Балканизација рјешавања јеменског рата
1 min readСнаге јужног Прелазног вијећа (Владе) су 10. аугуста 2019.године уз подршку Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) заузеле привремени главни град Јемена, Аден. Само три дана након војне побједе над снагама актуалног предсједника Јемена Абдрабуха Мансур Хадија, (које предводи предсједник Хади) преузеле су надзор над предсједничком палатом Масхик. Побуњеници су протјерали легалну владу, коју подржава Саудијска Арабија.
Истовремено унутар Саудијско-Емиратске коалиције, која се у Јемену заједно бори против покрета Ансар Алах (Хоути) воде се борбе за доминацију. Почетком августа 2019. године Прелазно вијеће оптужило је странку Ислах, која ужива подршку Саудијске Арабије, да је учествовала у ракетном нападу на војну параду националног вијећа, у којем је било убијено на десетине војника, укључујући и бригадног генерала Мунира Ал-Јафеи, једног од најпознатијих команданата снага сигурносног појаса (The Security belt forces су паравојне снаге са сједиштем у јужном Јемену и важе за елитне војне јединице Прелазног вијећа).
Ради се о непосредном рату између два главна савезника (Proxy war) – Саудијском Арабијом и Уједињеним Арапским Емиратима. То је одраз тихог спора између њих, који је се окончао тако, да су УАЕ повукли своје снаге из Јемена, које су биле дио противничке коалиције под водством Саудијске Арабије. Емирати су наговијестили, да ће зауставити све војне операције против покрета Хоути у сјеверном Јемену. Уједно су послали војно-сигурносну делегацију у Техеран, који је главни савезник покрета Хоути. УАЕ су у штурој изјави нагласили, да су са Ираном расправљали о заједничким сигурносно-обрамбеним изазовима и то без икаквог усуглашавања са Саудијским савезником.
Занимљива је чињеница, да су УЕА и њен лидер престолонасљедник Мохамед Бин Заyед Ал-Нахајан били највећи хушкачи администрације америчког предсједника Доналда Трампа против Ирана. Тиме су УАЕ последично угрозиле стабилност у Персијском заливу.
Арапи између љубави и мржње
Односи између арапских држава крећу се од бесконачне љубави и савезништва до екстремног антагонизма и мржње. Чини се, да то правило важи и за тренутне односе између Саудијске Арабије и УАЕ.
У супротности са саудијским интересима о очувању јединственог Јемена (барем декларативно) УАЕ подржавају одцјепљење јужног Јемена, који је био самостална држава између 1967. и 1990.године. Утицајни савјетник емиратске династије Абдулкхалик Абдулах је отворено рекао, да Јемен никада неће бити јединствен као некада.
УАЕ и Саудијска Арабија су фактички изгубили скоро пет година трајући рат у Јемену. УАЕ су се први одлучили за повлачење, да би смањили губитке, док Саудијска Арабија још увијек тражи рјешење за излазак из тог прљавог рата. Покрет Хоутхи продире преко граница Саудијске Арабије и бомбардира аеродром на југу, чак аеродром Кинг Кхалид у главном граду Ријаду.
Исто тако нападају нафтна налазишта. Тако су у мају 2019. године напали плиноводе у Афифу инал Дувадими и средином мјесеца августа 2019. године напали су нафтно поље Ал Шаyбах непосредно на граници са УАЕ и то из јеменског главног града Сана, удаљеног више од 1000 км. То је била више него очита порука послана Саудијској Арабији и УАЕ, да су на досегу њихових дронова и беспилотних летјелица.
Хоути привремено побједничка страна
Можда је прерано тврдити, да су ирански савезници Хоути за сада побједничка страна у том грађанском рату. Хоути су јединствени и устрајни, њихови противници су се распали као посљедица унутрашњих конфликата између политичких фракција. Заузимање Адена уз подршку УАЕ је још један од доказа, да су Хоути побједничка страна и важан фактор и актер у рјешавању ратне једнаџбе у Јемену.
Хоути на југу немају никаквих утицајних сфера, јер тамо превладавају наоружане милиције, које броје око 90.000 бораца из обалног подручја, наоружани и обучени од стране УАЕ. Долазе прије свега из јужних сепаратистичких фракција и бораца из обалног подручја. Али јужно Прелазно вијеће, које води сепаратисте изван Адена нема значајније подршке. То може потакнути ратовање између различитих милитантних група на југу те посљедично довести до јачања радикалних група, као на примјер Алкаиде, која је некада била врло активна управо у Јемену.
Стратешке несугласице између Саудијске Арабије и УАЕ
На први поглед се чини, да је опасан развој догађаја посљедица стратешких и идеолошких неслагања између УАЕ, који подржавају јужне снаге и Саудијске Арабије, која подржава признату Хадијеву владу. Настојања су, да се поновно успостави јединствени Јемен послије слома Хоутија. Њихови напади, који су све ближи границама УАЕ те диверзантске акције према бродовима у емиратским лукама, допринијели су повлачењу из Јемена и јачању сарадње са Ираном при осигурању бродског саобраћаја у Персијском заливу. У замјену су добили обећања Хоутија, да неће нападати циљеве у УАЕ. Само један напад на аеродром Дубаи, који је само у првој половини 2019 .године имао рекордних 8,34 милиона путника нанио би огромну штету Дубаију, који се још увијек није у потпуности опоравио од кризе која је била повезана са некретнинама.
Улога УН
УАЕ су тражили од посебног изасланика УН за Јемен, британског дипломату рођеног у Адену, Мартина Грифитхса, да изврши притисак на обје стране за постизање примирја. Кориштење сепаратистичких група на југу Јемена од стране УАЕ још увијек је нека врста играња са ватром. Изненађујуће је, да УАЕ чекају баш на посебног изасланика и сматрају, да би управо он могао ријешити насталу ситуацију.
УН могу покренути схуттле дипломатију, у којој ће посредовати између сукобљених страна и покушати постићи примирје. Грифитхс је настојао и још увијек настоји спасити договор постигнут у Шведској из децембра 2018.године, који предвиђа повлачење Хоутија из пристаништа Ал Худајдах. Такође покушава умањити напетости између Саудијске Арабије и Хоутија.
Уколико сукобљене стране буду спремне да прихвате приједлог за отпочињање ширих политичких разговора за формирање привремене владе, мора ће у сваком случају у те разговоре укључити више јеменских фракција, укључујући и јужне сепаратисте и Иран, као главног савезника Хоутија.
Саудијска Арабија као највећи губитник
Саудијска Арабија је у посљедњој деценији претрпјела четири значајна вањскополитичка неуспјеха, који су је коштали неколико милијарди долара и губитка угледа у међународној заједници, а да не спомињемо губитак стратешке позиције у сусједству у корист ривалског Ирана. Започела је са неуспјехом у Сирији, када је финанцирала побуњенике против Ал-Асадовог режиму од 2012. до 2016.године и наоружавала их. На крају је у сиријском рату побиједио Ал-Асад уз подршку Русије. Други пораз је садашњи рат у Јемену од 2014. године, трећи пораз је блокада Катара 2017. године, који је преживио санкције званичног Риjада. Посљедњи, најзначајнији и пораз са највећим одјеком је побједа проиранских сунитских странака у ирачком парламенту, јер из њихових редова долази предсједник ирачког парламента. Про-Саудијске Сунитске странке, које имале снажну финанцијску и политичку подршку Саудијске Арабије, биле су поражене. Тако су три најважније функције у Ираку (предсједник републике, предсједник владе и предсједник парламента) преузели тијесни савезници Ирана.
Неуспјех у Јемену рачуна се као највећи и најкатастрофалнији пораз до сада. Потрошили су милијарде долара за трошкове рата. Напали су суверену државу и изазвали хуманитарну кризу у којој је 80% јеменских грађана потиснуто на руб глади. Рат у Јемену је показао слабост њихове модерно наоружане војске и стратешке грешке саудијске политике.
Бројни јужни Јеменци вјерују, да би без сјевера били у бољем положају и да би поновна независност југа водила државу у благостање. Ка томе би допринијело више од 1000 км дуге обале и стратешки Аденски залив, који контроли поморске путеве између Индијског океана, Африке и Црвеног мора. Јужни Јемен има богат риболов, који има важну улогу у извозу и прехрањивању становништва. Ипак, риболов више није тако важна привредна грана због дивљег риболова страних рибарских бродова. У Адену нема више великих творница за прераду рибе. Током грађанског рата 1994.године већина творница је била опљачканих од стране војске сјевера.
Плин и нафта откривени су управо на југу. Чак 80% нафтних налазишта налази се у регијама Шабва и Хадрамоуту, које се управо налазе у јужном Јемену.
»Новонастала« држава јужни Јемен (ПДРY) имала би приближно два пута већи териториј од сјевера, док на југу живи само једна петина становништва. Јужни Јеменци су прогресивнији, јер је држава била социјалистички уређена под утицајем Совјетског савеза, за разлику од сјевера у којем превладавају вјерска и племенска правила те традиционална хијерархија.
Ако би дошло до поновног раздруживања Јемена, онда би се богати јужни Јемен повезао са УАЕ, који би имали огромне користи од његових лука. Размишљају и о томе, да би заједно са Кином инвестирали у своје луке. Раздруживање Јемена би дугорочно угрозило стабилност Саудијске Арабије. Не смијемо заборавити, да је управо Саудијска Арабија кроз хисторију подржавала подјелу Јемена, посљедњи пут у грађанском рату 1994.године.
Аналитичари упозоравају, да рјешавање односно заустављање рата у Јемену снажно подсјећа на покушаје заустављања ратова на Балкану у деведесетим годинама прошлог вијека. Наиме, у рат су уплетени бројни актери, велесиле, а посебно су изражени и инволвирани интереси сусједних држава. Међународна заједница је подијељена као што је била за вријеме ратова на Балкану. Тражење рјешења је у рукама свих што додатно компликују и заоштрава односе и одлаже рјешење односно окончање рата у Јемену. Јемен је постао полигон за међусобни обрачун других држава, прије свега сусједних, док су унутрашњи актери у функцији других држава и страних интереса.
Због тога рјешавање конфликта односно заустављање рата у Јемену представља својеврсну „балканизацију“ рата у Јемену, јер није могуће остварити односно задовољити интересе свих кључних актера и због тога се рјешење још увијек не назире.
Извор: www.ifimes.org
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: