ИН4С

ИН4С портал

Бајатовић о противљењу САД и ЕУ „Сјеверном току 2“: Ништа без Руса

1 min read
Француска, Њемачка, Аустрија, Мађарска и Бугарска желе "Турски ток" и количине гаса из "Сјеверног тока 2", за разлику од административних одлука неких центара моћи и онога што заговара бриселска администрација, највећим дијелом под притиском Вашингтона.
severni tok

Илустрација

Према ријечима генералног директора „Србијагаса“ Душана Бајатовића, Србија и земље региона имају уговоре са руским Гаспромом до 2020, односно 2022. године.

“Кључни моменат о коме ћемо говорити је 2020. година када се прекида испорука гаса преко Украјине. Сви имају одговарајућа техничка и друга рјешења да нико не остане без гаса”, рекао је Бајатовић, преноси Б92.

Према Бајатовићевим ријечима, градња „Турског тока“ и „Сјеверног тока 2“ је у енергетском интересу.

Упитан о резолуцији Европског парламента против градње „Сјеверног тока 2“ и да ли због неких одлука може бити угрожена градња националних гасовода на Балкану, укључујући и гасовод кроз Србију, први човјек „Србијагаса“ каже да је та одлука Брисела административна, а да живот “прича нешто друго”.

„Финска је потврдила да неће повући никакве дозволе за градњу „Сјеверног тока 2“. Доћи ће до значајног смањења прозводње гаса у Европи, морате га супституисати. Не можете га замијенити такозваним алтернативним изворима енергије. Нико неће избацити руске испоруке гаса. Сјеверни ток ће се вјероватно градити”, навео је Бајатовић.

Када је ријеч о „Турском току“, он је рекао да се тај пројекат ради искључиво по европским правилима.

“Ми у Србији радимо по српском Закону о енергетици који је у свему имплементирао Трећи енергетски пакет”, каже Бајатовић.

Француска, Њемачка, Аустрија, Мађарска и Бугарска желе „Турски ток“ и количине гаса из „Сјеверног тока 2“, за разлику од административних одлука неких центара моћи и онога што заговара бриселска администрација, највећим дијелом под притиском Вашингтона.

Бајатовић је нагласио је да без Русије није могуће ријешити енергетску једначину по питању гаса у Европи. Он очекује велике промјене, кад је гас у питању. Према његовим ријечима, вјероватно се више неће радити тако велики гасни инфраструктурни пројекти цијевног типа када се заврши градња „Турског тока“ и „Сјеверног тока 2“, као и осталих гасоводи који се граде у оквиру кинеско-руског аранжмана:

“Због геополитичких ствари се вјероватно више неће радити тако крупни инфраструктурни пројекти, јер се сматра да они имају огорман геополитички утицај па ће расти достава гаса бродовима”, закључио је Бајатовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Бајатовић о противљењу САД и ЕУ „Сјеверном току 2“: Ништа без Руса

  1. Тако се наместило,
    Руски гасовод је постао мерило зависности неке европске државе од Мудраца Дубоке Државе.
    По том параметру, од целе Европе, једино Немачка би могла бити сврстана у неку Полузависну.
    А Србија или Црна Гора, за њих не треба уопште ни употребљавати мерило „Руски гасовод“, види се са километра даљине у ком грму лежи зец.
    Једино се надамо у Трампа, али тешко, и њему су коалиција Ватикан и Сорош за вратом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *