Банке пишу рјешење за кредите у швајцарцима
1 min readПредлог лекс специјалиса, који би требало да олакша и ријеши питање кредита задужених у швајцарским францима, могао би да буде објелодањен већ сјутра, а писаће га банке, незванично сазнаје РТС. Иако су банке дефинисале принципе, спорна су правна тумачења, јер се у тој материји судара неколико закона.
Када је ријеч о коначном рјешењу кредита задужених у швајцарским францима, стручњаци тврде да је најизгледнија опција да се такви кредити преведу у евре и то по курсу на дан када се та конверзија буде обављала. Разлику би кроз пореске олакшице банкама субвенционисала држава у висини до 30 одсто од вриједности остатка кредита, док би већи дио трошкова покриле банке.
„Основу за проналажење опција требало би да чини разлика која се утврђује тако што се обрачуна колика је камата за оне који су узели кредит индексиран у швајцарским францима, а колика би била у еврима да су узели кредит индексиран управо у еврима“, каже Хасан Ханић, декан Београдске банкарске академије.
Банкари су свјесни посљедица брзоплетог доношења новог закона и зато су опрезни док се одредбе не усагласе са преговарачима. За њих је, незванично сазнаје РТС, спорна сугестија Високог касационог суда при којем банке треба да докажу да су се заиста задужиле у швајцарцима прије одобравања кредита. Спорно је и у којој мјери и да ли ће нови закон поништити одредбе старих уговора.
„Желимо да нађемо једно рјешење у виду закона који ће омогућити ефиксано изналажење пута питања кредита у швајцарцима. Стога апелујем на све грађане, кориснике тих кредита да имају стрпљења да сачекају примјену новог закона који ће бити веома ефикасан начин рјешавања тог питања“, каже Предраг Михајловић, предсједник Управног одбора УБС.
Оно што је опипљиво је одлука Коморе судских извршитеља да ће стопирати покренуте наплате до окончања спора у новим условима.
„Истог дана када је ово схватање објављено на сајту Врховног касационог суда, и Комора извршитеља је донијела препоруку својим члановима да, у случају да је поступак извршења у овим случајевима покренут, одложе на захтјев дужника без полагања јемства извршење до покретања парничног поступка, а у случају да такав поступак буде и покренут до правоснажног окончања поступка“, каже Александра Трешњев, предсједница Коморе извршитеља.
Извршитељи очекују и прецизна упутства о заштити дужника која ће донијети измјене Закона о обезбјеђењу и извршењу, како не би долазило до злоупотреба од стране клијената, а с друге стране, како би имали минимум социјалне сигурности.
Прочитајте још:
„Глас народа“ само на ИН4С-у: Од уторка до петка емисија – Vox Populi (ВИДЕО)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: