ИН4С

ИН4С портал

Беране обиљежило 106 година ослобођења од турског ропства

1 min read
У организацији Српске народне одбране Васојевића и лимске долине а у оквиру ''Дана сјећања на Српске јунаке и добровољце" обиљежено је 106 година ослобођења Берана од турског ропства и окупације.
Обиљежавање споменика Беране

Обиљежавање споменика

У организацији Српске народне одбране Васојевића и лимске долине а у оквиру “Дана сјећања на Српске јунаке и добровољце“ обиљежено је 106 година ослобођења Берана од турског ропства и окупације.

Присутне је у име Удружења поздравио предсједник Миличко Трифуновић, који је између осталог казао:

„Данас смо се окупили овдје на јуначкој Полици гдје су се кроз вјекове водили бојеви и борбе за крст часни и слободу златну. Ту су били познати јунаци: два Дедовића – Миро и Радисав, Радоје Ђукић, Ново Пантовић, Арсеније Вукићевић, Марко Трифуновић, Мирко Бабовић, Радоња Тодоровић, Милутин Бабовић, Петар Кастратовић, Деле Боричић, Никола Ђуришић, Радоје Плавшић-Ђуришић – четобаша, поп Јосиф са Заграђа…“ Као и многи други Поличани који су као жарко сунце вољели слободу и борили се “за крст часни и слободу златну“, казао је Трифиновић. Професор Горан Киковић је том приликом истакао следеће историјске чињенице: “Последњих година турске владавине на Балкану положај хришћанских народа у саставу њихове државе био је све тежи. Четири слободне балканске државе (Србија, Црна Гора, Бугарска и Грчка) биле су заинтересоване за живот својих сународника у саставу Турске, па је током 1912. године између њих дошло до зближавања и склапања савеза за борбу против Турака. То је имало одјека на став српског и црногорског живља, које се налазило под турском влашћу.

Додаје , и да су се многи народни прваци, који су због своје активности били присиљени да живе на територији Црне Горе, враћали у своја мјеста и предузимали иницијативу у организовању народа за борбу с Турцима.

Црна Гора је почела отвореније да помаже народни покрет за ослобођење, дајући оружје и муницију. Из Беранске нахије ишле су бројне групе у Андријевицу, гдје им је црногорска команда давала пушке „московске“, добијене из Русије, муницију и другу опрему“, подсјетио је Киковић.

Подсјетио је да је у Балканском рату са подручја Васојевића погинуло 11 официра и 401 подофицир и војник, док је рањено око 1.080 бораца. У рату 1912.-1913. године коначно је остварена тежња становништва овог краја за слободом и присаједињењем Црној Гори.

Слава нашим прецима и ослободиоцима Берана,“закључио је Горан Киковић.

У програму су учествовали пјесници: Давид Лалић, Радоје Мишковић, Милован Мишо Кубуровић, предсједник удружења ратних добровољаца Берана, гуслар Синиша Петрић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *