Без случајева ХМПВ вируса али расте број обољелих од сличне респираторне инфекције
1 min readУ Црној Гори судећи по резултатима лабораторијских тестова нема случајева хуманог метапнеумовируса (ХМПВ), респираторног вируса који припада породици пнеумовируса (Пнеумовиридае).
То су казали за Портал РТЦГ из Центра за контролу и превенцију заразних болести Института за јавно здравље Црне Горе. Ипак, има случајева респираторног синцицијалног вируса (РСВ) и грипа који дају сличну клиничку слику.
Посљедњих дана на друштвеним мрежама круже снимци у којима су наводно пуне чекаонице у кинеским болницама, а као разлог наводи се управо овај вирус. Из тог разлога питали смо епидемилоге колико је тај вирус опасан, те да ли може да изазове озбиљне компликације сличне онима од корона вируса.
Појаснили су да овај вирус често изазива инфекције горњих дисајних путева, али понекад може да изазове инфекције доњих дисајних путева попут бронхитиса и упале плућа, али да то није нови вирус, већ да он постоји 20-ак година.
Урадили 129 тестова
„По захтјеву љекара специјалисте Лабораторија Центра за медицинску микробиологију Института за јавно здравље Црне Горе врши дијагностику на ХМПВ. За ту дијагностику се користе респираторни и пнеумониа ПЦР панели, који истовремено детектују широк спектар респираторних патогена. У Лабораторији Центра за медицинску микробиологију ИЈЗЦГ је од почетка сезоне надзора над грипом и другим респиратопрним инфекцијама (30.09.2024.) закључно са 09.01.2025. године урађено укупно 129 панел тестирања, и то: у октобру 2024. године 37 анализа, новембру 16, децембру 59 и у јануару 2025. године 17 анализа. У одрађеним анализама није регистрован ниједан позитиван резултат на хумани метапнеумовирус“, истичу из Центра.
Иако нема тог вируса, наводе да се посљедњих седмица региструје значајан пораст броја инфекција које су узроковане РСВ, као и повећана активност вируса грипа.
„У нашој земљи, као и у већини земаља европског региона, се посљедњих седмица региструје значајан пораст броја инфекција које су узроковане РСВ, као и повећана активност вируса грипа, док је активност САРС- ЦоВ-2 на примарном и секундарном нивоу здравствене заштите и даље у опадању“, појашњавају у одговорима.
Како кажу, ХМПВ и РСВ сматрају се „вирусним рођацима“ који припадају истој породици вируса и из тог разлога се инфекције овим вирусима јављају са сличним симптомима и клиничким исходима.
„Иако не постоји вакцина за ХМПВ, примјена општих мјера заштите може значајно да смањи ризик од инфекције“, наводе из Центра за контролу и превенцију заразних болести.
Вирус познат већ 20 -ак година, најчешће оболијевају дјеца
Појашњавају да се ХМПВ вирусом могу инфицирати сви, иако се оболијевање најчешће јавља код дјеце узраста испод пет година.
„Хумани метапнеумовирус је први пут идентификован 2001. године у Холандији. Дакле, ради се о познатом вирусу који у хуманој популацији циркулише већ преко 20 година. С обзиром на то да није у питању нови вирус, то значи да је популација већ развила одређени ниво имунитета од предходних инфекција. За разлику од КОВИД- 19, који је био потпуно нова болест за људски имуни систем, ХМПВ не би требало да изазове пандемију сличне величине“, кажу из Центра који ради у оквиру ИЈЗЦГ.
Као и многе респираторне инфекције, ХМПВ је најактивнији током касне зиме и раног прољећа.
„То се дешава из разлога што вируси боље преживљавају на хладноћи и лакше прелазе с једне особе на другу јер људи чешће бораве у затвореном простору. У сјеверној Кини, тренутни пораст ХМПВ-а поклапа се с ниским температурама за које се очекује да ће трајати до марта. Према доступним подацима (које је обајвила Свјетска здравствена организација) који се тичу активности ХМПВ примјећује се да многе земље на сјеверној хемисфери, укључујући и Кину, доживљавају повећану преваленцију инфекција ХМПВ-а. Повећана преваленција инфекција ХМПВ је нормалан сезонски пораст који се виђа зими“, истичу у одговорима за Јавни медијски сервис Црне Горе.
Симптоми, компликације и начин преношења инфекције
ХМПВ је вирус који обично изазива симптоме сличне прехлади као што су појава грознице, повишене тјелесне температуре, кашља, цурење из носа и бол у грлу.
Дјеца млађа од двије године, особе старије од 65 година и особе са слабијим имунитетом су у већем ризику од развоја озбиљнијих облика болести и компликација као што су бронхитис, упала уха, упала плућа, развој астме или погоршање хронично опструктивне болести плућа (ХОБП).
„Најтежа компликација обољења код група у повећаном ризику за појаву компликација је смртни исход усљед инфеције“, истичу из Центра.
ХМПВ као респираторни патоген најактивније циркулише током зимских и прољећних мјесеци.
„Овај вирус се преноси капљичним путем (удисањем респираторних капљица које излучује обољела особа док кашље, кија, прича), директним контактом са зараженом особом приликом руковања, љубљења или индиректним путем тј. додиривањем предмета на којима се вирус може наћи као што су телефони, кваке, тастатуре или играчке“, наводе из Центра.
Симптоми инфекције обично се јављају неколико дана након излагања вирусу. Вец́ина људи оболи од инфекције изазване ХМПВ прије своје пете године.
„Особа може да оболи више пута у животу, премда су симптоми обично блажи након прве инфекције. У већини случајева се ради о блажој инфекцији горњих дисајних путева и болест обично траје око недељу дана“, кажу они.
Савјети за оне који развију симптоме болести
Савјет за све особе које имају симптоме као што су висока температура, кашаљ, осјећај умора и бола у мишићима, би био да ограниче контакте са другим особама, посебно с онима који припадају некој од ризичних група(дјеца млађа од двије године, старији од 65 година , особе са хроничним обољењима).
Епидемиолози савјетују да се носе заштитне маске како би се спријечило ширење респираторних инфекција Епидемиолози савјетују да се носе заштитне маске како би се спријечило ширење респираторних инфекција
„Редовно прање руку, дезинфекција површина, избјегавање контакта са болесним особама, прекривање носа и уста заштитном маском уколико особа има симптоме респираторне инфекције, или папирном марамицом (уколико особа са симптомима нема маску која прекрива нос и уста) приликом кашљања или кијања су кључни кораци у превенцији“, наводе из Центра.
Тренутно у популацији циркулише више вирусних респираторних патогена – што је, кажу, очекивано за овај период у години, тако да ако нека особа има симптоме респираторне болести и мора да контактирате са осталим особама, савјет је да носи маску која прекрива нос и уста.
„За све особе које се налазе у групама са повећаним ризиком за појаву компликација усљед инфекција респираторним вирусима се савјетује да се вакцинишу доступним сезонским вакцинама – као што је вакцинација против грипа. Напомињемо да се адекватан ниво заштите након вакцинације против грипа стиче након 15-ак дана од дана примања вакцине и стога је јако важно да у том временском интервалу особе поштују опште мјере превенцијем, нарочито јер се региструје појачана активност вируса грипа“, савјетују из Центра.
Подаци здравствених власти у Сједињеним америчким државама као и у Великој Британији, такође, показују да и ове земље доживљавају нагли пораст случајева ХМПВ-а од октобра 2024. године али наводе да је то уобичајен пораст ових инфекција.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: