ИН4С

ИН4С портал

Апсурд: Отпуштање радника је заправо запошљавање радника

sindikati

Послодавци у Србији очекују да ће измјене прописа у раду смањити незапосленост за разлику од синдиката који најављују да ће доћи до новог таласа отпуштања радника и осиромашења.

Послодавци већ дуго негодују над важећим законом о раду тврдећи да он од радника прави ,,бијеле медвједе“, како је то једном рекао један од највећих послодаваца у земљи, те да се тиме радницима чини ,,медвјеђа услуга“. Претјерана заштита радника не дозвољава послодавцима да лако запосле новог, па пошто не могу јефтино и лако да отпусте радника, не исплати им се да запошљавају новог.

Са друге стране, синдикати негирају ову ,,логику“ послодаваца. У Србији је од почетка кризе без посла остало неколико стотина хиљада људи, а то је доказ да привредници већ годинама отпуштају како им је воља. Сем што је држава нијеми посматрач ове скандалозне активности, повремено се чују и неке циничне изјаве какву је прије пар мјесеци дао амерички амбасадор у Србији Мајкл Кирби, када је рекао да је овдје готово немогуће било кога отпустити.

Још се не зна тачно како ће изгледати нови закон о раду, али многе контуре новог прописа се назиру назначујући да ће бити близак ономе што су послодавци годинама тражили.

Најприје ће се почети са измјенама које ће омогућити запошљавање радника са пуно година радног стажа, истакао је савјетник министра привреде Душан Васиљевић додавши: ,,То ћемо постићи тако што ће се предвидети да се отпремнина плаћа само за године стажа проведене код тренутног послодавца. Треба омогућити флексибилне облике радног ангажовања, али их користити као изузетак, а као правило промовисати рад на неодређено време. Да би то било могуће, морамо да омогућимо послодавцима да раскину радни однос у случају пада привредних активности без административних зачкољица које сада омогућавају запосленима да их суд после више година врати на рад уз обавезу послодавца да надокнади све зараде које би он у међувремену примио“.

Предвиђа се и да накнада за годишњи одмор не садржи бонусе и регресе из претходних мјесеци, како неко ко је на одмору не би примио већу плату него колега који је тај мјесец радио. Осим тога, биће смањена и сума која се исплаћује приликом одласка у пензију и то са три на двије плате.

,,Закон о раду не даје додатни основ за отпуштања радника. Ни садашњи закон то није могао да спречи, па не може ни будући, ма какав да је. Будући може да релаксира послодавце да се брже одлуче за доношење одлуке о технолошким вишковима, јер висине отпремнина треба да буду ниже. То опет значи да се ти исти вишкови лакше могу запослити код других послодаваца, јер они неће имати страх да ће им плаћати високе отпремнине у случају престанка потребе за њиховим радом. Свакако да планиране процесе решавања вишкова запослених у предузећима у реструктурирању не треба доводити у везу са овим законом“, закључују из министарства.

Предсједник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић, одбио је овај предлог наглашавајући да то може довести једино до масовног отпуштања радника.

,,Запрепашћени смо предлогом да се не само отпремнине, већ и минули рад плаћа само за године проведене код последњег послодавца. Знамо да се радници у Србији тешко одлучују да промене фирму, а ово ће их још више демотивисати“, наводи Орбовић.

Напокон, послодавци заправо обећавају да ће се људи лакше запошљавати ако буду лакше добијали отказе. Међународна искуства то и потврђују, али компаније у Србији у овом транзитном периоду често показују своје особености када је у питању однос према радницима, па нема доказа да то тако неће бити и сада.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *