ИН4С

ИН4С портал

Безобразлук: Бајден изјавио саучеше свима који су изгубили своје у НАТО кампањи

Потпредседник САД Џозеф Бајден данас је на заједничкој конференцији за новинаре с премијером Аклекксандром Вучићем рекао да жели да искористи ту прилику и изрази саучешће свим породицама које су изгубиле своје вољене у НАТО кампањи.

„САД и Србија, наравно, не слажу се око сваког питања, има многих ожиљака и рана које су живе из 90’их година, али ја се надам да ћемо педузети кораке и да ће то уцинити друге нове генерације, те да ће цео регион бити обележен економским растом“, изјавио је Бајден.

Веома ценим вашу изјаву да ћете преузети одговорност за оно што је погрешно рађено у прошлости, додао је обраћајући се Вучићу, уз наду да ће то урадити и друге земље у региону.

„И то је важан корак ка излечењу“, поручио је Бајден, а онда додао:

„Хтео бих да изразим саучешће свим породицама које су изгубили своје вољене у НАТО кампањи“.

Vucic i bajden

Он је додао да је само неколико месеци након што је Барак Обама изабран за председника 2009. био у Србији објаснивси да је то био израз жеље САД да покажу приврженост Србији и људима у региону и јачању односа две земље.

„И због истих разлога сам данас овде. Једина разлика од тада је што смо постали још ближи пријатељи“, рекао је Бајден на конференцији за новинаре.

Лидерство Србије изузетно важно за регион

Потпредседник САД Дзозеф Бајден поручио је данас да је Србија кључни политички и економски камен темељац за цео регион.

Бајден је у заједничком обраћању са премијером Србије Александром Вучићем рекао да је уједињен и миран регион Западног Балкана изузетно битан за целу Европу, а у том смислу је говорио о значају Србије за регион.

„Србија представља кључни камен темељац политички и економски за цео реигон и лидерство Србије изузетно је важно за овај део Европе“, поручио је Бајден и додао да изузетно поштује и лидерство Александра Вучића, које је показао, како је рекао, у важним ситуацијама.

„Господине премијеру, прешли сте огроман пут да бисте своју земљу учинили победником на многим пољима. И председник Обама и ја поштујемо лидерство које сте показали у многим тренуцима, посебно у односима са Хрватском“, рекао је Бајден, обраћајући се Вучићу.

„Похвалио сам премијера да је учинио напоре на ширем помирењу у региону, мислим на посету Сребреници и потписивање Декларације са Хрватском, за шта треба пзуно политичке храбрости и лидерства“, рекао је потпредседник САД.

Он је истакао да Србија мора да буде део демократске Европе.

Неки моменти наше заједничке историје били су изузетно болни, рекао је Бајден и додао да је срећан што је у односима Србије и САД отворено ново поглавље.

„Изражавам саучешће свим породицама које су изгубиле своје вољене у НАТО кампањи“, рекао је Бајден.

bajden

Он је такође захвалио за добродишлицу на аеродрому.

Потпредседник САД Џозеф Бајден изјавио је да је за целу Европу битно да регион буде уједињен и миран, и да је Србија камен темељац региона.

„Рекао сам док смо се возили како смо добили дивну добродошлицу. Стајали смо на платформи када сам рекао да ће ваши ватерполисти стајати на истој таквој као ми“, рекао је Бајден коментаришући дешавања на Олимпијским играма.

Моја посета је кратка, али мислим да смо много постигли. Знамо се дуго, Обама и ја поштујемо лидерство у важним ситуацијама, посебно у односима са Хрватском“, додао је Бајден.

Бајден наводи да је у Србију последњи пут дошао 2009. године, само неколико месеци од како је Обама постао председник, а тиме су, како каже, желели да покажу значај региона.

Како каже, протекле три деценије је гледао све суседе Србије „Хрватску, Косово и друге у окружењу“.

„За целу Европу је битно да цео регион буде уједињен и миран. Србија је кључан камен темељац за цео регион“, рекао је Бајден.

Након тога Бајден је испричао како се у Сплиту сусрео са Титом у Сплиту.

„То је била моја прва посета, био сам после много пута. Из прве руке сам био сведок првог напретка у релативно кратком периоду. Био сам 2009. године и САД су посвећене народу Србије“, рекао је Бајден.

Како каже, са премијером Вучићем је разговарао пре свега о разговорима „Косова и Србије“, а истиче да „много тога треба превазићи из историје“

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *