Бајденова изјава о Кини као „бомби која откуцава“ скреће пажњу са америчких економских проблема
Амерички председник Џо Бајден изјавио је у четвртак да је економска ситуација Кине „темпирана бомба“, наводећи очигледне изазове и наводно слаб раст. Да ли је Бајденова суморна прогноза поткрепљена доказима?
„Кина је темпирана бомба… Кина је у невољи. Кина је расла 8% годишње, сада је близу 2% годишње“, рекао је амерички председник, погрешно наводећи показатеље раста нације. „То није добро, јер када лоши људи имају проблема, они раде лоше ствари“.
У стварности, у другом кварталу 2023. кинеска економија је порасла за 6,3% на годишњем нивоу, показујући бржи раст у поређењу са 4,5% забележених у првом кварталу.
„Стопа раста Кине је успорила на 6,3% ове године, и даље је највиша у свету међу главним економијама, и са само 2% инфлације“, Џеф Џеј Браун, изјавио је за Спутњик аутор ‘Кинеске трилогије’, кооснивач и куратор Комисије за истину о биолошком оружју.
„Ниједна друга земља није ни близу. Чак и Индија са великим медијским утицајем предвиђа раст од 5,7 одсто, али са инфлацијом од 4,8 одсто. А САД? 1,1 одсто раста и 3 одсто инфлације. Ове бројке чине спрдњу Бајденовим празним тврдњама, које су само грубо одступање од стварности“.
Штавише, демографски проблеми такође долазе у обзир, тврди он.
„Многе развијене земље имају проблема са популацијом. Ипак, Кина, као социјалистичка земља, има на располагању доста макро и микроекономских алата да помогне у ублажавању проблема. Пекинг не седи скрштених руку. Доносе се бројни закони и прописи којима се грађани подстичу на склапање бракова и рађање деце. Биће потребно време, али њихова решења су сигурно боља од западних који су пустили поплаве илегалних имиграната да попуне празнине“, наставио је кинески стручњак.
Инфлација у САД — изазов за Белу кућу
С друге стране, америчка инфлација наставља да представља изазов за Белу кућу. Индекс потрошачких цена у САД је у јулу порастао за 3,2% у односу на пре годину дана и са 3% у јуну, како је известио у четвртак Биро за статистику рада. Америчка мејнстрим штампа скренула је пажњу на чињеницу да је инфлација порасла у јулу први пут у последњих 13 месеци због повећања цена закупа, сугеришући да битка за укроћење растућих потрошачких цена за САД неће бити тако лака.
У том контексту, чини се да је Бајденова изјава о „бомби која откуцава“ имала за циљ да помери фокус са америчких домаћих економских невоља као што су дебакл горње границе дуга, инфлација и колапс великих банака.
„Кина је највећа светска економија по паритету куповне моћи, увозник, извозник, произвођач, има релативно низак национални дуг и има огромне стране директне инвестиције које долазе у земљу, а она улаже на међународном нивоу. Кинески јуан се нормализује у међународној трговини. Кинеска економија гради и ствара производе.
Америчка економија је уништена глобализацијом, финансијализована је, дугује десетине трилиона долара који никада неће бити враћени, инфраструктура се распада и има озбиљне социјалне проблеме широм земље“, рекао је Браун и додао:
„Није тешко предвидети која земља ће пребродити предстојећи глобални крах“.
Није први пут да Бајден износи омаловажавајуће коментаре о Кини и њеном руководству. У јуну је амерички председник назвао свог кинеског колегу „диктатором“, а амерички Стејт департмент јасно је ставио до знања да је Бајденова формулација мишљење америчких установа. Пре тога, Бајден се узнемиравао и љутио због такозваног кинеског скандала „шпијунски балон“, за који се испоставило да није ништарија.
Осим тога, амерички председник је више пута боцкао Пекинг преко Тајвана, који Народна Република види као своју неотуђиву територију.
Занимљиво је да је у исто време министарка финансија САД Џенет Јелен више пута наглашавала важност одржавања односа са Кином упркос неслагањима по одређеним питањима.
„Што се тиче коментара, мислим да и председник Бајден и ја верујемо да је кључно одржавати комуникацију… да би се рашчистиле погрешне перцепције, погрешне процене. Морамо да радимо заједно где је то могуће“, изјавила је она током јунске конференције за штампу у Паризу.
„Кина и Русија су једноставно превелике, премоћне, пребогате и комплементарне као савезници, да би Запад могао да иде против њих“, закључио је Браун.
Извор: Спутник
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: