ИН4С

ИН4С портал

Аплауз

Од настанка људске цивилизације и груписања првобитног човјека прво у чопор а касније у разне облике заједништва, три феномена карактеришу цјелокупну историју човјечанства. Мада те феномене различито тумаче и карактеришу, готово сви социолози и политиколози се слажу да су то ЉУБАВ, ВЈЕРА И МОЋ.
Емило

Емило Лабудовић

Пише: Емило Лабудовић

Од настанка људске цивилизације и груписања првобитног човјека прво у чопор а касније у разне облике заједништва, три феномена карактеришу цјелокупну историју човјечанства. Мада те феномене различито тумаче и карактеришу, готово сви социолози и политиколози се слажу да су то ЉУБАВ, ВЈЕРА И МОЋ. За ове категорије Адолф Бер тврди да су „најстарији феномени људских емоција“ док Карл Левенстин говори да „ова мистериозна тријада доминира човјековим животом у друштву“. Зна се, каже он, да „вјера покреће планине“, „љубав је побједник у свим биткама“ а да су људској врсти „урођени љубав према моћи и вјера у моћ“.

Иако најмање хумана, из ове „тријаде“ моћ се издваја као доминантна. Без обзира на извор и поријекло моћи, она подразумијева „друштвени консензус“ да постоје њени носиоци, или субјекти, и извршиоци њених налога и воље, односно објекти. Моћ се у разним епохама развоја људске заједнице различито дистрибуира. Некад је сконцентрисана у појединцу, некад у одређеној групи или слоју (класи) друштва, данас неријетко у бирократизиваном слоју без јасно дефинисаног сталешког поријекла, али је однос између носилаца и извршилаца увијек таква да мањина, силом или споразумно, управља већином.

Праизвор моћи лежи у очекивању првобитног чопора да неприкосновени и од свих признати вођа рјешава проблеме и обезбјеђује услове опстанка. Иако се начин бирања вође и вођства временом мијењао и пролазио фазе од пуког насиља,  наслијеђеног права па до модерних облика демократских избора, очекивања се нијесу промијенила. Од вође и вођства се и данас очекује да „ствара у унапређује услове живота заједнице и у њено име и за њу доноси одлуке од виталног значаја“. Од степена испуњења тих очекивања зависи и трајање повјерења у „изабраног и изабране“, а уколико није ријеч о некој врсти диктатуре (моћ је увијек склона сили и насиљу) завршава се новом расподјелом и новим „друштвеним уговором“.

Наша друштвена заједница, под којом подразумијевам различите фазе њене државности, примјер је над примјерима дјеловања сирове моћи која траје и опстаје и поред тога што није испуњавала и испунила ни дјелић очекивања. Све смјене друштвених поредака које су, Европу нарочито, вукле напријед, у Црној Гори се или нијесу десиле или су само формално подсјећале на европске узоре. Краће речено, више од вијека на овом простору имамо континуитет моћи у лику вође и вођства чије трајање нема пропорционалну корелацију са успјехом и напретком, осим личним.

Појавно различитим а суштински истим методима, од књаза и краља Николе, преко комуниста па до данашњих аутократа у неокомунистичким шињелима, моћ и њени носиоци у Црној Гори су за „објекте“ имали невиђено трпељив народ. Можда ће некад неки од социолога  који не циља на дворску апанажу и ухљебљење у ЦАНУ открити коријене те трпељивости. Да ли је страх, као неминовни сапутник моћи и њеног утицаја, рјешење загонетке како је народ који се није устручавао да голорук и кидише на непријатеље, ропски ћутао и сагињао главу пред најгорим изданцима свога рода? Да ли су они рјеђи који су се усуђивали да дигну главу и глас а онда завршавали на Грможуру, Голом и Спужу, били погубнијег утицаја на ширење страха од посјечених бираних глава набијених на турско коље?

Страх има способност да временом пређе у навику и постане стање свијести. Таква друштвена клима омогућава да моћ више нема никакве везе са неиспуњеним очекивањима и неријешеним егзистенцијалним питањима. Управо из таквог стања одјекнуо је онај никшићки аплауз понижених и повријеђених ономе који их је ем довео у то стање ем их и даље води истим стрмоглавом према амбису. Једва 400 евра у просјеку, под маскама, френетично је аплаудирало стотини милиона у листеру, из голог страха да не остану и без те цркавице. А најцрње од свега је то што онај коме је аплаудирано тај аплауз доживљава као израз неподијељене љубави. И, ако ћемо поштено, наша тридесетгодишња сервилност ономе који то ничим није заслужио и који нас све то вријеме безочно лаже и краде, заслужује аплауз. Све док се не загрцнемо од смијеха.

Прочитајте ЈОШ:

Николаидис и Брковић – режимски „интелектуалци“ запуцали на цркву из свих својих отровних али и тупих пера

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Аплауз

  1. svako treba da podje od sebe…kome je servilan crnogorac …svojoj crnoj gori…a kome je debilno servilan gedzovanski janjicar..kome protiv svoje rodne grude….kome dome svakodnevni savjetnice crnogorskih dusmana…

    3
    21

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net