Београд: Откривен споменик Гаврилу Принципу – хероју и симболу слободе
1 min readУ Београду је откривен споменик Гаврилу Принципу, а свечаном чину присуствовали су и предсjедници Србије и Републике Српске Томислав Николић и Милорад Додик.
Николић је поручио да је Принцип био носилац идеје ослобођења од ропства, која је тада кружила Европом.
„Ако је Винстон Черчил у својој књизи ‘Непознати рат’ написао да је Принцип умро у затвору, а споменик који су његови сународници подигли слави његов и њихов злочин и геноцид, онда не чуди и предлог резолуције о Сребреници, којим би од данас симбол злочина била само Сребреница“, поручио је председник Николић, преноси Танјуг.
Николић је рекао да неће дозволити вријеђање покланих и маљем убијених Срба у Јасеновцу, Старој Градишки, Јадовну, стрељаних у Краљеву и Крагујевцу, живих подављених у Новом Саду.
„Гаврило Принцип у Србији није имао споменик, а ништа није случајно, чекало се да о томе одлучују људи који живе по његовим принципима слободе, независности, заједништва, чекало се да у Србији о Принципу одлучују они који не би рушили његов споменик да је, којим случајем, до сада било храбрости да буде подигнут“, истакао је председник.
Судове и оцjене о Принципу и његовом споменику одређивали су, како је истакао, историјски вртлози и дневне потребе.
„Најлакше је данас за све окривљавати Србију и Србе. Зато у, назови, историјским тумачењима читамо да може да се стави знак апсолутне повезаности између сарајевског атентата и Првог свјетског рата, као покушај амнестије агресора и окривљавања нападнутог, оног који је сву своју дипломатску снагу усресредио да избјегне рат“, указао је Николић.
Оцијенио је да би рата било, што се Аустроугарске и Њемачке тиче, и без Видовдана у Сарајеву 1914. године, и без Принципа.
Према његовим речима, због тога се не смију изгубити ни битке које се данас воде кроз књиге, расправе преко медија, интернета, како се не би изгубили и ореол праведника и побједника.
„Ореол праведника и побједника смо заслужили и добили за вријеме и непосредно послије оба свјетска рата„, рекао је Николић и подјсетио да је Србија тада, као сада, као и увијек била против рата.
„Принцип је био херој, симбол ослободилачких идеја, тираноубица, носилац идеје ослобођења од ропства, која је кружила Европом“, подвукао је предсједник Србије.
Предсједник Српске Милорад Додик поручио је да српски народ не жели да буде потлачен у новим савременим условима тлачења, већ жели да гради партнерство и мир са свима.
Додик је навео да се „морају одбацити сви силни напади“ и у том контекту поменуо Велику Британију.
„Британци су кроз историју увек били на негативној страни наше историје, због њих је неоправдано дуже остала Отоманско царство на нашој територији, а послали су и Педија Ешдауна који је покушао од Срба да направи Босанце. Ова резолуција опет је стигла од Британаца“, рекао је он.
Додик је наласио да су Срби велики народ који је могао у својој историји да направи двије државе, једну Републику Србију и другу РС.
Споменик Гаврилу Принципу, који је постављен на углу Немањине и Сарајевске улице у Београду, дјело је смедеревског вајара Зорана Кузмановића и изливен је у два примерка, једна статуа је у Источном Сарајеву, а сада, годину дана касније, други одливак, дар Републике Српске, донет је у Београд на 101. годишњицу атентата у Сарајеву.
Споменик, који је освештао владика Атанасије Ракита, је висок два метра и тежак 350 килограма.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: