ИН4С

ИН4С портал

Блинкен у Приштини против „прекрајања граница“: Ипак, интервенција на КиМ била „исправна“

1 min read

Приштина након бомбардовања 1999.

На форуму жена у Приштини посвећеном Медлин Олбрајт државни секретар САД Ентони Блинкен у видео обраћању је поручио да је неопходно да се устане против тирана и свих оних који користе силу да прекрајају границе других држава.

„Повод за интервенцију Сједињених Америчких Држава на Косову* био је исправан, стога је успешно окончан“, изјавио је на форуму у Приштини државни секретар Ентони Блинкен.

Сећајући се бивше секретарке Медлин Олбрајт, Блинкен је рекао да су од ње добили јасне инструкције.

„Морамо устати против тирана и других и свих оних који користе силу да прекрајају границе других држава. Она је у последњој посети Приштини, 2019. године, рекла да је рат на Косову* био сукоб између варварских убистава и неопходне силе, злонамерне нетрпељивости и поштовања људских права. Између тираније и демократије, наша Алијанса је била веома моћна, али смо успели, јер је наша ствар била исправна због народа Косова*. Све важи и данас и поново ћемо успети“, изјавио је амерички државни секретар на форуму који је одржан под покровитељством председнице привремених институција у Приштини Вјосе Османи.

Некадашње америчке секретарке сетио се и генерал Весли Кларк. Иако је рекао да је остало још много посла, Кларк је похвалио тзв. Косово и додао да је поносан на посао који је обављен, преноси Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Блинкен у Приштини против „прекрајања граница“: Ипак, интервенција на КиМ била „исправна“

  1. После проглашења Декларације о реинтеграцији Косова и Метохије у правни систем Републике Србије, потребно је усвојити и оперативне кораке како да се то уради. Због тога имамо овај Предлог који дефинише поједине ставке те имплементације за који сматрамо да је супериорнији у односу на амерички предлог и да боље одражава дугорочне интересе не само Срба већ и косовских Шиптара. Надам се да ће га г.Ескобар озбиљно узети у разматрање и пренети то својој админстрацији и г.Блинкену, да изврше одговарајуће измене у свом предлогу ако заиста мисле да постигну неки резултат.

    Ако сматрају за сходно, могу да коментаришу овај Предлог на овом истом месту или да поставе питања ако је потребно да им се неке ствари додатно објасне. Ако је потребно, могу овај Предлог да преведем на енглески и да га усмено образложим његовој екселенцији, г. Хилу.

    Садржај овог концизног Предлогa суштинске аутономије Шиптара у Србији се може сагледати из следећих ставки:

    1> Безусловни повраћај земљишта, конфисковане и од стране узурпатора отете имовине, почев од 1941. до сада, свим појединцима и Српској православној цркви.

    2> Укида се комунистичка косовско-метохијска аутономна покрајина и формира Заједница шиптарских општина, ЗШО. Границе општинa утврдити договором узимајући у обзир кретање становништва у периоду 1941-2022.

    3> Одбрана, спољни послови и гранична служба би били у искључивој надлежности државе Србије.

    4> Заједница шиптарских општина би имала свој парламент, владу и посебан економски систем.

    5> У надлежности ЗШО би били здравство, школство, култура и медији на том подручју.

    6> Срби и Албанци би били слободни да живе где желе, у ЗШО или изван ње.

    7> Шиптари изван ЗШО би плаћали порезе и комуналне дажбине као и остали грађани Србије. Имали би избор да не плаћају допринос на школство и здравство (могли би да га плаћају ЗШОу ако желе) али би онда морали да комерцијално плаћају здравствене услуге и школство (нпр. студирање) изван ЗШОа.

    8> Експлоатација угља, минерала и енергетика би били корпоратизовани и регистровани у држави Србији.

    9> Албанци запослени у тим корпорацијама би порез на приход, доприносе за школство, здравство и (обавезно) пензионо плаћали по избору, ЗШОу или држави Србији, и на бази тог избора стицали одређена права (нпр пензије, школовање и лечење).

    10> Албанци не би били обавезни да служе војску нити да издвајају допринос за њу. У ЗШО би имали своју полицију и судство све до врховне инстанце која би била у држави Србији. Сви Срби мушкарци би били обавезни да служе војску (борбену обуку) 3 месеца бесплатно а појединци после тога (укључујући и жене у не-борбеним јединицама) под плаћеним уговором.

    11> ЗШО би била регулисана српским уставом а могла би да има сличан акт само за своју територију и своје симболе.

    12> ЗШО би организовала своју универзитетску наставу а Шиптари из ЗШО би могли да студирају на српским универзитетима као нерезиденти под комерцијалним условима.

    13> ЗШО би убирала порезе од бизниса на својој територији, била власник, финансирала и одржавала локалну инфраструктуру (путеви, водовод, пренос енергије, школе, болнице) на том подручју.

    14> Производња струје би била корпоратизована а малопродајна цена иста за све у Србији, укључујући и ЗШО. ЗШО би убирала порез на промет струје и телекомуникација на свом подручју. Профит државних корпорација у бившој покрајини КиМ би био наменски усмерен за војску и врхунска истраживања у којима би могли и Шиптари да партиципирају.

    15> ЗШО би могла да пренесе неке надлежности на централну владу под комерцијалним условима (нпр. део универзитетске наставе, развој енергетике и стратешку инфраструктуру) при чему би ти сегменти имали исти положај као и у остатку Србије.

    16> Роба произведена у Србији (укључујући и ЗШО) би се слободно продавала на целој њеној територији.

    17> ЗШО и фирме регистроване у њој би могли да самостално послују са иностранством и узимају комерцијалне кредите у домену својих овлашћења и кредитних могућности. Могли би да увозе робу и опрему за своје подручје и да наплаћују царину. Појединци на граници Србије би могли да бирају коме ће плаћати царину, држави Србији или ЗШОу.

    18> ЗШО би могла самостално да организује своју Параду Поноса (‘Шипрајд’) чак и после забране њеног одржавања у остатку Србије.

    19> Шиптари који су 100% у пореском систему Србије имају право гласа на изборима и могу бити бирани у све изборне позиције у Србији. Шиптари у ЗШО имају само право гласа и бирања на изборима за органе ЗШО.

    Овај Предлог се може допунити ставкама које било која страна може да предложи и да се они заједнички усагласе. Надам се да ће америчка администрација са највећом озбиљношћу проучити овај Предлог пошто њен досадашњи приступ ниjе дао никакве позитивне резултате.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy