Бесудна земља: Перовић ухапшена па је пустила ДПС судија, сад она тужи АСК и тражи новац!
1 min readБивша директорица Агенције за спречавање корупције Јелена Перовић тражи да јој та институција исплати више од 33.000 еура јер јој од почетка мандата нијесу обрачунавани додаци на плату, у износу од 30 одсто зараде.
Подсјетимо, Перовић по налогу Специјалног државног тужилаштва (СДТ), приведена је у СДТ гдје на саслушање због сумње да је злоупотријебила службени положај у продуженом трајању, тј. под оптужбом да је незаконито прибавила имовинску корист већу од 60.000 евра. После саслушања код судије за истрагу Вишег суда у Подгорици Сузане Мугоше, пуштена је да се брани са слободе.
Сада је предала тужбу коју је преко пуномоћника, адвоката Николе Мартиновића, доставила подгоричком Основном суду.
“Вијести” су љетос писале да су бивша директорица и њени бивши помоћници Нина Паовић и Борис Вукашиновић потписивали једни с другима пред Центром за алтернативно рјешавање спорова поравнања јер им, поред осталог, од почетка мандата нијесу обрачунавани додаци на плату, у износу од 30 одсто зараде.
Суд је у претходном периоду потврдио поравнања за Паовић и Вукашиновића, али не и за Перовић, јер се томе успротивило Министарство финансија.
На то се подсјећа и у посљедњој тужби Перовић.
“Основни суд у Подгорици није потврдио поравнање у предмету Центра за алтернативно рјешавање спорова, са образложењем да је Министарство финансија крајем априла, поводом закљученог поравнања између запослених у АСК-у и АСК-а довело у питање овакво поравнање, указујући на то да је обрачун зарада вршен правилно, у складу са релевантним прописима, па када се узме у обзир став Министарства финансија, поравнања су, како се наводи у образложењу акта суда, постала спорна, због чега се нијесу могла потврдити. Указали су и да суд не сматра да су на овај начин предлагачи изгубили своје право, већ се иста могу остварити подношењем тужбе…”, наводи се у тужби у коју су “Вијести” имале увид.
Подсјећа се да је Перовић засновала радни однос у Агенцији 24. јула 2020. године, а да јој је зарада “обрачунавана по коефицијенту 21,62, сходно Закону о зарадама запослених у јавном сектрору, умјесто коефицијента који је прописан за Заштиника људских права и слобода у висини 22,48, како то прописује Закон о спречавању корупције у члану 96”.
“Закон о спречавању корупције је леx специалис у односу на све друге пеописе који регулишу зараду запослених у јавном сектору, што потврђују пресуде подгоричких судова. Чланом 96 став 2 Закона о спречавању корупције, који је важио до 12. јуна, било је прописано да запослени у Агенцији за спечавање корупције имају мјесечни додатак на зараду у износу од 30 одсто. Тужиљи никада није донијето рјешење којим се утвђује право на мјесечни додатак у висини од 30 одсто на зараду”, истиче се у тужби и додаје да је вјештак финансијске струке, током поступка пред Центром за алтернативно рјешавање спорова, утврдио да јој припада цифра од 33.621,21 еура.
У АСК-у имали и вишак печата: Тужилаштво испитује да ли је могло доћи до злоупотребе службених ознака
Оптужница против Перовић: Фиктивни прековремени, путовања, кривотворење докумената за визе, плаћање телефона породици
Паовић је крајем фебруара пријавила посебан имовински извјештај, наводећи да је увећала имовину за 19.954 еура и да се ради о “накнади штете из радног односа”.
“Вијести” су тада питале Агенцију о каквој се накнади штете ради, али нијесу одговорили, због чега је редакција користила сервис МАНС-а, како би податке добила од државних органа.
Центар за алтернативно рјешавање спорова и Основни суд доставили су потврђена поравнања за двоје бивших помоћника, а Вукашиновић још није пријавио своју одштету од 17.171 еура.
Перовић је смијењена средином августа, а тада је од Савјета АСК тражила функционерску накнаду у наредних годину и то у висини зараде коју је примала у посљедњем мјесецу прије престанка функције.
Специјално државно тужилаштво подигло је 28. новембра оптужницу против Перовић, а сумњиче је за злоупотребу службеног положаја и фалсификовање службених исправа. Оптужницом је обухваћена и Паовић. У СДТ-у сумњају да је Перовић починила више продужених кривичних дјела која се односе на злоупотребу службеног положаја и фалсификовање службене исправе. Тужиоци терете Паовић за два продужена кривична дјела злоупотреба службеног положаја и кривично дјело злоупотреба службеног положаја. Бивша директорица била је у кућном притвору од средине априла до 4. децембра. Продужене су јој мјере надзора – обавеза повременог јављања одређеном државном органу и привремено одузимање путне исправе.
Рочиште ради контроле оптужнице у случају против Перовић било је заказано за данас, али је одложено за 28. јануар наредне године након што је адвокат Мартиновић у Вишем суду у Подгорици затражио изузеће судије Зорана Радовића, јер је већ раније одлучивао о мјерама ограничења слободе кретања бивше директорице АСК-а.
Варијабиле, прековремени, “ајфони”, путовања, рачуни…
У оптужници СДТ-а, поред осталог, наводи се да је Перовић себи и одабраним службеницима, на основу неистинитих података прибављала материјалну корист кроз варијабиле, прековремене сате, рад у дане државних празника…
Сумња се и да је положај злоупотребљавала потписујући уговоре о дјелу са једним од службеника, да је кривотворила документа како би тај службеник, задужен за архивирање предмета, био у званичној делегацији Агенције на више путовања.
Према оптужници, Перовић је преко Агенције набављала најновије “ајфоне”, које су она и Паовић дијелиле члановима породице, али и да је АСК плаћала телефонске рачуне њиховим најближим сродницима…
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Oooo, Marija s prkosa ima osmijeh Ljuba Čupića! Dajte joj tih tridesetak hiljada, da skokne do Slovenije pred Novu.