ИН4С

ИН4С портал

АСК покренула поступке против премијера и шест министара

Фото: Влада Црне Горе

Агенција за спречавање корупције (АСК) покренула је прекршајне и управне поступке против функционера Дритана Абазовића, Филипа Аџића, Ане Новаковић Ђуровић, Ервина Ибрахимовића, Адмира Адровића, Владимира Јоковића, Драгослава Шћекића, Ника Ђељошаја и Владимира Мартиновића због сумње у кршење одредби Закона о спречавању корупције које се односе на ограничења у вршењу јавних функција. Поступци су покренути јер ови функционери обављају неспојиве функције, односно, у исто вријеме су посланици, али се налазе и на позицијама министара и предсједника општина.

Абазовић је предсједник Владе, Аџић министар унутрашњих послова, Новаковић Ђуровић министарка екологије, Ибрахимовић потпредсједник Владе и министар капиталних инвестиција, Адровић министар рада и социјалног старања, Јоковић потпредсједник Владе и министар пољопривреде, Шћекић министар здравља, а Ђељошај је на челу Општине Тузи и Мартиновић први човјек Колашина. На листи посланика су још били предсједници општина Никшић и Мојковац Марко Ковачевић и Веско Делић, али против њих АСК није покренула поступак јер су они одлучили да задрже позиције у градовима, те одрекну се посланичког мандата.

Неспојивост функција прописана Уставом

Уставни суд је раније дао став да се неспојивост функција прописана Уставом односи се на чланове Владе, судије, државног тужиоца, предсједника и судије Уставног суда. Устав, у том смислу, како су навели, изричито прописује неспојивост функције за те јавне функционере, док за остале функционере тог ограничења нема.

Из Невладине организације Центар за грађанско образовање (ЦГО) оцијенили су раније да подношење оставке на једну од функција, није само законска обавеза, већ и механизам спречавања конфликта интереса који овдје може постојати.

– Игнорисањем ове обавезе, крши се Уставом прописана одвојеност законодавне и извршне власти, принцип неспојивости функција, али и додатно снажи неповјерење грађана и у власт и институције система – поручили су из ЦГО.

Конститутивна сједница 28. сазива Скупштине Црне Горе одржана је 27. јула, те у складу са тим посланици који имају дуплу јавну функцију су били у обавези да поднесу оставку на једну од њих до 27. августа. То није урадио нико од чланова Владе иако је АСК упозоравала да у складу са члановима 12 и 13 Закона о спречавању корупције, посланици који већ врше неку јавну функцију имају обавезу да у року од 30 дана поднесу оставке на једну од функција које обављају.

Закон о спречавању корупције у члану 13 јасно наводи да „јавни функционер који у току вршења јавне функције прихвати да обавља другу дужност, дужан је да, у року од 30 дана од почетка вршења друге функције, односно дужности, поднесе оставку на јавну функцију“.

– Јавни функционер не може бити предсједник или члан органа управљања и надзорног органа, извршни директор, члан менаџмента јавног предузећа, јавне установе или другог правног лица. Изузетно, јавни функционер, осим предсједник Црне Горе, посланик, одборник, члан Владе Црне Горе, судија Уставног суда, судија, руководилац државног тужилаштва, државни тужилац, специјални тужилац за сузбијање организованог криминала, корупције тероризма и ратних злочина и замјеник специјалног тужиоца, може бити предсједник или члан органа управљања и надзорног органа јавног предузећа, јавне установе или другог правног лица у једном јавном предузећу, јавној установи или другом правном лицу у којима је држава, односно општина власник – прецизира Закон о спречавању корупције.

Наводи се и да „јавни функционер који обавља послове у државној управи и органима локалне управе не може обављати функцију посланика и одборника“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *