Азил у Њемачкој тражило 2.047 Црногораца
У Њемачкој је, у првих шест мјесеци ове године, азил затражило 2.047 црногорских грађана, саопштено је агенцији МИНА из Федералне канцеларије за миграције и избјеглице.
Портпаролка те њемачке институције, Кира Герман, казала је да је од јануара до краја јуна у тој држави азил тражило 2.047 Црногораца, што је дупло више у односу на читаву прошлу годину, када је било 1.269 тражилаца.
Према ријечима Герман, од обрађених 749 апликација за првих шест мјесеци, заштиту је добило 0,1 одсто тражилаца, док је одбијено њих 581.
Позитивне одлуке се, како је објаснила, односе на тражиоце који су добили политички азил, избјегличку заштиту, субсидијарну заштиту или су остали у Њемачкој на основу клаузуле о забрани протјеривања.
Како је објаснила Герман, од 868 обрађених прошлогодишњих апликација, заштиту није добио нико, а одбијено је 646 тражилаца.
Према њеним ријечима, не постоје статистички подаци о томе шта Црногорци најчешће наводе као разлог тражења заштите те државе, али већина апликаната са Западног Балкана наводи сиромаштво у држави поријекла, тражење посла или образовања за дјецу као мотив доласка у Њемачку.
“Будући да ти разлози немају основа у Женевској конвенцији о статусу избјеглица, те апликације се одбијају”, навела је Герман.
Упитана да ли су тачни наводи да ће тражиоци са Балкана, без основа за добијање азила, бити ускоро депортовани у државе поријекла, она је одговорила потврдно.
“Могу да потврдим да ће ти апликанти ускоро бити враћени у државе поријекла. Те апликације су сада приоритетне, апликанти остају у прихватним центрима што омогућава бржу обраду захтјева и могућност, када и уколико заштита буде одбијена, да ти тражиоци буду враћени кућама брже”, објаснила је Герман.
Она је подсјетила и да се разматра могућност да тражиоци из држава Западног Балкана добијају мање новца, како би били демотивисани.
Исјељавање грађана Црне Горе, посебно са сјевера државе, проблем је на који невладине организације, али и поједини политчки субјекти, указују посљедњих неколико мјесеци.
Према посљедњим подациома невладине организације Еуромост, из Црне Горе је у Њемачку отишло 5.620 црногорских грађана.
Из Владе су раније казали да је проблем исељавања прекомјерно исполитизован и да у мањем обиму траје годинама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: