Аустријске компаније заинтересоване за улагања у Србији
1 min read
Никола Селаковић, Фото: Град Београд
Министар спољних послова Никола Селаковић разговарао је у Бечу са привредницима, представницима аустријских компанија које послују у Србији или желе да се појаве на српском тржишту.
У организацији Аустријско-српског привредног форума, представници компанија попут Сименса, А1, Штрабага и других аустријских фирми, разговарали су о пословним могућностима за даља улагања у Србији.
Селаковић им је поручио да Србија одлично економски напредује, те да је, борећи се са кризом изазваном пандемијом корона вируса, уз паралелну борбу за вакцине, настојала да очува здравом и своју економију.
„Инвестирали смо током ових 18 месеци у мере помоћи привреди значајна средства, што је дало резултате. Имамо добре показатеље, а прогноза раста за ову годину је чак седам одсто”, рекао је Селаковић.
Подсетио је да је Србија претходних година стабилизовала јавне финансије, смањен је ниво јавног дуга, а повећана просечна плата, додајући да је Србија прошле, тешке године због ковид кризе привукла највише директних страних инвестиција у региону, чак 62 одсто, а притом није чланица ЕУ.
„Сарадња Србије и Аустрије је добра, показује тенденцију раста када је реч о инвестицијама. Постоји велики интерес аустријске пословне заједнице да инвестира у Србију, и то не само да запошљава ‘просту’ радну снагу, већ високообразоване кадрове”, рекао је Селаковић и додао да би волео да види више аустријских компанија у Србији.
Аустријско-српски привредни форум постоји од 2009. године и окупља углавном аустијске фирме, које послују у целом региону.
Председник Форума Радивоје Петрикић каже да је пандемија и те како утицала на фирме у региону, које су се суочиле са проблемима у пословању, па нису имале времена за нова улагања.
Додао је да је Аустрија добро реаговала на кризу, а пакетима помоћи покушала и прилично добро успела да сачува неке најважније фирме.
Пандемија корона вируса је научила западне фирме да не треба производити у Азији, јер се отворио проблем транспорта робе са удаљених дестинација, а Петркић истиче да је то управо развојна шанса Србије.
„Много је пројеката које Србија тренутно развија, више од 80 пројеката директних страних инвестиција у Србији је у току, што показује да је наша земља инвестициона дестинација број 1 на Западном Балкану и да у том смислу нема конкуренцију”, рекао је Петрикић за Танјуг.
И српска и аустријска економија, као и трговинска размена двеју земаља, трпеле су последице због пандемије ковида 19, али се полако опорављају.
Аустријска министарка за дигитализацију и привреду Маргарете Шрамбек истакла је да је веома важно да компаније наставе да раде и сачувају радна места.
„Кључ држања пандемије под контролом је у тестирању. Бесплатно тестирање у апотекама, у компанијама, то је важно, а држава Аустрија настоји да у томе финансијски помогне фирмама. Са друге стране, веома је важна вакцинација”, рекла је Шрамбек.
У том смислу, приметила је да је Србија у почетку далеко одмакла у вакцинацији становништва, и послужила другим земљама као пример.
„Вакцинишите се, тестирајте се”, поручила је Шрамбек и посебно апеловала на младе да то учине.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Svi su oni zainteresovani. Dodju dobiju debele subvencije, objave na RTS-u kao posao veka i nakon par godina nema ih nigde. A za nase niti subvencija niti posla. Sramota, sramota.
Odlično a plata 300 eura.