Бивше дипломате крију имовину и зараду
1 min readИако Агенција за спречавање корупције (АСК) стално проширује круг јавних функционера, а извјештаје о имовини и приходима дужни су да достављају чак и чланови школских одбора, они који су годинама имали можда и највећа примања за своје дужности измичу контролама ове институције.
Некадашњи амбасадор у Приштини Ферхат Диноша, према сајту АСК, није доставио нити један извјештај о приходима и имовини од 2015. године. Он је 2016. године именован за амбасадора у Приштини, а по сили закона са те функције опозван је 2021. године због одласка у пензију. На сајту АСК нема објављених годишњих извјештаја Диноше, али ни извјештаја који се предају у року од 30 дана и двије године након престанка функције.
Међу бившим дипломатама који крше Закон о спречавању корупције су и Миодраг Влаховић и Вера Кулиш, а из АСК тврде да су против њих и Диноше покренули поступак.
”Агенција за спречавање корупције је поднијела захтјеве за покретање прекршајних поступака против бивших јавних функционера Ферхата Диноше, Вере Кулиш и Миодрага Влаховића, због кршења одредби Закона о спречавању корупције које се односе на обавезу достављања извјештаја о приходима и имовини по престанку функције”, одговорили су из АСК “Вијестима”.
На сајту Агенције нема информација о поступцима против тих функционера пред АСК.
Бивши амбасадор при Светој столици Миодраг Влаховић опозван је са те функције почетком 2021. године.
Он је, 30 дана по престанку функције, поднио извјештај о приходима и имовини, у којем пише да је његова мјесечна зарада амбасадора износила 4.300 еура.
У имовинском картону навео је, између осталог, да је власник предузећа Мцонсулт, које је неактивно од оснивања, али и да има дуг од 575.000 еура из 2007. године, који је настао због куповине земљишта у Бијелој.
На сајту АСК недостају два годишња извјештаја о приходима и имовини, за 2021. и прошлу годину, које је дужан да доставља по престанку функције.
Из АСК су у новембру 2019, али и годину раније, саопштили да је Влаховић прекршио одредбе Закона о спречавању корупције. Из ове институције су прије три и по године казали да бивши амбасадор од дана именовања на јавну функцију није доставио том органу нити један законом прописани образац извјештаја о приходима и имовини.
Влаховић је тада и новчано кажњен од Министарства вањских послова јер је у дисциплинском поступку утврђено да је починио повреду службене дужности. Зарада од 4.300 еура умањена му је за 20 одсто током три мјесеца.
Бивша амбасадорка у Њемачкој Вера Кулиш посљедњи пут је имовину и приходе пријавила прије три године, и то редовни извјештај за 2019. годину. Она је, као и Влаховић, са те функције опозвана почетком 2021. године, а на сајту АСК недостаје извјештај о приходима и имовини у року од 30 дана по престанку функције и још два годишња извјештаја.
Према посљедњем извјештају, она је током 2019. године као амбасадорка зарађивала мјесечно 4.112 еура. У имовинском картону навела је да од ренте зарађује додатних 2.300 еура мјесечно, као и да је власница стана од 128 и куће од 215 квадрата. Агенцији је пријавила и умјетнине вриједне 6.000 еура, аутомобил “мерцедес ГЛЦ” из 2019. године и 44.165 еура на банковном рачуну.
Бивши амбасадор у Шпанији Александар Ераковић пријавио је 2021. године извјештај у року од 30 дана по престанку функције. Међутим, на сајту АСК нема редовних годишњих извјештаја које је као јавни функционер био дужан да достави тој институцији. Он је измакао контроли АСК, јер нијесу у законском року покренули поступак против њега.
”Агенција није поднијела захтјев за покретање прекршајног поступка против бившег јавног функционера Александра Ераковића, јер је у тренутку контроле података истекао законски рок од 60 дана за подношење захтјева”, одговорили су “Вијестима”.
Против Ераковића није покренут поступак јер је АСК пропустила законски рок
Против Ераковића није покренут поступак јер је АСК пропустила законски рокфото: Борис Пејовић
Према посљедњем имовинском картону, Ераковић је мјесечно зарађивао 4.159 еура. Пријавио је да мјесечно зарађује 500 еура на основу ауторских права и да има два готовинска кредита, од 30.000 и 40.000 еура, које враћа у мјесечним ратама од по 510 и 40 еура.
На сајту АСК нема објављених имовинских картона бившег амбасадора у Вашингтону Небојше Калуђеровића, који је са јавне функције опозван прије двије године.
У посљедњем објављеном извјештају, од прије три године, Калуђеровић је навео да је током 2019. примао мјесечну зараду од 4.195 еура. Пријавио је да је власник половине два двособна стана, аутомобила из 1996. године, као и да има 5.000 готовине и 20.000 еура на текућем рачуну. У имовинском картону пише и да има стамбени кредит из 2006. године у износу од 30.000 еура, који враћа у мјесечним ратама од 275 еура.
С друге стране, АСК је јесенас обавезала и чланове школских одбора да пријављују као јавни функционери имовину и приходе, иако не доносе одлуке и немају надокнаде за рад у тијелима. Због тога су школски одбори у крњем саставу, јер им недостају представници које именује Министарство просвјете јер истакнути чланови локалних заједница не желе да стварају себи додатне обавезе.
Према тумачењу АСК, и изабрани представници невладиних организација у радним групама и другим радним тијелима која образује Влада требало би да достављају извјештаје о приходима и имовини.
Vijesti
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Voli šuske, laže za trojicu, milaašinov poltron