ИН4С

ИН4С портал

Бирачки спискови у хаосу: Не зна се ко је жив, а ко мртав

1 min read

Гласање (илустрација)

Бирачки списак грађана је још увијек у хаотичном стању. Овај проблем се чини несхватљивим када се има у виду да Црна Гора има свега 670.000 становника, а поражавајућим због чињенице да је од почетка вишестраначког система прошло четврт вијека.

Иако је власт, која се није мијењала од почетка вишестраначја у Црној Гори, имала 25 година да бирачки списак учини у потпуности ажурним, а опозиција исто толико времена да на томе инсистира, овај основни предуслов за легитимитет изборних резултата до данас није остварен.

Стање у бирачком списку је хаотично до те мјере да се не зна ни ко је жив, а ко мртав.

Податак, да је више од 3.000 људи било без бирачког права јер су се водили као мртви, а тек јануара 2015. враћени у бирачки списак, покушала је да објасни представница Министарства унутрашњих послова (МУП) Сандра Бугарин.

„Од 6.700 лица, ми смо утврдили да је 3.300 лица живо. Да ли та лица, можда, нијесу била активна јер су у дијаспори или су у питању други разлози, ми ту врсту анализе нијесмо радили“, каже Бугарин.

Из МУП-а је сапштено да бирачко право у Црној Гори има нешто више од 530.000 грађана, функционер опозиционе Демократске Црне Горе Невен Гошовић, говорећи о читавом низу проблематичних аспеката бирачког списка наводи чињеницу да је за 120.000, односно, више од једне четвртине цјелокупног списка, промијењено бирачко мјесто.

„Та околност може да произведе хаос на дан одржавања избора, ако се ти бирачи не обавијесте. У бирачком списку се налази и око 9.000 бирача који имају стару личну карту. Они су уписани у бирачки списак, а не би могли да остваре бирачко право. У бирачком списку се налази и око 1.500 лица који немају никакве документе. Присутан је проблем и 1.263 бирача који су држављанство стекли у периоду краћем од двије године прије одржавања избора“, рекао је Гошовић.

Нема комуникације МУП-а и Државне изборне комисије

Проблем 120.000 промијењених бирачких мјеста, Сандра Бугарин из МУП-а објашњава чињеницом „да су општинске изборне комисије саме донијеле одлуку о бирачким мјестима.“

Проблем са бирачким списком чије постојање нико не оспорава додатно отежава лоша или непостојећа комуникација и сарадња надлежних институција – прије свих МУП-а и Државне изборне комисије (ДИК) – која је вјероватно производ чињенице да МУП-ом руководи функционер опозиционог Демоса Горан Даниловић, који је на тој позицији сходно Споразуму о слободним и поштеним изборима, а да је Комисија састављена доминантно од представника партија, претежно владајућих.

Представник невладиног сектора у Државној изборној комисији Владо Дедовић сматра забрињавајућим то што између те институције и МУП-а нема никакве комуникације.

„До сада ниједна заједничка координисана активност те двије институције није спроведена ради унапређења стања и стварања повјерења свих актера у садржину бирачког списка“, рекао је Дедовић.

Припреме за изборе у Црној Гори касне, оцијенио је директор Центра за демократску транзицију (ЦДТ) Драган Копривица, наводећи да је критична тачка то што још није почела обука људи који ће спроводити изборни процес на бирачким мјестима и да је важно провјерити и функционисање електронског система контроле бирача.

У међувремену, предсједник ДИК-а Будимир Шарановић је оптужио МУП да има игнорантски однос према ДИК и да њихов однос са тим Министарством не одговара припремама за изборни процес.

Истовемено, из невладине организације МАНС су јавно упућене оптужбе да управо ДИК брутално крши Законе: о слободном приступу информацијама и о избору одборника и посланика, јер од јавности крије основне податке о раду те институције.

Представници владајућих партија у међувремену не пропуштају прилику да за хаотично стање бирачког списка које траје четврт вијека одговорност адресирају на актуелног опозиционог министра Горана Даниловића.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Бирачки спискови у хаосу: Не зна се ко је жив, а ко мртав

  1. Evo ti provjeri odma dje si: http://www.biraci.me

    Nemojte da kukate kad vam je sve dostupno na jedan klik. Zasto galama kad je puno korisnije raditi na edukaciji biraca (pa makar to bila skoro i nemoguca misija kad su glasaci DF-a u pitanju).

  2. znaju dobro uDps ko ih ne glasa. taj dan pođeš da glasaš gdje i vazda glasaš a nema te u birački spisak živ si a ĐE SI NE ZNAMO u drugi dio grada ili u neko selo te preselili. prođe dan glasanja a oni umjesto tebe završili za sebe

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *