Банка хране: Породица Ракоњац на прагу зиме породица на улици
1 min read
Домаћинство породице Ракоњац из Даниловграда чине родитељи Милена и Миленко, најстарија кћерка Андреа која има девет година и похађа трећи разред и два дјечака: Васко је првак, а Вук има четири године, саопштили су данас из Банке хране у апелу за помоћ овој породици.
„Милена ради у Државном Архиву Црне Горе, на радном мјесту дактилограф – оператер. Њена плата је 300 евра. Заправо – 150, пола њене плате одлази на кредите, јер нијесу могли да измирују обавезе струје и остале текуће обавезе…
Миленко је од 3 године без једног ока,којег је изгубио несрећним случајем и то је био један од разлога да тешко нађе себи сигуран и стални посао. И данас је незапослен, напоменули су из ове организације и додали:
„Сиромаштво је заправо кренуло од тога и довело да он постане човјек на кога се мало може рачунати. Његов ‘пад’ постаје и пад породице. Њихова најужа породица се стално старала да дјеца имају најнужније.
У Даниловграду у улица Бијелог Павла бр. 6, у простору бившег СДК, иначе предвиђеном за рушење породица Ракоњац је живјела више од 30 година.
Стара мајка Јаворка је тај простор добила од Општине Даниловград и тада као привремени смјештај – са своје шесторо дјеце које је као самохрана мајка подизала. Тако све док синовљевој и Милениној породици, а, посебно – ради унучића, беспомоћнима и немоћнима да се другдје скрасе на иоле бољи начин, није уступила тих – само 20 так метара квадратних. И отишла по старе дане од једног до другог дјетета.
У тој – немаштини у дому Ракоњаца је скоро, тачније 29. септембра избио и пожар – најмлађи дјечак је нехатом изазвао пожар и у згариште претворио њихов само „кров над главом“ који им је уступила баба.“
Страшно је што чекајући боље дочекаш најгоре
„Је ли то ‘наслеђе’ обећања – тај усуд да ће за тај простор од државе тј. Општине Даниловград добити нормалан кров над главом учинило да ова породица – трећа генерација чека стан – којега нема на видику… Сво вријеме вјерујући у то доживјели су да виде своју сиротињу у пламену,“ напоменули су из Банке хране и нагласили:
„Страшно је што некад чекајући и надајући се испуњењу обећања и бољем – дочекаш најгоре. А то да ти се у пламену нађе дом – на прагу зиме да немаш ни крова ни огријева, ни хљеба… а да имаш троје дјеце је највећа мука за родитеља.
Без крова над главом… од чега кренути… којим путем…?
Све је то ‘разбило’ ову кућу, пореметило родитељске односе, створио се зачарани круг, отац Миленко ‘предао’ се, пати и не зна како даље.
Милена иначе по природи благородна је још стрпљива, али на граници издржљивости, док дјеца иначе здрава, у тим условима не да не напредују већ што је најтужније постају жртве тог и таквог посве поремећеног живота.
Спасити је и спасити их још се може… хумано је… не оставити ову породицу саму, изгубљену.
Кад би имали кров над главом сигурно би другачије осмислии свој живот и имали велику сигурност, од нечега кренули у борбу…
У амбијенту ‘своје куће’ ова дјеца би сигурно могла да израсту у добре и племените људе, а самим тим и у корисне чланове друштва… У овој и оваквој животној ситуацији – право на становање, које је основно право дјетета, родитељи им не могу пружити.“
Помоћ коју пружа држава је непримјетна
Из Банке хране су подсјетили да је скоро обиљежен Свјетски Дан сиромашних, те напоменули да ова породица тај дан живи 365 дана у години и да је помоћ коју држава пружа у оваквој ситуацији непримјетна.
„Познато нам је да је друштво, заправо да су људи који финансијски могу да помогну, пружали руку у оваквим случајевима. Они који имају емпатију наћи ће пут да помогну да ова млада породица постане егзистенцијално збринута и самим тим потенцијално узорна. Био би гријех да тако не буде, да им се не пружи прилика. Вјерујемо у доброту – истина је да сваким добрим дјелом дајемо смисао и величамо своје и туђе животе.
Надамо се да ће државне институције у оваквој ситуацији, учинити све да породица Ракоњац добије кров над главом и буде мање обиљежена сиромаштвом. А, тиме и на савјести Државе једна породица мање.
Вјерујемо да ни помоћ друштвено одговорних компанија неће изостати као ни хуманих појединаца.
Банка хране је помогла са донацијом хране и хигијенских средстава што је недовољно,“ казали су из Банке хране.
Сви који желе и могу помоћи могу добити од Банке хране контакт породице.
Породици је свака врста помоћи добродошла.
Жиро рачун за помоћ је код Инвест Банке Монтенегро на име Милене Ракоњац бр 545-0000000020908-52.
Сви који могу и желе помоћи породици Ракоњац од Банке хране Црне Горе могу добити контакт путем имејла [email protected].
Моб тел +382 69 495 680,
или у инбоксу на фејсбук страници: https://www.facebook.com/banka.hrane/?ref=hl.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

