Аутономију Универзитета избрисали они који је сада „штите“ притискајући декане да потпишу бесмислену петицију
1 min readРекторат државног универзитета деканима факултета упутио је на потписивање петицију којом се тражи “заштита аутономије” Универзитета Црне Горе (УЦГ) и повлачење из скупштинске процедуре Предлога измјена Закона о високом образовању који је упутила посланица и потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак (Покрет за промјене, ПзП).
Бошњак је петицију оцијенила бесмисленом, а други саговорници “Вијести” са УЦГ казали су да аутономија на папиру већ постоји, а да су је у претходним годинама избрисали они који сада петицију покрећу.
Предлог закона о измјени и допунама Закона о високом образовању упућен је у скупштинску процедуру 14. децембра 2020.
Сенат УЦГ на сједници одржаној 23. децембра, како су раније саопштили, једногласно је донио одлуку да се поднесе предлог о повлачењу из скупштинске процедуре тог предлога.
“Из разлога што је значајно нарушена аутономија УЦГ загарантована Уставом и Законом о високом образовању, те да у изради овог предлога нису укључени представници УЦГ”, наводи се, поред осталог, у образложењу Сената.
Према незваничним информацијама “Вијести”, Ректорату је потом упућена и иницијатива “појединих чланова академске заједнице да подрже одлуку Сената” и одлучено да се о повлачењу предлога законског рјешења заинтересовани изјасне путем петиције.
“Достављамо текст о заштити аутономије УЦГ, како бисте га учинили доступним запосленима на вашој универзитетској јединици, за потписивање, уколико су сагласни са текстом”, наводи се, поред осталог, у електронској поруци која је деканима упућена из Ректората.
“Одлучно се одупиремо сваком виду политизације УЦГ и било каквих притисака на највећу високошколску образовну, умјетничку и културну институцију од непроцјењиве важности за државу Црну Гору, која је доминантно посвећена улагању у научно-истраживачку инфраструктуру и кадровске ресурсе, односно академску изврсност и конкурентност у складу са вредносним критеријумима и институционалним стандардима Европске уније. Истовремено, угледавајући се на најбоље праксе савремених демократских друштава, отворени смо за сваку позитивну иницијативу која ће водити даљем оснаживању и унапређењу аутономије УЦГ”, пише, поред осталог, у петицији.
Коментаришући петицију, Бошњак је “Вијестима” казала да је поразно да “цио Сенат УЦГ не зна шта суштински значи аутономија универзитета”.
“Па неће бити да аутономију УЦГ угрожава могућност да сво академско особље, њих око 700, има право гласа када је у питању избор ректора, а да је аутономија заштићена када политички инструиран предсједник управног одбора са неколико подобних професора и неколико изманипулисаних студената одлучује ко ће бити ректор Универзитета”, казала је Бошњак.
У образложењу за доношење закона, поред осталог, наводи се да је првенствено разлог да се обезбиједи начело једнакости и равноправности приликом избора за ректора.
“Јер постојећи модел избора ректора то суштински не нуди и потпуно је обесмишљен и спроводи се чисто форме ради, јер је све већ унапријед излобирано и намјештено”, пише у образложењу.
Бошњак је казала да је аутономија УЦГ угрожена тиме што је на Универзитету дозвољено “застрашивање и увођење полицијских метода”.
“Што угрожавате слободу мисли, говора и избора, што сад притискате декане да тјерају професоре да потписују једну бесмислену петицију, коју је смислио менаџмент Универзитета како би заштитио своје синакуре и злоупотребе положаја у сврху личног богаћења”, казала је она.
Додала је да аутономију УЦГ угрожавају и они који су “себи назидали коефицијенте и привилегије”, који себи и својима обезбјеђују послове, станове, кредите, апанаже…
“А са друге стране младим кадровима опструирају академско напредовање, па поред свих функција још грабе за себе и дупле норме часова”, рекла је Бошњак, додајући да је и Државна ревизорска институција најавила да провјере. Коментаришући наводе око одржавања јавне расправе на предложено законско рјешење, она је рекла да је тако нешто изостало кад су у питању друге измјене Закона о високом образовању.
“То што свако мало притискате посланике да се мијења Закон о високом образовању како би они ‘вјечити’ студенти имали шансу да опет, па опет и тако у недоглед, заврше факултете по старом систему, а ви наравно да се окористите и да им узмете новац за полагање испита, нисам примијетила да сте тражили јавну расправу око тих измјена”, рекла је она.
Додала је и да је као посланица искористила уставно право да предложи закон.
“Који ће ослободити Универзитет од политичког утицаја и удахнути му свјеж зрак слободе, ослободити га притисака и уцјена и дозволити свима да се питају, а не само шачици подобних која је заробила ову институцију. Угрожен је атар аутократа на Универзитету, а не аутономија Универзитета. Али, дошло је вријеме промјена и мораће се та господа на то привикнути”, казала је Бошњак.
Редовна професорица на Природно-математичком факултету УЦГ Жана Ковијанић Вукићевић неће потписати петицију.
“Вјерујем да не постоји нити један здравомослећи човјек који није сагласан са сваком реченицом из те петиције. Али та аутономија на папиру већ постоји, а фактички су је претходних година избрисали баш ови који сада петицију покрећу. Смањили су број чланова Сената да би истима лакше управљали, увели избор ректора у којем професори не учествују”, рекла је она “Вијестима” коментаришући петицију.
Према предлогу измјена закона који је упутила Бошњак, предвиђено је да се ректор бира на непосредним изборима, којима право учешћа има академско особље УЦГ. Разрађен је и поступак и начин избора.
Према важећем закону, ректор се бира основу јавног конкурса, бира га управни одбор УЦГ, док су начин и поступак избора уређени статутом државног универзитета. Према Статуту, УО има 15 чланова и чине га пет представника оснивача, шест академског особља, један представник других запослених, као и три представника студената.
Прочитајте још:
Декани – патриоте крећу у „комитске акције“ да “одбране” партијски Универзитет од нове власти!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Rektor Danilo Nikolić je kao brucoš upisao ETF i na njemu proveo dvije godine i za to vrijeme položio Odbranu i zaštitu. Bio je “sjajan” student…Uvidjevši potencijal svoga sreća, tajo Božo tadašnji rektor, ga upisuje kod sebe na Mašinski fakultet. Brucoš repetent tu uspijeva da upali na guranje I da zablista, u rekordnom roku završava mašinstvo I to brzinom da ga niko iz generacije nije uspio viđeti na ispitima. Zatim tajo Božo talentovanog sina šalje na Višu Brodomašinsku u Kotoru (tamo mu niko neće udarati u trag), da tamo ovaj “erudita” školuje generacije budućih moreplovaca… đe brzo stiže za Dekana i predaje Brodske motore iako nikada nije bio na brodu, pa nije umio da objasni studentima kako odraditi špricu na motoru, bilo opšte veselje, pa cemu sva priča dalja….uveo običaj da se “plaćaju” ispiti na fakultetu, to i vrapci znaju…cast izuzecima…nivo znanja koji se donese na fax i ponese sa njega je identičan sto znači da se a ma baš ništa ne nauči!! Sve ovo ja iz iskustva, završih ja te tamo visoke škole i evo vec dosta ljeta plovim…
Vratite obrazovanje tamo gdje mu je mjesto! Od prvog osnovne moraju djeci funkcionera da se poklanjaju ocjene, na fakultetu šta se dešava bolje i da ne govorimo.
13. avgust, 2014. Portal Analitika
Dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Nikšiću Duško Bjelica, izdao je prije nekoliko dana svoju četvrtu naučnu studiju, a prvu takve vrste na ovim prostorima.Ovog puta Bjelica je sa svojim timom izučavao i dokazivao repulziju sportskih lopti. Postavka eksperimenta bila je realizovana kino-snimanjem slobodnog pada i serije odskoka nakon odbijanja od čvrste podloge propisanih lopti (košarka – muškarci; košarka – žene; fudbal – trava; fudbal – sala; odbojka – sala; odbojka – pijesak; rukomet – muškarci; rukomet – žene; tenis; stoni tenis).
Snimanje je vršeno profesionalnom digitalnom rapid-kinokamerom sa pedeset snimaka u sekundi i ekspozicijom sec/100. Svaka od navedih lopti puštana je na ravnu čvrstu podlogu u sportskoj dvorani sa visine od devet metara. Svaka lopta puštana je sa navedene visine četiri puta. U prvom puštanju vazduh u svakoj lopti je bio pod propisanim pritiskom kako je u propisima svjetskih organizacija u tim sportovima. U svakom narednom puštanju pritisak u napumpanim loptama je smanjivan za 5 procenata (pritisak propisani minus 5 posto).
„-Od svih lopti favorizovane su lopte kuglastog oblika, napumpane vazduhom i sa većim pritiskom od atmosferskog. Prenapumpanost lopte omogućava njeno odbijanje nakon sudara sa čvrstim predmetom. U fizici se sudar definiše dvijema fazama: kompresijom, gdje se u prvoj fazi dodirna površina deformiše, time se pritisak u lopti poveća, pa se u drugoj fazi sudara deformisana površina ispravlja (restitucija), odbijajući se od predmeta. Zbog suštinske razlike između klasičnih sudara elastičnih tijela i sportskih lopti napumpanih vazduhom pod višim pritiskom, u ovoj studiji umesto izraza restitucija korišćen je adekvatniji izraz: repulzija. Taj fenomen repulzije je i dokazan je“-poručuje Bjelica
Odmah smijeniti ove dvije neznalice koje su urnisali akademsko učenje i moral u Crnoj Gori.
Pa naravno da će biti smijenjeni.A ovaj bezbožnik Nikolić da vrati natpis pradjedu u izvornom obliku.
Malo pročačkati dokumentaciju možda ima nešto i za kriv.prijavu.