БиХ би и Малињак код Пљеваља?
1 min readПарламент БиХ изјасниће се о још једном захтјеву који се тиче промјене граница и територије Црне Горе, а односи се на мјесто Малињак код Пљеваља.
Aмандман на резолуцију Дениса Бећировића, којим се тражи повратак Суторине под окриље БиХ, поднијела је посланик Представничког дома Парламента БиХ Ханка Вајзовић инсистирајући да треба формирати комисију која ће испитати још једну спорну локацију дуж границе са Црном Гором.
Представнички дом Парламента БиХ тражи од Вијећа министара експертску комисију која ће утврдити исправност уговором утврђене границе између БиХ и Црне Горе на граници општина Фоча и Пљевља (подручје Малињак) – указано је у амандману који је предала Вајзовићева, а који ће разматрати Представнички дом БиХ, пише Дан.
Црна Гора и БиХ завршиле су разграничење у мају прошле године у Сарајеву, усагласиле и парафирале документа у вези с границом. Међутим, резолуцију којом тражи поништење уговора о граници са БиХ поднио је посланик СДП-а Денис Бећировић.
Професор на сарајевском Факултету политичких наука (ФПН) Суад Куртћехајић јуче је истакао да је амерички конгресмен Мајк Тарнер црногорски лобиста у САД и да је његово писмо везано за питање Суторине резултат лобирања, а не тога што је он посебно заинтересован са процес разграничења између Црне Горе и БиХ. Коментаришући то што је Тарнер упутио писмо бошњачком члану предсједништва БиХ Бакиру Изетбеговићу у коме је упозорио да би САД могле обуставити помоћ ако службено Сарајево не одустане од спора с Црном Гором око Суторине, Куртћехајић је рекао да то није званчни став Вашингтона.
„Тарнер је један од преко 500 конгресмена у САД. Он адресира писмо на члана Предсједништва БиХ. То је морао урадити предсједник САД или амерички државни секрегар. Такође, тенденциозно је да пише бошњачком члану Предсједништва БиХ. Зашто допис није упућен предсједавајућем Предсједништва БиХ. Осим тога, мијеша се у унутрашње послове БиХ, што је недопустиво“, казао је Куртћехајић.
Иако је за данас на сједници Представничког дома Парламента БиХ било најављено гласање о резолуцији о Суторини, оно ће највјероватније бити одложено на приједлог Уставноправне комисије овог парламентарног дома. Како је навео предсједник комисије Жељко Комшић, они су процијенили да су потребне додатне консултације у року од 30 дана са стручњацима за међународно и уставно право да би донијели коначни став о питању Суторине.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ma nema frke daćemo vi odma , ima li još što da potražujete ?
Ne haje mala Crna Gora ni za Murate , nemalje ni Bonaparte , svi oni biše pa preminuše , a mi ostasmo u slobodi !!