ИН4С

ИН4С портал

Бела Русија – отуђење или уједињење?

1 min read
"Осим руског језика, који је протеклих година под жестоким ударом и власти и мале антируске опозиције, која је сада маси народа наметнула своју заставу, она нит која Белорусе веже са самима собом је Руска православна црква"

Др Стеван Гајић; фото: pecat.co.rs

Пише: Стеван Гајић

Белорусија је немирна, чини се да су ствари отишле веома далеко. Народ данима масовно излази на улице по целој земљи.

А цела ситуација је на жалост поражавајућа за Русију. Александар Лукашенко је Русију готово све време условљавао, а непосредно пред изборе Минск је још и оптуживао Москву за заверу, док су руски држављани заробљени у Белорусији били пред претњом екстрадиције у Украјину. После спорних председничких избора и сукоба на протестима, када је враг однео шалу, Лукашенко се сетио да каже оно што је давно требало, очигледну чињеницу да су Белоруси – Руси.

Са друге стране, као и у Украјини пре 2013. године, Русија никог није имала у опозицији, своју алтернативу званичној власти. Сада чак руска уздржана подршка Лукашенку додатно против Русије антагонизује део демонстраната. Зашто народ маше овим црвено-белим пољско-литванским заставама, које асоцирају и на време нацистичке окупације, a не заставом Русије, или црно-жуто-белом имперком, заставом светог Андреја или неком другом варијантом руских застава? Зато што су белоруске власти систематски гушиле сваку аутохтону руску алтернативу или je стављале под контролу. Уосталом то исто ради Александар Вучић у Србији, или покушава да уради, са скоро сваком српском националистичком опцијом, тако да нема шта додатно да се објашњава нашој публици.

У исто време, део белоруске опозиције годинама управо истиче бело-црвено-белу заставу, позивајући се на традицију Државне заједнице Пољске и Литваније – Речипосполита (пољ. Rzeczpospolita). Брендирали су ту заставу као антируску, што важи и за слоган протеста „Живела Белорусија“ (рус. Жывие Беларусь). У првој ноћи сукоба, без конкуренције у другим симболима, они су успели да наметну визуелни идентитет читавом протесту.

Сад је за Русију кључно вадити кестење из ватре, после низа катастрофалних дугогодишњих грешака. Најважније је не дозволити да Белорусија потпадне под контролу НАТО, с обзиром на јасне сигнале и белоруске опозиције и појединих западних лидера. Али и за то је предуслов реално оценити стање ствари. То се сигурно неће постићи кукњавом на Мајдан, што је још од украјинских догађаја 2013–2014. условни рефлекс дела политичких аналитичара у Русији на малте не било који протест било где у свету, посебно ако је реч о непосредном окружењу Русије. А никако да примете идеолошку конфузију код куће и чињеницу да први и оригинални „мајданџија“ Владимир Иљич Лењин још лежи мумифициран у маузолеју на Црвеном тргу и да га нико није одатле склонио. Значи, ако неће да кукају и упорно понављају исте грешке, Руси морају да престану са старим формула и фразама, треба да знају чиме располажу и како да поступе.

Да ли су резултати избора у Белорусији били лажирани или не, у крајњој линији и није тако битно. Утисак целе ситуације је некако жалостан. Два застарела модела боре се један против другог: некакав постсовјетизам са елементима лењинистичког националног програма, реминисценцијама на прошлост и Велики отаџбински рат, против источноевропског антисистемског проевропског национализма. Нешто слично било је и са Украјином, посебно су симпатично јадни били моменти када је Анастасија Дмитрук и група, назовимо их антируских певача и активиста, спевала групну песму „Никогда мы не будем братьями“ (срб. Никад ми нећемо бити браћа), у стилу „С оне стране дуге“ код нас, „Моја домовино“ код Хрвата или „We are the world“ ad hoc групе USA for Africa створене за ту песму.

Основна замерка режимима старог типа на постсовјетском пространству је да нису довољно „кул“. И заиста нису, застарели су и прошло им је време. Али нико није рекао народу на улицама ослобођеном од страха, да је застарела и идеолошка матрица на коју су се упецали, у ствари, безнадежно је застарела. И читав сукоб на линији Јанукович – наранџасти, Лукашенко – бело-црвено-бели, застарео је сукоб, јер је сукоб прошлог времена. Као да су у Украјини и Белорусији пресликани догађаји који су остатак источне Европе потресли између 1989. и 1991, али у потпуно измењеном међународном контексту изгледају анахроно и трагикомичнo.

Посматрани са стране, ови догађаји делују као „Дан мрмота“, јер је превише лако предвидети шта следи окрене ли се Белорусија Западу. У том случају чека је масовно исељавање младог, најпродуктивнијег дела становништва, губитак и економске самосталности и радних места, черупање ресурса уз причу о приватизацији, тржишној либерализацији, захвалност спасиоцима у лику страних инвеститора, уништавање великих предузећа уз причу о малим и средњим фирмама као „моторима развоја“, дужничко ропство, и вредносно преобликовање друштва.

Поврх свега, Белорусија може да очекује знатно скромнију „помоћ“ од осталих источноевропских земаља, не само због светске рецесије него и зато што је још удаљенија од привредног центра (Немачке), што се на примеру Украјине већ показало. Дакле, наставак ове приче је познат. Друго, ни Украјину ни Белорусију нико у ЕУ не чека. А идеолошки носиоци униполарног времена потпуно су банкротирали на самом Западу.

И једна и друга од тренутно понуђених идеолошких алтернатива пред Белорусијом је непоправљиво ван времена, а данас ништа не обећава, за разлику од 1989. када су и победници и већина жртава помислили да долазе бољи дани за свет и за њих као појединце. При томе и за једне и за друге у Белорусији имам симпатије јер шта год они о себи мислили, и једни и други су нама Србима браћа и сестре Руси.

Белорусија има озбиљан проблем са естетиком, али и још већи са идентитетом. Осим руског језика, који је протеклих година под жестоким ударом и власти и мале антируске опозиције, која је сада маси народа наметнула своју заставу, она нит која Белорусе веже са самима собом је Руска православна црква. Проблем Русије је што на самом почетку ових догађаја, иако је у Белорусији цео народ руски, није уз себе имала ни једну од данас супротстављених страна.

Ово је важно не због самих догађаја већ због потенцијално далеко опасније ствари: уколико се не саберу Русија и уздрмани Лукашенко, али и оправдано незадовољан народ Белорусије, последице би могле бити много горе.

Црквени раскол је најгора опција. Пример са покушајем одвајања Руске цркве у Украјини стварањем такозване Православне цркве Украјине (ПЦУ), не само да је могућан исход, већ је потпуно известан уколико се у Белорусији догоди револуција која се полако трансформише у антируску. Пољска и балтичке земље већ су се укључиле, како у подршку Светлани Тихановској, тако и иницијативама за посредништво у преговорима. А чиме се слично посредништво завршило у Кијеву, добро је познато.

Лукашенко је гушио руске алтернативе, али, опет понављам, није ми поента да га критикујем, нити треба жалити за просутим млеком. Посебно што ми је као Србину то неумесно, јер без обзира на садашњу ситуацију сећам се Лукашенковог храброг пријатељског поступка, доласка у званичну посету Београду усред НАТО агресије. Данашњи догађаји превазилазе политичке елите и можда је тренутак да се пробуди верни народ свих руских земаља.

У мору вести о изборима и протесту, испод радара пролазе оне у којима су већ почели напади на Руску православну цркву. Честитка руског патријарха Кирила за Лукашенков избор изазвала је реакције, како у делу руске јавности тако и у Белорусији. Очекивано, из ПЦУ, непризнате у већини православног света, одмах су стигла уверавања да ће се у Белорусији појавити црквена структура независна од Московске патријаршије. Свештеник ПЦУ Александар Дедјухин (Александр Дедюхин) позвао је присталице да се моле за браћу Белорусе, подстичући их да иду у Минск.

Ова опасност није само плод маште ПЦУ, јер се око 30 свештеника Белоруске егзархије Руске православне цркве из више градова Белорусије већ 8. августа огласило у кампањи против фалсификовања избора, наводи московска „Независимаја газета“. Иницијатор ове акције био је ђакон из града Гродно на граници Белорусије и Пољске Дмитриј Пављукевич (Дмитрий Павлюкевич) објавом на својој фејсбук страници. Ни римокатолици нису остали по страни, огласивши се сличном акцијом групе верника из Минска и Гомеља „Католик не фалсификује“.

Треба рећи да у Белорусији већ постоји карикатурална расколничка структура слична оној Мираша Дедејића у Црној Гори, али уколико се Белорусија потпуно окрене против Русије и према Западу, сигурно ће уследити покушај да се главнина званичне Цркве одведе у раскол. Ватикан овде, као и у небројено других случајева, неће стајати по страни. Посебно имајући у виду територијалне претензије према Белорусији одређених кругова у Пољској. Такође, у кампању су активно укључене и протестантске цркве и низ секти.

Збигњев Бжежински није за џабе управо у Руској православној цркви видео највећег противника после распада СССР. Данас та црква, иако под страшним ударом, постоји у Украјини, док се у Белорусији одавно спрема напад на њу. Идеје примене праксе украјинских или црногорских власти итекако су живе. Иако сада мало ко размишља о последицама које на Цркву могу имати догађаји у Минску, ово питање је далеко дугорочније од тога ко ће бити председник Белорусије. Ово питање ће одредити којој ће цивилизацији припасти део руског народа који се зову Белоруси.

Црна Гора би требало да буде светионик за све православне. А данас пре свега за Русе, велике (Русија), мале (Украјина) и беле Русе.

Оно што није застарело и увек је младо јесте православна вера. И то је народ у Црној Гори препознао, ујединио се и изашао из чисто политичке матрице. Надам се да ће Руска православна црква, Русија као најодговорнија земља и центар свог света, али и Руси као народ, разумети поруку које им шаље мало стадо са Балкана, које се не боји.

Аутор је научни сарадник у Институту за европске студије и професор по позиву МГИМО – Московског државног универзитета за међународне односе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Бела Русија – отуђење или уједињење?

  1. Sjajna analiza i vrlo trezno retka. Autor je retko ušao u suštinu problema. Zastareli sistemi i pogrešne zakasnele taktike nažalost i samog Putina. Retko to ko pominje kao problem jer se čini da je protiv Rusije što nije tačno. Kasno se reaguje i bezpomoćno.Čvrsta ruka u ovom slučaju ne rešava stvar nego reagovanje na vreme i priprema mladih ljudi koji de zameniti već stare garniture iz vremena SSSR. Mladi ljudi su potrebni da bi zamenili u Lukašenka i kasnije Putina. Izgleda da se ide logikom ja sam vlast posle mene kraj. Stara slovenska boljka na tlu naših pravoslavnih zemalja.

  2. @Novi Sad,
    Nazire se „jedinstvenost“ u tvojim „analizama“ : „osvrtima“.
    Precizne kao i „instruktori“.
    Putin i vidi i zna, ali zašto bi se isti bavio Malim Fazanom ?!
    Nije njegov problem, još manje Srbije.
    Taj tvoj tetreb, kog tepaš Znojavi, najebao je.
    Evo, nema ga da se glasne…

  3. Sve po planu ..prvo posvadati arape i islamske zemlje unistiti opljackati…a onda Slavene narucito pravoslavne…….to je plan i vec se odvija od pada Berlinskog zida……To PUTIN VIDI I ZNA……….dali ce ODGOVORITI ADEKVATNO…..i kada… to nezna NITKO…..po mom misljenju Znjavi kad je priznao KiM i usao u Nato …je jedan od najvecih poraza Rusije pa i Srbije (ako uopste Srbija postoji kao neki faktor u svijetu realno govoreci)

  4. Kad imamo u vidu sve sto se oko pravoslavne crkve desavalo i dalje desava u Ukrajini gdje vlast uz podrsku zapada cini sve da unisti izvorno pravoslavlje i instalira laznu politicku „Ukrajinsku crkvu“ koja bi u pocetku postala unijatska, shvatamo da je to samo korak ka prelasku u rimokatolicizam. Iako prozapadne vlasti u Ukrajini nijesu u potpunosti uspjele da stvore jedinstvernu Ukrajinsdku crkvu, no je vecina naroda tamo ostala vjerna staroj vjekovnoj Ruskoj Pravoslavnoj crkvi, a koja je i nastala upravo u Ukrajini u tkz. Kijevskoj Rusiji, gdje su Rusi prvi put prihvatili Hriscanstvo 988 godine pod vlascu kneza Vladimira, a koje se poslije prosirilo na druge djelove Rusije. Danas je raskol u Ruskoj crkvi ipak cinjenicno stanje. Kad pratimo ovo sto se kod nas u Crnoj Gori desava sa nasom crkvom, uocava se iznenadjujuca slicnost djelovanja ovdasnjeg i tamosnjeg rezima, kojem je crkveno pitanje vaznije cak i od ekonomije. Eto smo sada svjedoci da je na red dosla i Bjelorusija, gdje se ponavlja sve ovo sto vlasti godinama cine i kod nas. Nije slucajno da Bjeloruse opisuju kao jedan narod sa dvije zastave, gdje dio naroda priznaje istorisku bijelo-crveno-bijelu, a drugi dio novokomponovanu crveno-zelenu zastavu, koju podrzava trenutna vlast. Ko malo pazljivije prouci situaciju u Ukrajini i Bjelorusiji, i uporedi je sa onim sto se zbiva kod nas, vidjece da ima toliko mnogo slicnosti, da postaje jasno da se sve koordinira iz jednog centra, i da se sve desava po unaprijed isplaniranom scenariju. Prije par godina kada sam citao neke politicke analiticare, koji su predvidjali ovakav razvoj situacije i tamo i kod nas, mislio sam da je to nemoguce, i da se bave teorijama zavjere. Sada me cinjenice demantuju, i jasno je da se kod nas sve desava po nekom planu koji je stvoren daleko od Crne Gore, a da je Milov rezim samo sluganski izvrsioc necijih naloga.

    20
    1
  5. odlicna analiza.putin treba da se ponasa kao predsednik zemlje koja ima 1500 nuklearnih projektila i ako se belorusija okrene zapadu da je jednostavno anketira.ma koliko lukasenko cas bio proruski ili proevropski cilj nato pakta je sto vise se pribliziti rusiji i verujem da vecina beloruskog naroda oseca pripadnost ruskom nacionu.lukasenko da je od zlata dojadio bi svakom posle 30g vladavine.mozda nema kriminala,mozda su ulice ciste ali ti ljudi 30g zive na rubu egzistencije i na tome verovatno krive ruse.zajebace se ko i mi koji smo 2000g verovali u tekovine i vrednosti EU a oni nas gledaju kao divljake i jos su nam oteli parce zemlje.prosecni belorus mozda misli samo da se udalje od rusije i eto blagostanja.mozda su tako razmisljali ukrajinci ali grivna jos vise oslabila na vrednosti,korupcija cveta,zemlja u haosu,izgubili su znacajne teritorije na istoku a od evropskog blagostanja nema nista,niti ce biti jer anglosakoncima nije briga za ukre,beloruse ili gruzine,njima je cilj rasparcavanje i svaka devastacija rusije.belorusi nemoj da se zajebete ko mi da vam neoliberalna ekonomija i tu mizernu platu umanji

    22
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *