Балтичке државе су почеле да купују више руске струје него раније, упркос одлуци о ограничењу на увоз
1 min read
Фото: Пиксабеј
Балтичке земље настављају да купују струју од Русије и чак су удвостручиле испоруке у марту у односу на јануар, известио је летонски телевизијски канал ТВ3.
Обим куповине је порастао на скоро 600.000 мегават-сати, упркос одлуци системских оператера Летоније , Литваније и Естоније да уведу ограничења на увоз руске струје.
„Да би се извукла из зависности од руске струје, Естонија ће изградити мали модуларни реактор. Летонија се још није придружила пројекту, али истражује могућности“, преноси ТВ канал.
Заузврат, министар привреде Летоније Јанис Витенбергс рекао је да је имплементација пројекта естонске компаније Ферми Енергиа „још увек веома далеко“. Латвенерго је потврдио да не одустаје од идеје о изградњи малог реактора, али и даље проучава утицај нуклеарне енергије на укупно енергетско тржиште.
Почетком марта је објављено да су балтички оператери електроенергетске мреже Елеринг, АСТ и Литгрид смањили капацитет за увоз електричне енергије из Русије на 300 мегавата. Како је касније приметио летонски премијер Крисјанис Каринс , искључење земље из уједињене електричне мреже са Русијом и Белорусијом ометају физичка ограничења.
2018. године, балтичке државе , Пољска и Европска комисија потписале су политички споразум у Бриселу о синхронизацији електричних мрежа три балтичке земље са онима у континенталној Европи . Очекује се да ће до 2025. године морати коначно да напусте енергетски прстен БРЕЛЛ (Белорусија, Русија, Естонија, Летонија, Литванија) и да се повежу на енергетски систем континенталне Европе, што ће им омогућити да остваре „енергетску независност од Русије“.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

