Бијело Поље: Још једна ноћ без сна?
1 min readЈош једна ноћ, пуна страха, надвила се над бјелопољским селима, гдје мјештани данима стрепе од наоружаног Алије Балијагића, којег полиција сумњичи за двоструко убиство у селу Соколац у Вранешкој долини.
Ни данашња опсежна акција полицијских снага и елитне јединица Војске Црне Горе још није дала резултат иако је током операције била сужена потрага за Балијагићем у селима – Кање, Ораховица, Кукуљe, Сљепашница, Кисјеле воде, Горњи Сутиван…
У потјеру за вишеструко осуђиваним Балијагићем припадници УП и ВЦГ кренули су јутрос када су опколили села у пограничном појасу од Бијелог Поља ка Србији јер је више мјештана у селу Ораховица, Кање и Кукуље пријавило да су наводно видјели двоструког убицу из Соколца.
Балијагића су мјештани, како су објашњавали полицији, наводно видјели у воћњаку, ливади, штали, како замиче ка шуми…
Нема потврде надлежних о тачности тих навода али Балијагић још није лоциран и ухапшен.
Својевсрни обруч полиција и ВЦГ направили су ка селима, гдје Балијагић има породичну кућу и пограничном појасу ка Србији, који осумњичени за злочин више него добро познаје.
Села је сатима надлијетао хеликоптер МУП-а, а акцијом из ваздуха је координирао помоћник директора за Сектор полиције посебне намјене Милош Ракоњац.
Села која је полиција данас опсежно претраживала су на око 30-ак километара удаљена од Вранешке долине, гдје је Балијагић како се вјерује прошлог петка у породичној кући Маџагаља у засеоку Соколац код Томашева, усмртио брата и сестру Јована и Миленку.
Од тог дана Балијагић, који је 32 године провео на робији, крије се од полиције.
Ко руководи операцијом?
Након још једног дана безуспјешне потраге за Балијагићем поставља се и питање организације, руковођења, кординације полицијско – војне операције.
Иако безбједносни сектор има посла са опасним, наоружаним разбојником, осумњиченим за двоструко убиство, Управа полиције и Војска Црне Горе, према информацијама Вијести, нијесу формирале ни посебан оперативни штаб како би се јасно знало ко командује, издаје наређења, прави стратегију…
Иако се Војска Црне Горе, дан послије злочина укључила у акцију потраге за Балијагићем, саговорници упућени у проблематику тврде да није јасно дефинисано коме је елитна јединица ВЦГ потчињена као ни јасна правила команде између полицијских и војних снага.
Како заједнички, оперативни штаб у овој операцији није формиран, питање је како се и коме данима подносе извјештаји ко анализира податке и ко конкретно доноси одлуке шта да се ради како би Балијагић коначно био ухапшен.
Акција оголила систем
Злочин у Соколцу од прошлог петка, кажу упућени, оголио је и систем безбједности, који је показао рањивост, бројне пропусте на релацији полиција – тужилаштво али бројчано – материјалну неопремљеност полицијских снага за овакве кризне ситуације.
Полиција и тужилаштво још крајем септембра имали су оперативни податак али и сумње, које нијесу поткријепљене доказима, да је Балијагић, разбојник са деценијским робијашким стажом, највјероватније из куће В.Б. у селу Љешница украо двије ловачке пушке и реденик пун муниције.
Знала је полиција да од августа Балијагић, који је тек изашао из затвора, лута бјелопољским селима али нијесу одлучније кренули да га пронађу, испрате, приведу иако су знали да има најмање 32 године робије.
Уколико се узме да је тачан податак, који је саопштила полиција два дана након злочина, да су мјештани Соколца Балијагића наводно пријавили тек на дан двоструког убиства поставља се и логично питање због чега је полиција те ноћи дозволила да села око Томашева заноће без полицијске заштите.
Мјештани Соколца ни околних села нијесу тог дана добили упозорење да се наоружани робијаш шета селима, а питање је да ли је неко одговоран у систему УП што се још тог дана, прије убиства Маџгаља, није са свом оперативом одлучније кренуло у потјеру за разбојником тог калибра какав је Балијагић.
У хајци на Балијагића полицијско-војним снагама не иде на руку конфигурација терена, непрегледне шуме у том дијелу Црне Горе, али ни чињеница да Балијагић зна готово сваку стопу бјелопољских села али и граничних мјеста у Србији…
Осим тога случај је понајбоље показао и колико су полицијски састав и елитне јединице десетковане мањком припадника, опремом – полицији недостају шатори, вреће за спавање (због чега полицајци спавају у бјелопољским хотелима), панцири, чизме, опрема за боравак у руралним срединама, па чак и батеријске лампе…
Насупрот УП, елитне јединице Војске Црне Горе су показале да су материјално вишеструко боље опремљене што се показало да се у тај систем, кроз чланство у НАТО, много више улагало, преноси РТНК.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: