ИН4С

ИН4С портал

Без подршке предлогу да један од чланова ДИК-а из опозиције буде представник БС-а или ГП УРА

1 min read

Фото: Скупштина ЦГ

Скупштиски Административни одбор није подржао предлог да један од чланова Државне изборне комисије (ДИК) из редова опозиције буде из Бошњачке странке или Грађанског покрета УРА.

Марко Јокић једногласно је изабран за савјетника потпредсједника Скупштине Бориса Пејовића.

Ток сједнице
На сједници Административног одбора расправљало се о избору девет чланова ДИК-а, као и именовању савјетника потпредсједника парламента.

Предсједавајућа Јелена Недовић је подсјетила да је та сједница више пута одлагана и да је Одбор позвао парламентарне странке да предложе чланове и замјеника чланова ДИК-а.

Недовић је истакла да се Одбор више пута обраћао предсједнику Скупштине, колегијуму и свим члановима да се правне празнине ријеше, а „да ли је постигнут договор, рећи ће данашње гласање“.

„Клуб посланика ПЕС-а предложио је Радисава Дробњака и Марка Шљукића за чланове, а Јована Милића и Предрага Ковачевића за замјенике чланова. Клуб посланика Нове српске демократије (НСД) предложио је Веља Чађеновића за члана, а клуб посланика Демократске народне партије (ДНП) Милоша Гиљена за замјеника члана. Клуб посланика Демократа предложио је Велизара Калуђеровића за члана, а Владимира Чађеновића за замјеника. Клуб посланика Демократске партије социјалиста (ДПС) предложио је Веру Мијатовић и Наташу Пешић за чланице, а Пешић је предложена и за секретарку. Клуб посланика Социјалдемократа (СД) предложио је Александра Јовићевића за члана, а Александра Митровића за замјеника. Клуб посланика Бошњачке странке (БС) предложио је Хариса Мекића и Амера Дацића за чланове, а Мирсаду Бошњак за замјеницу. Клуб посланика Грађанског покрета (ГП) УРА предложио је Љиљану Јокић Капа за чланицу, а Албански Форум Антона Љуљђураја“, набројала је Недовић, преносе Вијести.

Ана Новаковић Ђуровић (УРА) је подсетила да је претходна сједница прекинута до постизања договора и актуелизовања овог питања. Она је казала да њена партија сматра да има право на члана одбора као опозициона партија која има четири посланика.

Недовић је одговорила да у тренутном сазиву ДИК-а Покрет за промјене (ПзП) има члана, а ПЕС нема.

Новаковић Ђуровић је истакла да је садашњи предлог да члан из ГП УРА буде умјесто члана из БС, што је према њеном мишљењу, правно неутемељено.

Дамир Гутић (БС) је рекао да је претходна сједница била прекинута од стране већине, а да његова партија треба да има једног члана као друга најјача опозициона партија, а једног замјеника као најјача мањинска странка.

Он је истакао да, и уколико Административни одбор изгласа члана из БС, он је незадовољан, јер то није нешто што им даје Одбор, већ нешто што их сљедује по закону.

Недовић је објаснила да се око три од четири мјеста која припадају опозицији нема спорења, али да постоје одређена неслагања коме припада четврто – ГП УРА или БС.

Посланик СНП Богдан Божовић је казао да је његова партија, да би били конструктивни, промијенила свој предлог за члана ОИК-а усљед примедбе ДПС, а да је данас предлог ДПС-а Наташа Пешић за коју постоје сумње да је доведена у ДИК да се прогласе резултати парламентарних избора 2016. године, те да ће због тога он бити уздржан приликом гласања за листу чланова.

Говорећи о предлогу да један члан из редова опозиције буде из БС, Владислав Бојовић (ДНП) је оцијенио да је важно обезбиједити пуну репрезентативност, а да није у складу са тим да ГП УРА нема ниједног представника, а да неки субјекти који имају мање посланика имају и члана и замјеника, те да ће због тога гласати за то да ГП УРА има члана, али и додао да ни он неће гласати за збирну листу због Наташе Пешић.

Симонида Кордић (НСД) је објаснила да је проблем што закон предвиђа да чланове делегира листа, а да је УРА била на листи са партијом која је данас на власти.

„БС црпи право на члана по два основа – као опозициона странка друга по снази и као мањинска странка“, казала је Кордић и додала да је та странка прешла цензус од три одсто, те да није по мањинском кључу ушла у парламент.

Ипак, она је истакла да је тешко нападати право БС да има члана као друга најјача опозициона странка, али и да прије избира нису могли знати какав ће резултат остварити.

Михаило Анђушић (ДПС) је рекао да никад не би гласао против листе на којој се налази предлог његове партије.

Он је истакао да је проблем могао бити ријешен „џентлменским договором“ Демократа и ГП УРА, да су они као коалиција са СД-ом договорили одмах, али и да ће бити уздржани приликом гласања за спорног члана из редова опозиције

Душко Стјеповић (Деморкате) је оцијенио да ситуација није иста као са ДПС-ом и СД-ом, јер би се могло десити да члан буде из власти, а замјеник из редова опозиције, те да је због тога немогуће направити ту врсту договора.

Гутић је казао да му није јасно зашто је стављена дилема УРА или БС, а не рецимо УРА или ДПС.

Новаковић Ђуровић је истакла да ма претходној сједници није одређен рок до кад се мора постићи договор.

Борис Мугоша је казао да је основни текст закона из 1998. године, те да је крајње вријеме да се донесе нови.

Он је објаснио да са разлогом листе, а не партије бирају чланове, али и да су му два правника дали два тумачења проблематике, те да он из поштовања према колегама из БС и ГП УРА не може заузети став који је приступ правилан.

Никола Цамај (АФ) је казао да је закон на страни БС, а да се у предлоге других листа немају право мијешати.

Стјеповић је оцијенио да је правно немогуће направити договор због тога што би, на тај начин, члан из редова власти имао замјеника из редова опозиције.

Новаковић Ђуровић је одговорила да они не траже члана на основу добре воље, већ на основу закона.

За предлог да члан из редова опозиције буде из БС гласало је пет посланика за, три и четири уздржана, што није било довољно.

Кад је ријеч о предлогу да кандидат са квоте опозиције буде из ГП УРА за су гласала три посланика, четири су била против, а четири уздржана.

Гутић је прокоментарисао да је нацрт по ком се гласало да ли ће члан бити из БС или ГП УРА био погрешан, али и додао да је данашње гласање „правно насиље“.

Недовић је констатовала да компромис није пронађен, те да је неприхватљиво да ПЕС нема члана у ДИК-у. Она је казала да је за њу неприхватљиво да неко гласа против збирне листе због члана друге партије.

Божовић је на ово одговорио да му пословник омогућава да буде уздржан, а да он никад није крио како ће СНП гласати.

Друга тачка о којој се гласало јесте предлог Марка Јокића за савјетника потпредсједника Скупштине Бориса Пејовића. Та тачка је усвојена једногласно.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *