Бечићев кабинет: Миловић зна процедуру тајне верзије Процјене опасности од тешког и организованог криминала, о захтјеву одлучује Биро
1 min readТајну верзију Процјене опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (SOCTA) Андреј Миловић може затражити по процедури која му је званично објашњена „још половином јануара“, о том захтјеву одлучује Биро за оперативну координацију (БОК), али није јасно је ли министар правде то урадио, као ни може ли је добити, прозилази из одговора које су „Вијести“ добиле из кабинета Алексе Бечића.
Миловић је недавно рекао да већ два мјесеца не може да добије тај документ да би знао ко су безбједносно интересантна лица како би, наговијестио је, избјегао сусрете са њима, за које га је на јавној и тајној сједници скупштинског Одбора за безбједност оптужио шеф Специјалног полицијског одјељења Предраг Шуковић.
Одговарајући на те оптужбе он је у суботу рекао „Вијестима“ да „транспаретно“ сједи у локалима, иде по славама гдје има много људи па и безбједносно интереснтних лица, али да у неким од тих локала сједе и судије, тужиоци, полицајци, политичари…
„Не могу да знам ко су БИЛ лица док ме држава не обавијести. Ја сам члан Вијећа за националну безбједност. Знате ли да ја не могу да добијем SOCTA-у већ два мјесеца? Двапут сам се обраћао координатору служби Бечићу – једном редовним актом и други пут ургенцијом. Мени још није као члану Вијећа за националну безбједност достављена SOCTA да знам ко су лица, да могу да прочитам из званичних докумената државе Црне Горе ко је који клан, ко ради за кога, ко је са ким, да бих могао да креирам себи и путање кретања и слично“, рекао је Миловић у емисији на ТВ А плус.
.
„Министар правде је у односу на предметне дописе уредно добио одговор који му је потпредсједник Владе и коодинатор БОК-а упутио још половином јануара мјесеца, тако да је министру добро позната процедура везана за предметно питање“, одговорено је из кабинета потпредсједника Владе који је и координатор Бироа за оперативну координацију (БОК), на питање да ли је Миловић тражио и добио овај документ.
„Подсјећамо вас на познате чињенице, да је важећа SOCTA 2021 објављена још почетком 2022. године, да је јавна верзија доступна на сајту Владе, а да класификовану верзију доставља Управа полиције по унапријед утврђеној листи ограниченог броја корисника по фукнкционалном принципу сагласно прописима којима је уређено то питање. Међу корисницима којима се по функционалном принципу доставља класификована верзија SOCTA нема највећег броја чланова Владе, као ни највећег броја чланова Вијећа за националну безбједност“, одговорио је Бечићев кабинет на питање ко има право да посједује SOCTA-у.
Ту верзију SOCTA-е по прописима који су означени степеном тајности обавезно добијају највиши државни функционери у чијој је надлежности и борба против организованог криминала, и међу њима су главни специјални тужилац, шеф Агенције за националну безбједност, директор Управе полиције, шеф Обавјештајно-безбједносног директората, и координатор БОК-а, а остали на захтјев, рекао је „Вијестима“ бивши високи функционер безбједносних служби.
Из Бечићевог кабинета је објашњено да о свим захтјевима који се упућују БОК-у о различитим питањима, па и захтјевима за достављање класификоване верзије SOCTA другим корисницима мимо оних дефинисаних по фукнционалном принципу не одлучује кооординатор БОК-а, нити било који појединац, већ БОК.
„Генерално посматрано након 100 дана рада Владе, наше је задовољство што се у безбједносном сектору коначно много више ради него прича, чему свједочи континуирана и свакодневна одлучна борба против организованог криминала и корупције, праћена бројним хапшењима и процесуирањима, тако да захвалност свим часним службеницима који нам помажу и порука да нећемо дозволити да било шта скрене пажњу са суштине оличене у одличној сарадњи и бескомпримисној борби полицијских структура, СДТ-а и надлежних тужилаштава у борби против организованих криминалних група“, саопштено је из Бечићевог кабинета.
Јавна верзија SOCTA-е бави се између осталог питањима кријумчарења и дистрибуције наркотика, оганизованим криминалним групама и њиховима дјеловањем, прањем новца, кријумчарењем оружја и цигарета, илегалним миграцијама, сајбер криминалом, тероризмом и екстремизмом. У тајној верзији прецизно су наведена имена шефова и припадника ОКГ, конкретним начинима на које раде, повезаношћу са иностраним ОКГ, итд.
Прошлог децембра Бечић је најавио да ће нови међуресорни тим израдити нову SOCTA-у те да ће бити формиран и тим који ће се бавити прикупљањем и размјеном података о особама за којима су расписане националне и међународне потјернице.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Sastanak bezbjedonosnog sektora CIA agenata u Crnoj gori.