Apsurd: Otpuštanje radnika je zapravo zapošljavanje radnika
Poslodavci u Srbiji očekuju da će izmjene propisa u radu smanjiti nezaposlenost za razliku od sindikata koji najavljuju da će doći do novog talasa otpuštanja radnika i osiromašenja.
Poslodavci već dugo negoduju nad važećim zakonom o radu tvrdeći da on od radnika pravi ,,bijele medvjede“, kako je to jednom rekao jedan od najvećih poslodavaca u zemlji, te da se time radnicima čini ,,medvjeđa usluga“. Pretjerana zaštita radnika ne dozvoljava poslodavcima da lako zaposle novog, pa pošto ne mogu jeftino i lako da otpuste radnika, ne isplati im se da zapošljavaju novog.
Sa druge strane, sindikati negiraju ovu ,,logiku“ poslodavaca. U Srbiji je od početka krize bez posla ostalo nekoliko stotina hiljada ljudi, a to je dokaz da privrednici već godinama otpuštaju kako im je volja. Sem što je država nijemi posmatrač ove skandalozne aktivnosti, povremeno se čuju i neke cinične izjave kakvu je prije par mjeseci dao američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi, kada je rekao da je ovdje gotovo nemoguće bilo koga otpustiti.
Još se ne zna tačno kako će izgledati novi zakon o radu, ali mnoge konture novog propisa se naziru naznačujući da će biti blizak onome što su poslodavci godinama tražili.
Najprije će se početi sa izmjenama koje će omogućiti zapošljavanje radnika sa puno godina radnog staža, istakao je savjetnik ministra privrede Dušan Vasiljević dodavši: ,,To ćemo postići tako što će se predvideti da se otpremnina plaća samo za godine staža provedene kod trenutnog poslodavca. Treba omogućiti fleksibilne oblike radnog angažovanja, ali ih koristiti kao izuzetak, a kao pravilo promovisati rad na neodređeno vreme. Da bi to bilo moguće, moramo da omogućimo poslodavcima da raskinu radni odnos u slučaju pada privrednih aktivnosti bez administrativnih začkoljica koje sada omogućavaju zaposlenima da ih sud posle više godina vrati na rad uz obavezu poslodavca da nadoknadi sve zarade koje bi on u međuvremenu primio“.
Predviđa se i da naknada za godišnji odmor ne sadrži bonuse i regrese iz prethodnih mjeseci, kako neko ko je na odmoru ne bi primio veću platu nego kolega koji je taj mjesec radio. Osim toga, biće smanjena i suma koja se isplaćuje prilikom odlaska u penziju i to sa tri na dvije plate.
,,Zakon o radu ne daje dodatni osnov za otpuštanja radnika. Ni sadašnji zakon to nije mogao da spreči, pa ne može ni budući, ma kakav da je. Budući može da relaksira poslodavce da se brže odluče za donošenje odluke o tehnološkim viškovima, jer visine otpremnina treba da budu niže. To opet znači da se ti isti viškovi lakše mogu zaposliti kod drugih poslodavaca, jer oni neće imati strah da će im plaćati visoke otpremnine u slučaju prestanka potrebe za njihovim radom. Svakako da planirane procese rešavanja viškova zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju ne treba dovoditi u vezu sa ovim zakonom“, zaključuju iz ministarstva.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović, odbio je ovaj predlog naglašavajući da to može dovesti jedino do masovnog otpuštanja radnika.
,,Zaprepašćeni smo predlogom da se ne samo otpremnine, već i minuli rad plaća samo za godine provedene kod poslednjeg poslodavca. Znamo da se radnici u Srbiji teško odlučuju da promene firmu, a ovo će ih još više demotivisati“, navodi Orbović.
Napokon, poslodavci zapravo obećavaju da će se ljudi lakše zapošljavati ako budu lakše dobijali otkaze. Međunarodna iskustva to i potvrđuju, ali kompanije u Srbiji u ovom tranzitnom periodu često pokazuju svoje osobenosti kada je u pitanju odnos prema radnicima, pa nema dokaza da to tako neće biti i sada.