Беране: Пријављени родитељи због просјачења дјеце
Надлежни у Беранама реаговали након што је заштитник људских права и слобода саопштио да нијесу предузели све потребне мјере како би сузбили појаву просјачења, пишу Вијести.
Полиција је поднијела пет прекршајних пријава против родитеља чија дјеца просјаче у Беранама.
“Вијестима” је потврђено да су полицајци, са радницима Центра за социјални рад, привели осам малољетника због просјачења, а потом поднијели прекршајне пријаве против њихових родитеља позвавши се на Закон против насиља у породици.
Истакнуто је да се дјеца приводе искључиво цивилним аутомобилима у присуству радника Центра за социјални рад, и да се пуштају послије узимања изјава…
И раније је било хапшења кроз полицијску акцију “Просјак”, а нова је услиједила након што је заштитник људских права и слобода прошле седмице саопштио да надлежни у Беранама нијесу предузели све потребне мјере како би сузбили појаву просјачења.
“То је врло осјетљиво питање, јер се ради о злоупотреби дјеце, али се надамо да ћемо овог пута ефектније сузбити просјачење и злоупотребу дјеце”, казао је “Вијестима” саговорник из ЦБ Беране.
Он је подсјетио да је полиција у Беранама, као и у другим градовима, раније спровела акцију “Просјак”.
“Сада опет покушавамо, али смо свјесни да је ово врло комплексан проблем, у који треба сви да се укључе, па и сами грађани. Грађани треба да знају да када се сажале и тој дјеци дају новац, они ге не дају њима, јер новац звршава код оних који су их послали да просе”.
У Беранама је од раније идентификовано четрнаесторо дјеце из пет породица које припадају РАЕ популацији, којима се угрожавају гарантована права дјетета на безбједно и здраво одрастање.
Да се дјеца организовано баве просјачењем у Беранама, заштитнику људских права и слобода указали су грађани, истичући да се то раде свакодневно, на истим локацијама у граду, а да надлежни органи и службе ништа не предузимају у вези са тим.
Приликом испитивања овог случаја, установљено је да се на евиденцији Центра за социјални рад Беране налази пет породица које са четрнаесторо дјеце просе испред мега маркета и тржних центара.
“Заштитник изражава забринутост због чињенице да су надлежни органи упознати са породицама које се баве просјачењем, те је идентификовано пет породица са четрнаесторо дјеце која се злоупотребљавају у прошњи”, истакли су из канцеларије омбудсмана.
Раније је Центар за социјални рад предузимао радње и мјере у вези са тим породицама, али без успјеха јер, како наводе, они се опет враћају на улицу и настављају са просјачењем.
Очигледно је, како истиче омбудсман, да ови видови заштите и подршке нијесу дјелотворни, те се примјећује да се не приступа преиспитивању родитељских компетенција, евентуалном ограничавању, односно одузимању родитељских права родитељима који злоупотребљавају или занемарују дјецу, измјештању дјеце у алтернативне облике смјештаја, санкционисање родитеља.
Заштитник је подсјетио да је сваки полицајац или социјални радник у обавези да реагује када види дијете које се бави просјачењем, то спријечи и предузме све мјере из своје надлежности како би га заштитио.
“Будите одговорни, дјеци пружите пажњу, а не новац”, поручили су ових дана и из Центра за социјални рад Беране.
Они су напоменули да је кључ борбе за сузбијање просјачења већи степен укључености у образовни систем.
“На састанку који смо одржали са представницима институција које су задужене за спровођење и реализацију активности из Протокола о поступању институција са дјецом која су на улици у циљу сузбијања просјачења, сагласили смо се да је неопходно да се оствари комуникација и сарадња са родитељима, РЕ медијатором или посредником, као и да рад свих надлежних институција буде координисан”.
У Црној Гори, као и земљама у региону, просјачење је честа појава, а како кажу из Центра за социјални рад Беране, на улицама су углавном дјеца и одрасле женске особе.
“Највише просјака су сасвим мала дјеца из ромске популације, које најчешће искориштавају и тјерају на просјачење њихови родитељи. На улицама су у највећем броју дјеца, али и одрасле особе углавном жене, које са собом воде дјецу да би код грађана изазвале сажаљење”.
Дјеци која на улицама просе угрожена су њихова елементарна људска права, а у Црној Гори постоји протокол који обавезује надлежне установе на сарадњу и јасно дефинише начин њиховог поступања.
“Активна, координисана и директна комуникација надлежних институција са родитељима ромске дјеце, као и поступање и сарадња, тј. мултидисциплинарни приступ проблему у конкретним случајевима је једна од најбитнијих тачака у сузбијању просјачења”, кажу у Центру за социјални рад Беране.
Ромска популација у Беранама није била велика до ратних дешавања на Косову, када је у том граду уточиште нашао велики број Рома, Египћана и Ашкалија.
Њих око 300 живе у насељу Риверсајд које је направљено међународним донацијама.
То насеље је сада постало тијесно, па је велики број придошлих припадника РАЕ направио импровизоване куће или бараке у градском насељу Доњи Талум, поред домицилних Рома.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
U kakvim uslovima žive svi socijalni ugroženi u CG?To nije problem ali je problem sto se „vide“!Uzmite od
lopova pa dajte da prežive ugroženi?Zastitnik nema kao ni milicijA drugoga posla nego da kreće zastave i prosjake sa roditeljima „zbrinu“!Pa usred Rima su ulice pune prosjaka neobrazovani zaštitnice bez stida!