Благојевић: Избори су све ближе
1 min readКако време пролази, све је извесније да ће заједно са изборима у Београду бити одржани и ванредни парламентарни избори. Напредњацима би се то исплатило.
Марко Благојевић, програмски директор ЦеСид-а, у разговору за „Новости“ оцењује да времена за расписивање избора има, а с обзиром на законске рокове републички избори могу бити расписани и до средине јануара, па да грађани истовремено бирају и престоничку и републичку власт.
Да ли би у том случају изборна еуфорија захватила и Војводину, поготово што локални избори показују да садашња покрајинска власт губи легитимитет?
- Избори у покрајини су мање вероватни, али нису немогући. У Војводини апсолутни господар је опозиција. Демократска странка има 59 посланика, а за већину јој треба 61. Да би у Скупштини Војводине наступила криза која би водила расписивању избора, потребно је да садашњи коалицини партнери повуку подршку и да ДС не може или неће да нађе новог коалициног партнера. Могуће је да се Мађари повуку, а да са Лигом не може да се постигне аранжман, те да демократе немају куд него на изборе.
Шта кажу истраживања, какве резултате странке могу да очекују?
- На покрајинским изборима напредњаци би прошли много боље него на претходним изборима у Војводини. Могуће је да би постигли такав резултат да сами владају, као што је био случај са демократама. Међутим, тако нешто не могу да очекују на републичком нивоу, а још теже у Београду. У престоници СНС има десет одсто више подршке него раније, а демократе десет одсто мање. На републичком нивоу СНС има 42 одсто, а ДС 11 одсто.
Зашто је рејтинг ДС тако слаб?
- Нису се консолидовали после избора и то се јасно види. Кумовало је и то што су остали без власти, али тиме се пад популарности не може правдати. Много њихових бирача је неопредељено, има и оних који иду ка другим странкама. А да ли ће им се вратити зависи од тога шта ће ДС радити у наредном периоду.
Постоји ли могућност да се повећа број апстинената, и да ли су грађани засићени политиком?
Излазност ће бити као и увек. Бираче увек више интересују републички избори него локални. Не верујем да ће излазност бити мања него на прошлим изборима.
Иако избори нису расписани, већ се спекулише о постизборним коалицијама, месту премијера… Постоје ли нека ограничења, или све странке међусобно могу правити будућу владу?
- Зависи под којим условима ће бити расписани избори. Ако они буду резултат договора, онда две најјаче партије владајуће коалиције поново могу да преговарају о влади.
Што се тиче премијерског места, није нам страно да премијера добије мањи коалицини партнер. То имамо сада, а имали смо и 2007. године када је Коштуница био на челу владе.
Снага неке странке мери се коалициним потенцијалом, а не бројем места у Скупштини. Партије које могу и тамо и овамо имају много већу моћ него што то избори могу да покажу. Дакле, мање је вероватно да ће следећи премијер бити из мање партије, али није немогуће.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

