Бијела куга куца на врата Црне Горе
1 min readМилета Радованић, генерални секретар црногорске опозиционе партије УРА, тврди да је највећи проблем што се тешко може наћи млада породица у Црној Гори у којој оба родитеља раде за просјечну плату која тренутно износи 517 евра.
„Чак и када је то случај ако у обзир узмете висину минималне потрошачке корпе за четворочлану породицу која износи око 650 евра и додатне трошкове као што су вртић и школа, врло је тешко без већих проблема и одрицања обезбиједити основне услове за породицу. Самим тим тешко је одлучити се и на проширење породице”, каже Радовановић, преноси Политика.
Професор Филозофског факултета у Никшићу и демограф Мирослав Додеровић каже да су бројни узроци пада природног прираштаја у Црној Гори:
„Још нисмо у фази бијеле куге, а значајан узрок опадања природног прираштаја је наше бројно становништво које је на привременом раду у иностранству. У питању је радно и репродуктивно најспособнији дио становништва, од 25 до 40 година, и оно непосредно утиче на смањење наталитета. Са радницима одлазе и њихове породице, а највећи дио њих су мушкарци што још више утиче на биолошку репродукцију”.
Додаје и да су међу главним узроцима пада природног прираштаја и све слабији животни стандард, али и промјена друштвеног и породичног статуса жене односно подизање културног нивоа становништва, као и убрзани процеси урбанизације и индустријализације, пишу Вијести.
Од 1945. до 2011. године у Црној Гори знатно се смањио удио младог, а повећао старог становништва, каже Додеровић:
„Тај процес је условио да је становништво Црне Горе 2020. године на прагу демографске старости, а то значи да је достигло највећу просјечну старост од 38,8. У појединим градовима као што су Никшић и Цетиње или регионима као што је Сјевер Црне Горе не остварује се ни проста замена генерација. Нарочито расте удио грађана старијих од 64 године”.
Тренд развода бракова
У Црној Гори су протеклих година примјетни и све чешћи разводи бракова. Тако је прошле године на четири склопљена брака долазио један разведени брак или укупно чак 845, што је велики број за земљу од само 625 хиљада становника. И у првих осам мјесеци ове године је сличан тренд, а примјера ради у Даниловграду је склопљено 30 бракова, а развједено чак 28.
Када се говори о условима за ширење породице, труднице у Црној Гори имају право на плаћено одсуство 12 мјесеци по рођењу дјетета, што је знатно дуже него на Западу. Претходних година младим брачним паровима Влада је помогла да под повољним условима добију стамбене кредите, али су ту рате многима значајан мјесечни издатак. Неки градови у Црној Гори дају једнократне новчане накнаде за рођење детета, а ријетки су они који имају неке конкретне мјере за помоћ породицама са троје и више дјеце, односно за стимулисање рађања.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Vlasti to i odgovara!Iseljavaju se oni sto nemogu da prezive jer su bez posla ato su pretezno srbi a ostali su opozicija!Kud ce bolji nacin da isacuvaju vlast u feudu!
Vladu ne zanimaju ovi problemi koliko da se ne desavaju u CG. Nju zanima SRC, kako je unistiti i rasrbiti Srbe u CG. To je prioritet Mila i druzine.
Kako neće ima li više pedera i lezbajki iđe na svijet ka kod nas.