ИН4С

ИН4С портал

Благо краља Милутина, потрага за златом у српском селу

Фото: Пиксабеј

Милисав Томић из села Штава каже да је будаком прокопао брда и долине, места покрај рудника и река како би нашао злато. Као дете слушао је приче како га овде у изобиљу има.

„Већ 50 година како копам злато нигде нисам ископао. Кажу да га има по брдима, али треба га наћи“, рекао је Милисав Томић из села Штава.

Његове комшије нерадо говоре о копачима злата, али верују народном предању по коме напуштена рударска окна крију благо краља Милутина и златну жицу.
„Чули смо да има злата и повремено виђамо неке људе који долазе. Пре пар година из оног брда је ишао неки жути поток. Долазили су неки и испитивали, претпостављали су да је то неки део злата“, рекао је Вукашин Милетић из села Штава.
На овом подручју откривени су трагови 215 топионица у којима се топила руда гвожђа, олова, сребра и злата.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy