Бивши египатски предсjедник умро током суђења
1 min readБивши предсједник Египта Мухамед Мурси преминуо је у 67. години током судског рочишта, јавила је египатска државна телевизија.
Ројтерс преноси да се Мухамед Мурси онесвијестио током судског рочишта и преминуо.
Како наводе свјетски медији, Мурси је доживио срчани удар.
Тијело 67-годишњег бившег предсједника Египта пребачено је у болницу, преноси АП.
Мурсијеву смрт потврдили су и чланови његове породице. Његов син Ахмед Судан, који је један од челника лондонског огранка Муслиманског братства, поручио је на Фејсбуку да је смрт његовог оца „убиство са предумишљајем“ и додао да су бившем египатском предсједнику ускраћени лијекови и посјете, те да су ријетко добијали информације о његовом здравственом стању.
„Стављен је иза стакленог кавеза (током суђења). Нико није могао да га чује или да зна шта се дешава са њим. Није имао никакве посјете мјесецима, скоро годину дана. Жалио се и да не добија лијекове. Ово је убиство са предумишљајем. Ово је спора смрт“, поручио је Ахмед Судан на свом Фејсбук налогу.
И Муслиманско братство се огласило рекавши да је смрт Мурсија убиство и позвају све да присуствују његовој сахрани. Такође, позивају на окупљања испред египатских амбасада широм свијета.
Мурси је политички успон започео као члан Муслиманског братства и изабран је за предсједника 2012. године, наслиједивши Хоснија Мубарака, у првим слободим изборима у Египту, наводи агенција.
Био је предсједник Египта само годину дана, од 30. јуна 2012. до 3. јула 2013. године, када је свргнут са власти у државном удару након масовних протеста против његове владавине. Генерал армије Египта Абдел Фатах ел Сиси је тада свргнуо Мурсија са власти.
Ухапшен је након државног удара и осуђен на 20 година затвора због тога што је, како се наводи, наредио припадницима Муслиманског братства да разбијају протесте против њега. Тужилаштво је тражило смртну казну, али то је преиначено. У тренутку Мурсијеве смрти, више случајева се водило против њега.
По доласку на власт, Ел Сиси је прогласио Муслиманско братство терористичком организацијом.
АП наводи да је од преврата 2013. године ухапшено десетине хиљада Египћана, углавном исламиста, али и других активиста који су учествовали у Арапском прољећу 2011. године.
Последње дане свог живота Мурси је провео у посебном огранку казненог комплекса Тора, названог и „шкорпионски затвор“. Многе групе за људска права су саопштиле да су услови у тој казненој установи далеко испод египатских и међународних стандарда.
Прочитајте још:
Нацисти из нашег сокака: Џедај и отмичарка подржавају спаљивање храмова
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: