ИН4С

ИН4С портал

Беранци траже да се хитно уклоне опасне хемикалије на Рудешу

Фото: Дарко Јововић

Најновији подаци Управе за инспекцијске послове да на пет локација близу фабрика које датирају из времена СФРЈ има укупно 110 тона застарјелих хемикалија које представљају ризик од загађења и да их је потребно складиштити на адекватан начин, додатно су узнемирили становнике беранских насеља која се наслањају на Индустријску зону на Рудешу. Паника се почела да шири када је недавно у дијелу некадашњих погона фабрике Целулозе и папира избио пожар. И директор Агенције за заштиту животне средине Милан Газдић потврдио је раније да у бившој Фабрици целулозе и папира у Беранама постоји одређена количина опасних хемикалија, што су власници ове фабрике раније демантовали. И поред тога што је саопштено да су приликом пожара у бившим Целулозиним погонима горела бурад са битуменом, мјештани околних насеља сумњају да се ту налазе и неке друге материје штетне по људско здравље.

– Ако је званично речено да на више локација на Рудешу постоје заостале отровне материје, онда то додатно изазива панику, тим прије кад се зна да је ту недавно избио велики пожар и да се густи дим том приликом ширио околним насељима. Обавеза више надлежних институција и агенција је да ову ситацију испитају детаљно и уклоне опасне материје, јер овдје народ због таквих сазнања не може мирно да спава – казао је предсједник Мјесне заједнице Берансело Слободан Лончар.

Најновији подаци Управе за инспекцијске послове не слажу се скоро упола са подацима које је раније изнијела Агенција за заштиту животне средине. Према подацима те агенције, у Црној Гори има још око 200 тона опасних хемијских материја. Последњи податак о стотину десет тона могао се наћи у извјештају о раду Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера од јануара до октобра ове године. У документу су дати предлози приоритета за наредну годину, а који се односе на овај ресор. Тако је наведено, на примјер, да је лоше стање у фабрикама које су прошле кроз бројне власничке трансформације и пословне кризе, те да су у њима похрањене застарјеле хемикалије којима је истекао рок трајања или се из других разлога више не могу користити. Констатовано је да је оваква ситуација током дугог низа година, између осталог, узроковала и неадекватно старање о хемикалијама у кругу фабрике што представља ризик од загађења.

Из Полимке уклоњено 85 тона отровних материја

Истинитост приче која је кружила деценијама да се у кругу некадашње Фабрке коже „Полимка“ у Беранама, коју је приватизовала подгоричка компанија „Кипс“, налази на десетине тона опасних отпадних супстанци коришћених у процесу прераде и штављења коже потврдили су прошле године из Агенција за заштиту животне средине. Из ове институције су тада саопштили да су у сарадњи са предузећем Хемосан из Бара са овог простора уклонили 85 тона опасних хемикалија.

– Агенција за заштиту животне средине, сагледавајући све чињенице и околности, а првенствено озбиљност затечене ситуације и опасност од даљег неадекватног складиштења супстанци које су била пријетња здрављу људи, ријешила је проблем уклањањем хемикалија у партнерству са Хемосаном из Бара – нагласили су том приликом из Агенције.

Послије оваквих констатација мјештани захтијевају да се детаљно испита шта се све налази на Рудешу и предузму одговарајуће мјере, за уклањање опасних хемикалија.

– Потврдиле се су се тачним гласине да се недалеко од наших кућа, у Индустријској зони на Рудешу, налазе опасне хемикалија које су у некадашњим фабрикама коришћене приликом производње. То је уствари права еколошка бомба која може да експлодира у сваком моменту. Зато позивамо надлежне инспекције да тачно утврде шта се налази у магацинима на Рудешу и предузму неопходне мјере у циљу заштите локалног становништава – казао мјештанин Берансела Милић Симоновић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net