ИН4С

ИН4С портал

Без епилога случајеви заплијене 1,7 тона кокаина у Подгорици од прије три године

Илустрација

Прије скоро три године, у два одвојена случаја, у Црној Гори је заплијењено више од тону и 700 килограма кокаина – августа 2021. преко 1,2 тоне а пет мјесеци касније још пола тоне, пише РСЕ.

До данас се не знају ни налогодавци ни организатори.

Више државно тужилаштво након три године поступке води против Н.Н. лица.

Из тог Тужилаштва су Радију Слободна Европа (РСЕ) рекли да су у оба случаја полицији дали налог “да предузимају мјере и радње из своје надлежности, у циљу расвјетљавања предметног кривичног дјела”.

Из полиције РСЕ није одговорено докле је стигла истрага.

Првобитно оптужени у оба случаја су ослобођени.

До заплијене 1,2 тоне кокаина дошло је, како је тада саопштено, захваљујући обавештајним подацима Уједињеног Краљевства.

Из Амбасада те државе три године касније за РСЕ нијесу жељели да коментаришу изостанак резултата црногорског правосуђа у том случају.

“Британска амбасада не коментарише случајеве који су у току. Уједињено Краљевство остаје посвећено подршци црногорским институцијама у борби против организованог криминала и корупције”, пише у одговору на упит РСЕ.

Из Тужилачког савјета, тијела које разматра рад тужилаца, на упит РСЕ наводе да се нијесу бавили поступањем тужилаштва у случају заплијењених пола тоне кокаина, док су се у другом бавили поступањем тужиоца везано за превођење доказа са страног језика.

Дрога до данас није уништена, потврђено је РСЕ у Вишем суду.

Адвокат Веселин Радуловић каже за РСЕ да тужилаштво у старту није урадило све да дође до извршилаца а нарочито налогодаваца због чега су изостали резултати односно осуђујуће пресуде.

“Пропусти који су направљени у старту од стране тужилаштва, које је прије три године покренуло поступак, били су одлучујући да не дође до резултата”, каже Радуловић.

Према његовим ријечима посебно је проблематично што ће те пропусте плаћати грађани.

“Сасвим је извјесно да ова лица која су била окривљена а након вођења поступка – ослобођена имају право на накнаду штете, која неће бита мала”, каже Радуловић.

Случај први – заплијене 1,2 тоне кокаина

Након заплијене 1,2 тоне кокаина у Зети, надомак Подгорице, у августу 2021. ухапшени су отац и кћерка, Будимир и Марина Крстовић, у чијем је магацину нађена дрога.

Они су били и једини оптужени у овом случају, али су их Виши суд у новембру 2022. а потом и Апелциони суд у априлу 2024. правоснажно ослободили оптужби да су шверцовали кокаин, као саизвршиоци.

На упит РСЕ шта је послије три године од заплијене 1,2 тоне кокаина откривено, Лепа Меденица, тужитељка и руководитељка Вишег државног тужилаштва у одговору наводи да воде истрагу против Н.Н лица.

“Тужилаштво је формирало предмет протв НН лица, због кривичног дјела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога и од стране тужилаштва дат је налог полицији да предузимају мјере и радње из своје надлежности, у циљу расвјетљавања предметног кривичног дјела”.

Крстовићи су до првостепене одлуке суда били у затвору, укупно 15 мјесеци.

Адвокати који су их заступали немају информацију да ли ће Крстовићи након што су правоснажно ослобођени тужити Црну Гору и тражити одштету због времена проведеног у затвору и штете која им је нанијета. Будимир Крстовић није одговарао на позиве РСЕ.

Случај други – заплијене пола тоне кокаина

У другом случају, у магацину трговинске компаније “Воли” 14. јануара 2022. заплијењено је око пола тоне кокаина, који се налазио у товару банана.

Једини ухапшени био је шпедитер Ђоко Дробњак из Бара.

Специјално државно тужилаштво (СДТ) је покренуло кривични поступак против њега због сумње да је члан међународне групе за шверц кокаина из Јужне Америке у Европу, али је након пет мјесеци утврдило да нема доказа.

Случај је потом преузело Више тужилаштво и подигло оптужницу против Дробњака.

Осам мјесеци касније Виши суд је рјешењем обуставио поступак јер “нема довољно доказа да је окривљени основано сумњив да је извршио наведено кривично дјело”. У септембру 2022. то је потврдио и Апелциони суд, а Дробњак пуштен из притвора.

Лепа Меденица из Вишег државног тужилаштва је појаснила да је и у том случају дат налог полицији да предузима мјере и радње у циљу расвјетљавања кривичног дјела.

Дробњак је у затвору провео више од осам мјесеци.

Адвокат Данило Мићовић који га је затупао у кривичном поступку, за РСЕ каже да има информацију да је Дробњак већ тужио државу.

Како је рекао за РСЕ, не зна ко заступа Дробњака у предмету против државе, нити колику одштету тражи. РСЕ није успјела да ступи у контакт са Дробњаком.

Гдје Црна Гора чува скоро двије тоне кокаина?

Предсједник Вишег суда Зоран Радовић за РСЕ каже да се заплијењени кокаин из ова два правоснажно окончана случаја налази на “обезбјеђеном и суду познатом мјесту”.

Он је навео да ће дрога бити уништена, али није прецизирао када и гдје.

“Када се за то створе услови”, наводи Радовић у одговору на упит РСЕ.

Према његовим ријечима формирана је међуресорна комисија чији је задатак надзор над уништењем дроге.

“Али још увијек није нађено адекватно мјесто гдје ће се то уништење извршити”, пише Радовић у одговорима на упит РСЕ.

Претходних година је дрога заплијењена у Црној Гори уништавана у никшићкој фабрици Јаворак. У септембру 2022. је уништено око двије тоне, како је тада саопштено, а у јулу 2020. око пет тона.

У оба случаја дрога је спаљена у присуству министара полиције, представника судске власти и представника Агенције за заштиту природе и животне средине.

Из Европског центра за праћење дрога и зависности од дрога (ЕМЦДДА) за РСЕ наводе да у земљама Европе нема стандардизованих метода за уништавање кокаина.

“Свака земља има своје процедуре и законе за уништавање дроге”, пише у одговорима на упит РСЕ.

Како наводе, за детаље о Црној Гори најбољи извор информација су национални органи, јер тај европски центар нема релевантне детаље о црногорским процедурама, законима или опреми.

(РСЕ)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Без епилога случајеви заплијене 1,7 тона кокаина у Подгорици од прије три године

  1. Комплет правосуђе Монтепркна је умрежено са свим врстама мафије.Треба стварати нову институцију државе.Градити приватне затворе за ову олош како би гајили. салату,лук и прасиће.

  2. Posto je sve proslo,kako je i dogovoreno,treba ih obestetit sa tom istom robom.ionako je proslo to .prvo je bilo tona ipo pa je kalirala roba ,jeli to onaj fantazija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *