ИН4С

ИН4С портал

Банке обавезне да понуде мораторијум свим грађанима на исплату кредита

НБС је јуче усвојила порписе о застоју у одлагању кредита у наредна три мјесеца ради очувања финансијске стабилности у условима потенцијалних ризика узрокованих ванредном здравственом ситуацијом у земљи

Илустрација (Фото: pixabay.com)

Банке и даваоци лизинга у Србији су обавезни да у наредна три дана, до 21. марта, дужницима понуде застој у отплати обавеза (мораторијум), саопштила је данас Народна банка Србије (НБС).

НБС је јуче усвојила порписе о застоју у одлагању кредита у наредна три мјесеца ради очувања финансијске стабилности у условима потенцијалних ризика узрокованих ванредном здравственом ситуацијом у земљи.

Банке и даваоци лизинга треба да на својим интернет презентацијима објаве понуду о застоју отплате обавезе њихових дужника који имају рок од 10 дана од дана објављивања да ту понуду одбију, а ако то не учини – сматраће се да је понуда прихваћена тог десетог дана.

Мораторијум је застој у отплати обавеза према банци по основу кредита али и свих других обавеза дужника према банци. Дужници који имају више кредита имају право на мораторијум у отплати рата за све кредите.

„Уколико дужник након објављивања понуде настави да уредно измирује обавезе, то га не спријечава да у току трајања ванредног стања примени мораторијум. Ако дужник, на примјер, понуду за мораторијум у прописаном року није одбио, а отплатио је једну доспелу рату кредита, наредног мјесеца се и на тог дужника примењује мораторијум уколико не исплати рату”, објаснила је НБС, преноси Бета.

Банка током трајања ванредног стања које је уведено због пандемије, не обрачунава затезну камату на доспјело а неизмирено потраживање.

Након престанка мораторијума (који не може бити краћи од 90 дана односно од трајања ванредног стања за време трајања пандемије) дужник наставља да отплаћује кредит на који начин се период отплате фактички продужава за три месеца.

„Свакако, уколико би дужник од банке захтјевао другачији начин отплате за који сматра да је за њега адекватнији, банка му треба изаћи у сусрет. У односу на редовну (уговорену) камату коју банка обрачунава за време трајања застоја, она се приписује дугу и распоређује се равномјерно на преостали рок доспећа”, навела је централна банка.

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *