Безбједносном сектору реформе потребне, о одговорности након завршетка акције
1 min readОдавно су се стекли услови да неко из безбједносног сектора понуди оставку и одговара за пропусте у случајевима рјешавања убистава која су се десила у посљедњих двадесетак дана, али да то не буде политички потез већ свијест о одговорности која произилази из функције. То сматрају некадашњи функционер АНБ-а Драгомир Ћаласан, ранији члан скупштинског одбора за безбједност Небојша Медојевић и савјетник за безбједност предсједника и бивши шеф АНБ-а Дејан Вукшић, преноси РТЦГ.
Док се у Скупштини из опозиционих клупа траже оставке због нарушене безбједносне ситуације и пропуста за које би, како поручују челници служби, требало да сносе одговорност, Драгомир Ћаласан, сматра да сада није вријеме.
„У оваквим ситуацијама постављање питања одговорности није цијелисходно. Никад се то није радило, да ли ће се радити у будућности, то ја не знам, али знам једну ствар, да се одговорност појединца, групе која је радила на расвјетљавању неког убиства или више убистава, врши тек након завршетка било које акције“, каже Ћаласан.
Тек након тога, напомиње Ћаласан, анализира се одговорност свих у командном ланцу.
„Сматрам да је било много пропуста, али о тим пропустима не треба сад говорити. Не треба говорити о томе које је наредио да се полиција врати из села кад је извршено убиство, ко је одговоран што није блокирана граница Црне Горе и Србије. Ово су питања на која се одговара, али не сад, него касније“, казао је Ћаласан, пише РТЦГ.
Небојша Медојевић, међутим, каже да су се одавно стекли услови да челници безбједносног сектора одговарају за пропусте.
„Управо због тога што не постоји јасна државна политика и политичка воља долази до оваквих тешких инцидената које већ имају све елементе отвореног тероризма. Ово је дрскост извођења ликвидација и убистава што имају све елементе тероризма. У сред бијела дана с могућим невиним жртвама, на веома фрекфентним саобраћајницама, у дворишту куће, на Цетињу, експлозивне бомбе. Дакле, апсолутно се већ одавно створили услови да људи који су директно одговорни из моралних разлога, али, богами, из разлога личне одговорности, понуде, оставке“, каже Медојевић.
Како наводи портал РТЦГ, да би оставци требало да претходи свијест одговорности која произилази из функције, те да управо то недостаје, сматра савјетник за безбједност предсједника и бивши шеф АНБ-а Дејан Вукшић. Не искључује могућност да ће се у наредним данима можда то и догодити, али из којих разлога.
„Нажалост, често се то сведе на политички потез. Направи се договор да једна особа поднесе оставку и преузме одговорност за све пропусте у систему, а касније се обећа, када се прашина слегне, нова функција. Тиме се заправо суштински не рјешавају проблеми, већ се само приврмено удовољава притисцима јавности, а нестручни људи и даље остају у систему“, казао је Вукшић.
Иако је, како закључује Вукшић, избор људи на високим и одговорним позицијама политички процес, не би требало, како упозорава, да буде политикански.
„Оно чему свјеточимо посљедњи дана, недеља и мјесеци је чист доказ како искључива политичка именовања и постављења доводе до трагичних посљедица и урушавања система којег нико заправо и не зна како да поправи“, каже Вукшић.
А док се утврђује ко је крив, грађани живе у страху.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: