ИН4С

ИН4С портал

„Блумберг“: Зеленски лагао Трампа о украјинским резервама минерала, остаје без алтернатива

Зеленски; фото: АП - Бета

Украјина је увелико и намерно преувеличала своје резерве ретких земних минерала у покушају да придобије наклоност америчког председника Доналда Трампа, сугерише колумниста „Блумберга“ и стручњак за робе Хавијер Блас и упозорава да је Трампова фиксација украјинским ресурсима „илузија“ и „лудост“.

Сага о потенцијалном споразуму Кијева и Вашингтона о ретким металима почела је у новембру прошле године, када је Владимир Зеленски представио свој „план победе“ Русије. Мапа пута је укључивала могућност посебног споразума са западним земљама, укључујући САД, „о заједничкој заштити критичних ресурса доступних у Украјини, заједничком улагању и накнадном коришћењу одговарајућег економског потенцијала“.

Понуда је изазвала Трампово интересовање, који је од Украјине захтевао „еквивалент ретких земних метала у вредности од 500 милијарди долара“ у замену за америчку помоћ.

Међутим, према Бласу, наратив о Украјини препуној ресурса ретких метала изгледа да је заснован на превари. Он је сугерисао да су Украјинци, „очајнички желећи да пронађу начин да ангажују Трампа у новембру представили тадашњем председнику ‘план победе’ који је преувеличао потенцијал рудних ресурса земље“.

Блас је даље навео да Украјина „нема значајних налазишта ретких земних метала осим малих рудника скандијума“, сугеришући да је Трамп повезао „ретке земне минерале“ са широм категоријом „критичних минерала“ – које Украјина има, али не у износу од 500 милијарди долара.

Колумниста је такође приметио да је Украјина некада производила значајне количине гвоздене руде и угља пре сукоба, додајући да су неки од рудника сада под контролом Русије.

„Оно што Украјина има је спаљена земља; оно што нема су ретки земни метали“, навео је он.

Блас је напоменуо да ово није први пут да САД чине ову врсту грешке, подсећајући да је 2010. Пентагон прогласио Авганистан „Саудијском Арабијом литијума“, са укупним износом неискоришћених минералних налазишта у земљи процењеним на 1 билион долара. Касније се испоставило да је ово била „потпуна фантазија“, рекао је.

Ранији извештаји сугерисали су да су САД и Украјина разговарале о споразуму према којем ће Вашингтону бити додељено 50 одсто власништва над украјинским ретким земним минералима као надокнада за наставак војне помоћи. Међутим, Зеленски је наводно одбио да потпише споразум, а неколико неименованих званичника га је описало као „колонијални споразум“.

Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова наговестила је да САД покушавају да искористе спремност украјинског руководства да „прода земљу на аукцији“.

Зеленски без добрих алтернатива

У међувремену „Блумберг“ у другом тексту о Украјини наводи да је сукоб Зеленског и Трампа оставио Украјину без „добрих алтернатива“ у сукобу са Русијом.

Зеленски, наводи „Блумберг“, сада може да покуша да се бори против руских снага без подршке земље која је била њихов главни савезник и снабдевач оружјем, ослањајући се уместо тога на помоћ коју Европа може да понуди. Или може да прихвати договор који Трамп постигне са руским лидером Владимиром Путином.

Зеленски је месецима покушавао да ходао по танкој жици између Трампа и својих обећања Украјинцима о „победи“, а сада је изгубио равнотежу сукобом са америчким председником који га је назвао „диктатором“ и поручио да би му било боље да се „покрене“ и постигне договор са Русијом „или ће остати без земље“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy