ИН4С

ИН4С портал

Берлин, Москва и Лондон мењају тим у Београду

1 min read
Харченко у руској дипломатији важи и за експерта за решавање проблема, а кога председник Владимир Путин шаље у земље на које Запад врши притисак.

Амбасадорима истичу мандати, па кључне светске силе у Србију шаљу нове дипломатске представнике. Шилд стиже уместо Дитмана, а Чепурина би на месту у Београду могао да замени Харченко.

Нeke од кључних светских сила, поготово када је реч о решавању косовског питања, ускоро у Београд шаљу нове амбасадоре.

Из Берлина је већ најављено да стиже нови дипломатски представник Томас Шилд који ће на челу немачке амбасаде заменити Аксела Дитмана. Он долази из мисије Немачке при УН у Њујорку.

Мандат истиче и британском амбасадору Денису Кифу, а његов наследник очекује се на јесен.

Промене очекују и Амбасаду Русије, коју је чак шест година водио Александар Чепурин. Он би после Београда требало да оде у дипломатску пензију, а Кремљ би на његово место могао да пошаље Боцана Харченка, одличног познаваоца балканских прилика и доказаног пријатеља Срба.

Харченко у руској дипломатији важи и за експерта за решавање проблема, а кога председник Владимир Путин шаље у земље на које Запад врши притисак. Харченко је био амбасадор Русије у БиХ од 2009. до августа 2014. године, а пре тога дугогодишњи представник Русије у Контакт групи и, уз дипломате САД и ЕУ, представник у посредничкој тројци за решавање питања статуса Косова и Метохије. Такође, био је члан руске делегације на Дејтонским мировним преговорима и мировној конференцији о БиХ у Паризу.

Очекује се да и Берлин и Лондон за нове амбасадоре у Србији именују искусне каријерне дипломате, имајући у виду да ће у наредном периоду косовско питање и чланство Србије у ЕУ бити у врху.

На крају четворогодишњег мандата је и кинески амбасадор Ли Манчанг, али у дипломатским круговима верују да Пекинг највероватније неће у овом тренутку вршити промене у својој „испостави“ у Београду. Наиме, процењује се да увођење новог дипломате „у игру“ не би било продуктивно у јеку значајних пројеката које је Кина започела и у Србији и у овом делу Европе, а имајући у виду да је Манчанг одлично одрадио посао и дао значајан допринос јачању веза Београда и Пекинга.

Из Београда одлазе и амбасадорке Аустралије и Индије, Џулија Фини и Нариндер Чохан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *