Бесплатни филмови на „Јутјубу“: Југословенска кинотека својим богатим материјалом убија изолацију
1 min readНаш национални филмски архив такође даје одговор на глобално тешку ситуацију, којим ће љубитељима „покретних слика“ олакшати ово вријеме опште изолације и карантина – материјали Југословенске кинотеке, чији се фонд убраја међу најбогатије у свијету, доступни су на каналима YouTube и Vimeo. На званичној YouTube страници сви заинтересовани у земљи и свијету могу бесплатно да виде одабране инсерте и филмове, а у првом „пакету“ од 60 клипова налазе се „покретне слике“ које се баве историјом, етнологијом, културом.
Акценат је на представљању историје Србије и Југославије, некадашњег живота, изгледа градова, живота обичних људи на овим просторима, као и важних историјских личности и догађаја. За сада су то документарни материјали из периода до 1945. године, на које Југословенска кинотека има право. Страница ће бити допуњавана, а садржај ће се проширивати новим прилозима и инсертима из изванредне ризнице Архива Кинотеке на сваких мјесец дана. Инсерти трају до пет минута, а сваки прати кратки текстуални опис или идентификација на српском и на енглеском језику.
Завршетак Првог свјетског рата обиљежен је различитим програмима, а филмови из фонда Кинотеке који свједоче о тим бурним и славним данима доступни су свим заинтересованим гледаоцима на веб-платформи European Film Gateway, као и на званичном Vimeo профилу Југословенске кинотеке. Кинотека је као учесник међународног пројекта European Film Gateway поставила избор из своје колекције документараца, међу којима су „Солунски процес“ (1917), „Улазак српске војске у Скопје“ (1918), „Прослава пробоја Солунског фронта“ (1928), као и друга значајна остварења.
С вјером у Бога
Гледаоци ће моћи да виде и касније снимане документарне филмове, попут „Церске битке“ и „Колубарске битке“, у режији Светозара Павловића, „Марш смрти“ Миомира Стаменковића и друга остварења, али и дугометражне игране филмове на тему Првог светског рата, као што су „С вером у Бога“ Михајла Поповића и чувени „Марш на Дрину“ Жике Митровића. Поред ових материјала, често ће и актуелни догађаји бити инспиратор за то које ће се „покретне слике“ из фондова Кинотеке постављати на њену званичну јутјуб-страницу.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Југословенска кинотека…