ИН4С

ИН4С портал

Археолошко налазиште у центру Чачка свједочи о моћном римском царству

1 min read

фото: РИНА

Терме су откривене сасвим случајно, приликом ископавања темеља за стамбену зграду 1970. године. Сачуван је само партерни део изнад којих је лежао главни под, ношен низом стубића који су служили као систем за грејање„, рекла је Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку.

Чачанске римске терме представљају архитектуру једног времена, али говоре и да је у то време хигијена тела била уско везана са хигејеном духа.

Римљани су иза себе оставили трагове на којима сва поколења могу много да нуче. У овим термама, чак у то време, а ради се о трећем и четвртом веку, они су имали подно и зидно грејање у својим купатилима„, рекла је директорка чачанског музеја.

Foto: RINA
фото: РИНА

Дуго година овај изузетно битан арехолошки локалитет био је запуштен, али град Чачак препознао је значај овог места, па је у његову адаптацију уложено око 1,2 милиона динара. Након 47 година овај локалитет је коначно отворене за јавност и групе туриста, које се најаве, могу видети како изгледају чувене римске терме. Опремљен је плато и уграђен видео надзор, а у плану је изградња пасареле.

Овакве локације дефинитивно заслужују посебну пажњу, мада неопходно је много новца уложити како би се оне привеле намени. Публика сада има прилику да се детаљно упозна са овим “небрушеним туристичким драгуљем” који се налази у самом срцу Чачка”. Очекујемо да ће још више туриста посетити овај локалитет који се налази у центру града„, изјавио је Војин Јаковљевић, директор ТОЧ-а.

Foto: RINA
фото: РИНА

Како би туристима на најбољи начин биле приказане све специфичности „Римских терми“ Народни музеј је у сарадњи са градом Чачком и Туристичком организацијом направио културно – инфорамативну таблу, дугачку 18, 5 метара од чега половину заузимају информације и фотографије овог локалитета, а другу половину археолошка налазишта која постоје на овој територији.

Б92

Прочитајте још:

Светосимеоновска академија

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Археолошко налазиште у центру Чачка свједочи о моћном римском царству

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy