Биографије Принципа, Тесле и Броза међу књигама на Сајму у Београду
Русија и ове године на свом националном штанду на Међународном сајму књига у Београду представља репрезентативна издања класичне и савремене белетристике, као и разноврстан избор научних едиција и монографија, међу којима се издвајају публикације из области историје, намењене широком кругу читалаца, преноси Спутњик.
За читаоце у Србији посебно је интересантна едиција „Животи изузетних људи“, коју објављује издавачка кућа „Млада гарда”. Ову едицију представља један од аутора, руски писац и новинар Јевгениј Матонин, стручњак за Балкан, који је написао књиге о Јосипу Брозу Титу, Гаврилу Принципу и Николи Тесли.
„Ова едиција је интересантна, јер се објављује већ око 100 година и непрестано се обнавља. Књиге из те едиције има свака руска породица, за њу пишу одлични аутори, а избор личности које су обиљежиле светску историју је заиста репрезентативан. Поред људи који су познати свима, у њој су описани и животи личности које су мање популарне, али су задужиле човјечанство“, истиче Аљона Новокшонова, задужена за организацију руског националног наступа на Сајму књига у Београду.
Матонин је објавио и двотомно издање „Бели“ и „Црвени“ о периоду грађанског рата у Русији, а о њему ће говорити у четвртак, 25. октобра, од 17.00 сати на руском штанду.
Савремена руска књижевност представљена је, прије свега, дјелима добитника престижних националних литерарних признања. Међу ауторима чија су дела већ позната читаоцима у Србији је Јевгениј Водоласкин, коме су у преводу на срспки језик протеклих година објављени романи „Лавр“, „Соловјов и Ларионов“, „Отимање Европе“, „Авијатичар“.
Читаоци су већ током првог сајамског дана били у прилици да разговарају с руским писцем и историчарем руске књижевности Алексејем Варламовом, који је представио свој роман „Тамна страна душе“, у издању „Русике“, инспирисан руским „Сребрним веком“ и турбулентним годинама Првог свјетског рата и Велике октобарске револуције. То је његово прво дјело објављено на српском језику.
Гост Београда и Новог Сада током наредних дана ће бити и један од водећих писаца млађе генерације Лав Данилкин, који је пре неколико година добио руску књижевну награду „Велика књига“. Он ће у четвртак гостовати на Филолошком факултету у Београду, а дан касније у Филијали фонда „Руски мир“ у Новом Саду.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Којег БРОЗА, има их више, а ТИТА, то већ може, али не у истом тексту или контексту са ПРИНЦИПОМ И ТЕСЛОМ, вјечна им слава!?