Асановић: Скај доказ у зависности од начина прибављања
1 min readАдвокат Небојша Асановић казао је да скај комуникација може бити доказ или не у зависности од тога на који је начин прибављена.
– У вези наведене пресуде Европског суда правде било да се ради о енцро-цхату или скај апликацији, јасно је да се крајна одлука на питање о томе да ли исто може бити доказ у поступку или не зависи од сваког случаја или ситуације понаособ или за себе, па постоје ситуације када могу бити доказ у поступку, а постоје очито и ситуације када не могу бити доказ у поступку, а све зависно од тога како и на који начин су прибављени и да ли је том приликом повријеђен закон или неко људско право гарантовано уставом или европском конвенцијом о заштити људских права – казао је Асановић.
Апликација, каже, не може бити доказ у нашој земљи ако је суд земље у којој је прибављена не прихвата као доказ.
– Ако у истим ситуацијама суд државе чији је орган, полицијски или тужилачки, прибавио неки доказ на начин који је по ставу тог суда те државе незаконит и исти због тога не може бити доказ у поступку, неозбиљно је или крајње је неприхватљиво и ван сваке логике да сада суд друге државе, рецимо у конкретном случају наше државе, прихвати као доказ у поступку нешто па било то и те апликације, који као доказ не прихвата суд те државе чији орган је такав доказ по одлуци суда те државе тај доказ незаконито прибавио. То би значило да ми или наши судови требају да буду веће папе од самог папе и да прихватају оно што не прихватају судови друге државе, а то је да се наши судови у одлуци позивају на доказ из друге државе који судови те државе не прихватају као доказ јер је исти незаконит. Мислим ако би се то тако десило да би то било неисправно и чак штетно за правни систем наше државе – казао је Асановић у изјави за медије.
Асановић је то казао поводом различитих тумачења у јавности пресуде Европског суда правде од 30. априла 2024. године.
Подсјећамо, из Врховног државног тужилаштва саопштили су да је скај комуникација, као законито прибављен доказ од стране француских власти, достављен путем међународне правне помоћи, сходно националном законодавству Црне Горе је законит доказ, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: