ИН4С

ИН4С портал

БиХ у НАТО само са Србијом

1 min read

OkolićУпркос сталним притисцима Вашингтона и Брисела, питање расподеле војне имовине у БиХ неће моћи да буде решено без политичког договора и консензуса између ентитета. Верујем да је могућ договор који ће одговарати свима, а било какав једностран акт, без сагласности Српске, само би продубио кризу!

Ово у интервјуу „Новостима“ каже заменик министра одбране БиХ Мирко Околић који тврди да је у овом тренутку земља јако далеко од конкретног решења.

– Српска захтева да се истовремено реши и питање војне и државне имовине, не пристаје на парцијална решења – рекао је Околић.

Је ли ово питање теже решити у пракси или за политичким столом?

– И једно и друго. У пракси је реч о књижењу које захтева потпуно јасну документацију и решене имовинско- правне односе. То није нимало лак посао. Наравно, све зависи од политичке одлуке.

Као фунцкионер СДС како гледате на захтев СНСД за сменом вашег колеге Мирка Шаровића. Помињано је и ваше име?

– Кадрови СДС у институцијама БиХ ће и даље да раде свој посао професионално и одговорно. И раније смо имали такве захтеве из СНСД. Наредна година је изборна, па сви калкулишу са изјавама. Без обзира на политичке поделе, СДС ће увек штити интересе РС.

Расподела војне имовине је услов за чланство земље у НАТО. Да ли су опречни ставови о путу земље ка Алијаси видљиви и на питању имовине?

– Представници Српске имају бојазан да би расподела имовине, на начин на којем инсистирају одређени политичари из ФБиХ, била штетна по Српску. Решавање војне имовине је само један од услова када је реч о приступању земље у НАТО. БиХ још није спремна за чланство материјално, технички и организационо. Треба још доста времена да земља уђе у НАТО.

Највиши званичници Српске су мишљења да о придружењу БиХ Алијаси грађани РС треба да се изјасне на референдуму?

– Став РС је познат – немамо ништа против НАТО, али под условом да се не деси да Србија и РС буду у различитим војним блоковима. Ни ту се ништа не може направити без става и сагласности РС. Срби имају могућност коришћења ентитетског гласања у парламенту БиХ, којим могу оспорити било који закон штетан по српске интересе.

Процес уништавања вишка наоружања у БиХ пратиле су бројне афере. Истрага је у току. Је ли уведен коначно ред?

– Било је много проблема и неправилности у прошлости. Очекујемо да правосудне институције одраде свој део посла и донесу коначну одлуку. Сви који су прекршили закон треба да одговарају. Сада смо увели много ригорозније контроле и потпуну примену највиших европских и међународних стандарда. Афера више нема.

Како ће бити подељен новац добијен од продаје вишка наоружања?

– План је да БиХ добије 20 одсто средстава, а преосталих 80 одсто да иде ентитетима, зависно од територије са које потиче оружје. Међутим, још нема договора око продаје, односно ко ће је обављати.

Због информација о узимању мита у Оружаним снагама БиХ приликом унапређења подофицира, министар одбране БиХ је поднео кривичне пријаве против појединаца?

– Корупција је присутна у свим областима дружтва у БиХ. То је наша стварност. И тешко је у потпуности искоренити. МО је озбиљно ушло у борбу против корупције. Сви случајеви које се открију биће пријављни надлежним институција.

Да ли је тачно да се не зна поуздано колико и каквог оружја има у војним магацинима у БиХ?

– То је тачно. Тај посао није урађен квалитетно одмах по формирању заједничке војске. Министарство одбране је издало наредбу да се утврди тачна евиденција, али реч је о веома обимном и захтевном послу. Очекујемо да то буде завршено до 2015. године

Ревизори су ранијих година уочавали расипништво и нерационално трошење новца у МО и Оружаним снагама? Има ли помака?

– Затекли смо негативан ревизорски извештај, али уводимо ред. Последњи извештај ревизора није негативан. Има одређених замерки, али финансијско пословање је знатно рационалније и транспарентније.

Из РС су се повремено могли чути захтеви за потупном демилитаризацијом БиХ или смањењем броја војника мада никада није било званичне иницијативе у парламенту БиХ? Став функционера РС је да заједничка војска није оправдала своје постојање?

– Познато је да се РС залагала за демилитаризацију, али то се није остварило. Оружане снаге су ту, оне и даље постоје, РС чак финансира ту војску. Оправдале су своје поверење и испуниле задатке које су пред њих постављени. У војсци раде часни српски официри, генерали, подоофицири и војници. Нико нема право да њихов рад потцењује. Истина је да је међународна заједница наметнула заједничку војску. РС је то тешко прихватила, али успела је да сачува Трећи РС пешадијски пук који баштини традицију Војске РС.

Многи се противе слању војника из БиХ у мировне мисије широм света?

– БиХ подржава мировне мисије у оквиру НАТО и УН. БиХ је потписало документ Партнерство за мир са НАТО и има обавезу да шаље војнике у те мисије. Све се ради на добровољној основи. Све оцене говоре да наши људи обављају изврсно тај посао. Ризик увек постоји, али на срећу није било повређених нити погинулих.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *