Бијело Поље: Отворен 20. Фестивал тамбурашких оркестара
1 min readФестивал тамбурашких оркестара отворен је синоћ на градском тргу у Бијелом Пољу наступом Дјечјег тамбурашког оркестра Музичке школе Бијело Поље.
Прве вечери тродневне манифестације наступали су ГМД “Свети Никола” из Македоније, ТО “Медина” из Сегедина – Мађарска, као и ТС “Пролетер” из Сарајева – Босна и Херцеговина, док је завршница вечери била резервисана за концерт КУД-а “Текстилац” из града домаћина, пишу Вијести.
Отварајући ФТО добродошлицу учесницима и гостима пожели је предсједник Општине Петар Смоловић.
Обраћајући се у име организатора, директор Центра за кутлуру Јасмин Ћоровић је истакао да је 20 година већ довољно дуга традиција да можемо рећи да је фестивал постигао свој циљ, на начин што је значајно допринио промоцији и популаризацији тамбуре као инструмента, подизању нивоа музичке културе, ширењу лијепе слике о граду, увезивању људи и промоцији Бијелог Поља као града културе, природних и туристичких потенцијала, доброг гостопримства, те суживота и уважавања различитости.
“За ових 20 фестивалских година у Бијелом Пољу наступило је близу 200 тамбурашких састава, као и неколико хиљада музичара. Такође, наступио је велики број вокалних солиста, међу којима су се нашла и најзначајнија имена музичке сцене са простора бивше Југославије. Фестивал је превазишао и те границе, па смо у претходном периоду дочекивали учеснике и госте из Украјине, Бугарске, Мађарске, Француске, Турске, Русије, Македоније, Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Словеније”, казао је Ћоровић, додајући да су међу учесницима незаобилазни и тамбураши из Пљеваља, Плава и Подгорице, као и града домаћина.
Подсјетио је да је захваљујући овом фестивалу и радионицима тамбуре формиран и дјечији тамбурашки оркестар који окупља талентоване младе људе из општине Бијело Поље, као подмладак и улог очувању и његовању тамбурашке музике.
“Фестивал афирмише и друге видове умјетности кроз пратеће програме, у оквиру којих смо имали прилику да представимо многе сликаре, вајаре и књижевнике из Црне Горе али и региона. Такође, низ других програма и манифестација у оквиру фестивала представљали су одличну платформу да презентујемо гастрономску понуду Бијелог Поља и Црне Горе, сву ону укусну и здраву храну, домаће производе, народне рукотворине и сувенире”, рекао је Ћоровић.
У оквиру манифестације отворена је изложба скулптура „Логосинтеза“, академске вајарке Јелене Павићевић Марковић, у градском парку.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: