Бешовић: Пожари су чести у Црној Гори, унапређење система заштите и спашавања мора бити приоритет
1 min read
У просторијама Директората за заштиту и спашавање МУП-а, 14. децембра 2021. године одржан је састанак у вези са процјеном капацитета управљања ризиком од шумских пожара, на којем су поред представника Директората за заштиту и спашавање МУП-а учествовали и представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управе за шуме, Националних паркова и Завода за хидрометеорологију и сеизмологију.
В.д. генералног директора Директората за заштиту и спашавање Миодраг Бешовић поздравио је присутне и изразио задовољство што на састанку учествују представници свих релевантних институција на националном нивоу, које су укључене у активности превенције, припремљености и одговора на шумске пожаре.
Такође, захвалио се представницима Конзорцијума програма на подршци и раду на унапређењу система заштите и спашавања од пожара и том приликом указао на чињеницу да су пожари веома чест хазард у Црној Гори и да се ризику од пожара мора приступити на организован и систематичан начин. Истакао је да је једна од важних активности у будућем раду процјена капацитета управљања ризиком од шумских пожара у Црној Гори.
Циљ овог састанка био је да се са експертима из италијанске истраживачке фондације за праћење стања животне средине (ЦИМА) разговара о институционалном и правном оквиру за превенцију, припремљеност и реаговање на шумске пожаре, као и размијене искустава о методологијама за процјену ризика од шумских пожара на националном и локалном нивоу.
Састанак је показао спремност свих учесника да јачају сарадњу и раде заједно на припреми процедура и креирању алата за смањење ризика од шумских пожара у Црној Гори. Такође, састанак је омогућио да се идентификују изазови за побољшање ефикасности мапирања ризика од шумских пожара у Црној Гори. У наредним мјесецима радиће се на изради техничких смјерница за управљање ризиком од шумских пожара на различитим нивоима.
„Овај састанак представља активност у оквиру Вишекорисничког ИПА програма који се односи на заштиту од поплава и управљање ризиком од шумских пожара – ИПА ФФ. Циљ овог програма је јачање регионалне сарадње и размјена најбољих пракси из области заштите од поплава и шумских пожара, подршка у усклађивању националног законодавства са правном тековином ЕУ и помоћ у достизању стандарда и пракси ЕУ у области заштите и спашавања“, наводи се у саопштењу МУП-а.
Програм је почео са реализацијом 15. новембра 2020. године и трајаће 36 мјесеци, а Црна Гора је корисница програма заједно са осталим земљама Западног Балкана и Турском.
Конзорцијум који имплементира програм чине: Одсјек за цивилну заштиту Републике Италије (ДПЦ) – водећи партнер, Управа Републике Словеније за цивилну заштиту и хуманитарну помоћ (УРСЗР), шведска Агенција за ванредне ситуације (МСБ), Генерални инспекторат за ванредне ситуације МУП-а Румуније (ИГСУ), Ватрогасно-спасилачка бригада Моравско-шлеског региона (ФРБ-МСР), АПЕЛЛ Национални центар за управљање катастрофама из Румуније и италијанска истраживачка фондација за праћење стања животне средине (CIMA Research Foundation(
Укупан буџет програма је 5 милиона еура.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Зашто нико не сме да каже да су соларни панели највећи узрочници пожара? Ко год се одлучи на соларне панеле нека добро припази јер су јако подложни пожарима. Сви спојеви након пар година због УВ зрачења постају крти а изолација изгуби ефекат.