ИН4С

ИН4С портал

”Бизнисмене” штите и кад пљачкају раднике

1 min read
Solidarnost

Небојша Медојевић

Да не постоји могућност да преко јавног извршитеља наплатите заостале плате, порезе и доприносе које вам дугују послодавци, постарали су се посланици владајуће партије, када су одбили предлог Демократског фронта 2013. године.

Лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић истакао је да ДПС годинама одбија предлог да обрачунска листа зараде радника постане исправа, путем које би запослени од послодавца могао да наплати своја потраживања, односно доприносе и плате. Наплата би ишла  преко извршитеља, без судских процеса који знају да трају, као и без судских трошкова.

– Предлагали смо измјене Закона и допуне Закона о извршењу. Међутим из ДПС-а, БС, СДП-а су нас упорно одбијали- казао је Медојевић за ,,Слободу”.

Када су рађене измјене радног законодавства у Србији, усвојен је амандман који је ДФ 2013. предложио на усвајање.

– То значи да сада радници којима се не исплаћује зарада код извршитеља однесу платну листу, преко које се блокира рачун послодавца и одмах наплате потраживања радника – појаснио је Медојевић.

Он је нагласио да би ова мјера ријешила проблеме за 50.000 радника у Црној Гори, којима константно касни исплата зарада. То би био начин да се избјегну дуготрајни судски процеси, пријаве инспекцијама, а такође се не би чекало по неколико мјесеци да Агенција за антикорпуцију донесе одлуку везано за евентуални сукоб интереса.

Та платна листа би обавезала послодавца да исплати раднику све што га сљедује из радног односа.

– ДФ је неколико пута предлагао измјене Кривичног закона којим би неисплаћивање зарада било кривично дјело, као  и да исплаћивање зарада без пореза и доприноса буде кривично дјело. Најгласнија против тога била је Драгиња Вуксановић из СДП-а -казао је Медојевић.      

Бројни радници у Црној Гори деценијама не могу да наплате зараде, а у више предузећа управо су запослени тражили увођење стечаја како би од продаје имовине предузећа, која у том случају улази у стечајну масу, могли да добију оно што су зарадили. Стечај је на захтјев радника уведен у предузеће ,,Горица”, “Марко Радовић”, а најновији стечај који су тражили радници односио се на фабрику минералне воде ,,Бјеласица Рада”, а са платама имају проблем и у свим компанијама у којима је власник Драган Брковић.

Иако радници имају приоритет код наплате, након продаје имовине, проблем је што се на продају имовине дуго чека, цијена пада, а и кад се прода, од стечајне масе, добије се значајно мање новца у односу на стварну вриједност имовине. У најбољем случају, радницима се повеже радни стаж на минималац који у Црној Гори већ годинама износи 193 евра. Уколико остане новца за плате, бивши запослени не добију зараде у износима колико су биле њихове стварне плате по уговорима, већ им се исплати минимална зарада, те и на тај начин буду закинути.

Рекордери са 110 неисплаћених зарада

Рекордери по неисплаћеним зарадама су радници ,,Горице”, којима се, 2012. када су тражили увођење стечаја у то предузеће, дуговало чак 110 плата.

Радници ,,Радоја Дакића” потражују 50 милиона евра са каматама на неисплаћене плате и остала права из радног односа. На десетине неисплаћених плата и повезивање радног стажа чека велики број радника у Црној Гори, при чему многи од њих управо због неуплаћеног стажа не могу ни да се пензионишу.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “”Бизнисмене” штите и кад пљачкају раднике

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy