ИН4С

ИН4С портал

Благојевић: Избори су све ближе

1 min read

marko-blagojevicКако време пролази, све је извесније да ће заједно са изборима у Београду бити одржани и ванредни парламентарни избори. Напредњацима би се то исплатило.

Марко Благојевић, програмски директор ЦеСид-а, у разговору за „Новости“ оцењује да времена за расписивање избора има, а с обзиром на законске рокове републички избори могу бити расписани и до средине јануара, па да грађани истовремено бирају и престоничку и републичку власт.

Да ли би у том случају изборна еуфорија захватила и Војводину, поготово што локални избори показују да садашња покрајинска власт губи легитимитет?

  • Избори у покрајини су мање вероватни, али нису немогући. У Војводини апсолутни господар је опозиција. Демократска странка има 59 посланика, а за већину јој треба 61. Да би у Скупштини Војводине наступила криза која би водила расписивању избора, потребно је да садашњи коалицини партнери повуку подршку и да ДС не може или неће да нађе новог коалициног партнера. Могуће је да се Мађари повуку, а да са Лигом не може да се постигне аранжман, те да демократе немају куд него на изборе.

Шта кажу истраживања, какве резултате странке могу да очекују?

  • На покрајинским изборима напредњаци би прошли много боље него на претходним изборима у Војводини. Могуће је да би постигли такав резултат да сами владају, као што је био случај са демократама. Међутим, тако нешто не могу да очекују на републичком нивоу, а још теже у Београду. У престоници СНС има десет одсто више подршке него раније, а демократе десет одсто мање. На републичком нивоу СНС има 42 одсто, а ДС 11 одсто.

Зашто је рејтинг ДС тако слаб?

  • Нису се консолидовали после избора и то се јасно види. Кумовало је и то што су остали без власти, али тиме се пад популарности не може правдати. Много њихових бирача је неопредељено, има и оних који иду ка другим странкама. А да ли ће им се вратити зависи од тога шта ће ДС радити у наредном периоду.

Постоји ли могућност да се повећа број апстинената, и да ли су грађани засићени политиком?

Излазност ће бити као и увек. Бираче увек више интересују републички избори него локални. Не верујем да ће излазност бити мања него на прошлим изборима.

Иако избори нису расписани, већ се спекулише о постизборним коалицијама, месту премијера… Постоје ли нека ограничења, или све странке међусобно могу правити будућу владу?

  • Зависи под којим условима ће бити расписани избори. Ако они буду резултат договора, онда две најјаче партије владајуће коалиције поново могу да преговарају о влади.

Што се тиче премијерског места, није нам страно да премијера добије мањи коалицини партнер. То имамо сада, а имали смо и 2007. године када је Коштуница био на челу владе.

Снага неке странке мери се коалициним потенцијалом, а не бројем места у Скупштини. Партије које могу и тамо и овамо имају много већу моћ него што то избори могу да покажу. Дакле, мање је вероватно да ће следећи премијер бити из мање партије, али није немогуће.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy