Бегић: Број заражених ће још више расти у наредним данима
1 min read
Сенад Бегић, фото: PR Centar
С обзиром на дешавања у посљедња два дана и висок број регистрованих случајева и посебно битно – веома висок број њихових контаката, апсолутно је за очекивати да ће број новорегистрованих случајева у наредним данима расти. Међутим исто тако се очекује да мјере сузбијања у најпогођенијим општинама дају резултате, с тим што је наравно потребно вријеме да се њихов ефекат уочи на терену, казао је у интервјуу Побједи замјеник директора Института за јавно здравље Сенад Бегић.
Бегић је у одговору за Побједу, казао да не постоји ниједан нити биолошки нити било који други разлог који би довео до „слабљења“ вируса. Чињеница је да су корона вируси група РНК вируса који имају највећу количину генетског материјала те су самим тим и најподложнији мутацијама односно измјени генетске структуре.
Међутим, иако су измјене генетског материјала забиљежене и доказане у односу на прве изолате вируса са почетка 2020-е, није доказана повезаност између тих измјена генетског материјала и измјене клиничке презентације болести коју вирус изазива. Оно што се сада биљежи, а то је нешто нижа смртност, највјероватније је посљедица чињенице да у последње вријеме чешће оболијевају млађе особе те је самим тим и вјероватноћа посебно тешких исхода инфекције новим корона вирусом мања.
У Црној Гори је од почетка дешавања – од средине марта па до 27. јуна, просјек година обољелих 41,5 при чему је највећи број обољелих (78 или 17,11 одсто) забиљежен у узрасту између 40 и 49 година а 63,5 одсто свих обољелих је било млађе од 50 година, а 77,43 одсто млађе од 60 година. Од почетка јуна просјечна старост међу обољелима је 40, а примјећено је да се оболијевање заиста чешће региструје међу млађима па је 80 одсто тренутно активних случајева регистровано међу особама млађим од 60 година. Иако се ради о релативно малим бројевима, ово је очигледно посљедица чињенице да се особе које су у највећем ризику од компликација и фаталних исхода, а то су хронично обољели и стари, боље придржавју мјера превенције. Исти налаз, односно образац понашања је и потврђен у истраживањима у Црној Гори које је уз подршку Уницефа, Института и СЗО спроводила агенција ИПСОС.
Када се ради о клиничкој слици, међу до сада 145 активних случајева није уочено ништа што би одударало од онога што је забиљежено током марта и априла – дакле доминирају упале горњих респираторних путева са читавим низом карактеристичних симптома који су углавном благи. Стопа хоспитализације обољелих је нешто изнад 12 одсто али је овај индикатор јако динамичан с обзиром на регистровани прилив новообољелих у посљедња два дана. Један од 18 хоспитализованих пацијената је у озбиљном здравственом стању.
Не смијемо заборавити да ми живимо у „ери вируса“ а нови корона вирус је захваљајући великом гентском материјалу доживио низ измјена које су му омогућиле да релативно лако и брзо пређе на новог домаћина – човјека. Према основним законима еволуције, сви паразити, а вируси то у суштини јесу, гледају да што дуже остану у своме домаћину те је дугорочно гледано могуће очекивати да се прилагођавање вируса новом домаћину одвија у правцу смањене вирулентности. Међутим, за такве промјене потребне су године и деценије.
Да ли се може очекивати, с обзиром на број заражених, да ћете Министарству здравља предложити пооштравање мјера?
Институт за јавно здравље брижљиво прати дешавања на терену и у складу са регистрованим трендовима оболијевања али и другим индикаторима који прије свега служе да, условно речено, прате поштовање мјера превенције, врши евентуално предлагање нових као и корекцију тренутно постојећих и имплементираних мјера. Брижљиво праћење и мониторинг дешавања на терену као и мониторинг понашања је кључ адекватног и правовременог реаговања и то ће поред трагања за обољелима, њиховим контактима и изолацијом потенцијално обољелих бити главни задатак Института у наредном периоду.
Када је пандемија кренула почетком године, говорило се о томе да ће љето успорити ширење вируса. Међутим, слика је другачија, а ни земље Латинске Америке, које имају више просјечне температуре нијесу прошле добро, напротив. Што говоре нова истраживања?
Цијели свијет је рачунао и очекивао да ће до успоравања оболијевања доћи са љетом понајвише уздајући се се у сезонски карактер који имају све респираторне инфекције а нарочито грип. Међутим, подаци о типовима корона вируса који су познати од раније као изазивачи озбиљних инфекција код људи тј. подаци о МЕРС-у и САРС-у, указивали су да сезоналност није постојала. Епидемија САРС-а је „угушена“ током љета (јун) 2003, док МЕРС никада није показивао ни назнаке сезоналности већ се и даље спорадично јавља на подручју Средњег истока гдје су температуре поприлично високе током цијеле године. Самим тим за очекивати је да и нови корона вирус не покаже сезоналност те да је тренутни пад оболијевања у неким државама само посљедица уведених мјера физичког дистанцирања и других противепидемијских мјера, а прије свега правовремене изолације контаката.
Није згорег понављати савјете. Да ли се препоручује повећано одржавање хигијене (чишћење подова, изување и слично као на почеку епидемије)?
Апсолутно. Нити се нешто промијенило у вирусу, нити су се промијенили начини преноса, а посебно не мјере превенције. Иако је утврђено да се вирус може наћи и у столици значај тзв. феко-оралног преноса у поређењу са респираторним капљицама је занемарљив а на крају крајева и његова скоро па једина мјера превенције је адекватна хигијена руку. На тај начин се општим мјерама спречавају два пута преноса.
Да ли боравак у мору, базену или ријеци представља повећан ризик? Да ли море „убија“ вирусе и бактерије или му је погодна средина, без обзира на дистанцу на плажи?
Сматра се да је пливање једна од најбезбједнијих спортских и рекреативних активности у „времену короне“ а више је разлога за то. Главни и основни је висок степен разрјеђења односно вирус у воденој средини у мору је разрјеђен до те мјере да се сматра да не представља опасност по здравље људи. Није испитано али сматра се да постоји и одређено антисептичко дејство минерала тј. олигоелемената растворених у морској води, а прије свега јода, што такође може имати позитивно дејство на смањење количине уништавање вируса. Са базенима је ситуација идентична с тим што се базенске воде редовно филтрирају и третирају тј. дезинфикују, чиме се количина вируса који се потенцијално може наћи у базенској води не само разреди – већ се и готово у потпуности уклони адекватним третманом базенске воде.
Да ли имате епидемиолошке прогнозе што се тиче броја обољелих у наредном периоду?
С обзиром на дешавања у посљедња два дана и висок број регистрованих случајева и посебно битно – веома висок број њихових контаката, апсолутно је за очекивати да ће број новорегистрованих случајева у наредним данима расти. Међутим, исто тако се очекује да мјере сузбијања у најпогођенијим општинама дају резултате, с тим што је наравно потребно вријеме да се њихов ефекат уочи на терену.
Оно што посебно забрињава у овом тренутку је велики број контаката које епидемиолошке службе домова здравља и Института идентификују као и територијална раширеност инфекције пошто су активни случајеви регистровани у 15 од 24 општине Црне Горе.
Исто тако, забрињава и чињеница да међу новооткривеним случајевима расте удио оних који не могу прецизно да идентификују извор инфекције. Ово је са епидемиолошког становништа такође очекивано јер како расте број обољелих, расте и степен раширености инфекције у заједници и све је већа могућност контакта са асимптоматским носиоцем вируса а да особа тога није ни свјесна. Самим тим на значају добијају мјере превенције које ће очигледно још дуго времена бити и једино оружје са којим располажемо јер је до вакцине и специфичног лијека очигледно дуг пут.
Процентуално гледано, 13 одсто случајева је импортовано било боравком у иностранству или у транзиту, готово 70 одсто су контакти раније потврђених случајева а 17 одсто су обољеле особе код којих су епидемиолошка истраживања још увијек у току

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Popisa si SE u svoju struku zarad sitnih privilegija, nema odze koji to moze pomoc osim Svetog Vasilije, zato Begicu pravac Ostroga da se molis.
Што више стежете знајте да ћемо бити све масовнији и одлучнији. Не слушамо више ваша срања и ова препадања народа. Све лажете. УСТАЛА ЈЕ ЦРНА ГОРА??????????????
Znaci za ovaj virus treba konsultovati prave strucnjake: virusologe, infektologe , a ne ove dps strucnjake mugosu i begica.
Kako ti znas da ce ih biti jos vise ,Veliki strucnjaci ,svjetski poynati imunolozi,nobelovci tvrde da nema drugog talasa a da se virus ne zadrzava na stvarima i da je bolje da se stvori prirodni imunitet nego da se ljudi zatvaraju u kuce. KO si ti i ko te placa da lups ko maksim po diviziji sram da te bude ,nisi jos dobro naucio ni nos dobro da obrises a vec si postao „veliki znanstvenik“ ida ti dajes neka predvidjanja.
Ovo cega je ovaj specijalista ( epidemiolog) ne postoji u zapadnoj Evropi,niti u USA. Ova specijalizacija koja traje 3 godine je ostatak iz komunistickog doba.Znaci nekompetentan za ovo.
Марш секто! Пиш.. ти се на твоје одлуке,вирусе,маске и тестове!
Трбали сте стопирати улазак из земаља Бенелукса, Њемачке, Америке. Требали ста прије прогкашења фри корона зоне послати авионе за своје држављање,као што су то и остали учинили. Тамо су људи остали без послсла,а радили на црно. Немају ораво лијечења. Сада се у својој режији враћају и слободно улазе… Без контроле. Да ли сте нормални ? На Косову нема нити један тестирани а ви отвористе. Јебо вам пас матер будалетине . Све ће те нас заразити. Цркли ви први !
Kursadzijo.iz priboja/prijepolja…seljacino…MRS!!!!!
Говори велики инквизитор, господин Шицер…
Ajde izgubi se vise lipso lipsavi sa koronom i tim laznim objavama . Placeniku jedan drzavni a oni placenici Sorosa i globalista . Ajde setaj malo vise s tim objavama . A vi iz portala IN4S prestanite da objavljujete ovo i korona ce odma prestati .
AJDE SJAŠITE VISE . NOSIS KUĆI PUN BUDJELA.PARA. TREBA OPRAVDATI TO. NIJESMO NI GLUVI NI SLIJEPI VIDIMO DA IMA KORONE SVUDA DA TREBA DA PODIZEMO IMUNITET , DA IMA DISTANCE. I STA JOS HOCES DA SVI U GLAS KAZEMO NEMA LITIJA DA SU VJERNICI ZA SVE KRIVI. SIKTER BRE VIŠE
Samo se kod nas na Balkanu virus siri na temperaturi 25-35 stepeni celzijusovih, jasno je da je to podvala duboke drzave sa njenim domacim placenicima. Njima odgovara ova situacija.Americki podpredjednik Majkl Pens je 16. juna dao izjavu da ne postoji drugi talas korona virusa, takodje Trump je dao definiciju korona virusa, obustaviti testiranja to je obicna prehlada koja traje pet dana. Valjda bi Pens i Trump trebali da pitaju ove placenike sta je virus. Duboka drzava upravlja Crnom Gorom i tome dolazi kraj.
Sve sto sinrekao je istina . Tako je
Mmuuuuuuuuuu
Idi u rožaje poltronu, jedan među gih epidemiloga, splačina sa mugošom!
Ko si ti bre ,da nama komandujes u nasoj drzavi, nasem narodu? Znamo sto nam mislis otkad si se rodio, neces ti nama odredjivat. 70% naroda je protiv ove vlasti!
Kako to ???.
Pa po tvome je bila Crna Gora coronafree !!!.
Zaje*o vas virus,
on vara bolje od vas,
i ceka pravi cas !.
Ti da nekoga dresiraš i ubijediš u vaše laži pizda ti materina i onom ko te je postavio
Marš stoko globalistička, je.. … pas mater.
Мрш!
Ne kaže sa MRŠ
NO MRŠ OTOLE FUKARO
Seno Srbine, ne damo vam SVETINJE
Pa normalno da hoce bila je svadba u Budvi…pocinje vadjenje krtole…jalovice traze bikove…jos sacekaj sta ce ti napisati Miljutin da procitas