Богдановић: Хвала вам, господо из Вишег суда, што сте потврдили неколико поражавајућих чињеница
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/07/291771128_3097208060529073_3545381717943351116_n.jpg)
Фото: Демократска црна гора
Хвала вам, господо из Вишег суда, што сте својим реаговањем потврдили неколико неспорних и поражавајућих чињеница о стању правосуђа у Црној Гори, поручио је Борис Богдановић, предсједник Клуба посланика.
– Ваша изјава, иако замишљена као оправдање, у ствари је признање пропуста који су угрозили животе наших грађана и урушили повјерење у правосудни систем. Прво, потврдили сте да нема мјеста пребацивању одговорности Управи полиције. Лице које је било у притвору, које је признало убиство, и за које су сви докази били неспорни, пуштено је на слободу због недоношења пресуде у законом прописаном року. Ово је просто невјероватно! Пресуда је требало да буде донесена у року који закон јасно прописује – а није. И због тог пропуста, то лице је имало прилику да почини још једно тешко кривично дјело против живота и тијела – наводи Богдановић.
Даље додаје: „подсјећам вас на члан 32 Законика о кривичном поступку, који омогућава раздвајање поступака у сложеним предметима“.
– Да је овај механизам примијењен, могли сте донијети пресуду против Лалатовића за кривично дјело убиства на основу неспорних доказа. Али нисте. Тиме сте не само показали несавјестан рад, већ сте и омогућили наставак његовог злочиначког дјеловања. Треће, Члан 105 Законика о кривичном поступку јасно прописује да орган који води поступак може одлучити да не прикупља додатне доказе када је признање потпуно, јасно и истинито. У случају Вука Лалатовића, све релевантне чињенице су потврђене, сви материјални докази су постојали. Међутим, суд је одлучио да занемари овај кључни члан закона и пролонгира доношење пресуде. Четврто, у свом реаговању, суд прејудицира исход поступка, наводећи да без СКY преписке не може донијети закониту пресуду. Ово је правни нонсенс! Према члану 19 Законика о кривичном поступку, суд мора оцјењивати доказе појединачно и у њиховој међусобној повезаности. Ако су признање кривице, свједочења и материјални докази доступни, није прихватљиво да суд своју неспособност правда недостатком једног специфичног доказа. Ово шаље поруку да је правосуђе неспособно да функционише без помоћи вањских фактора, што је недопустиво – истиче он.
Додаје да Европски суд за људска права у више пресуда истакао је да сложеност случаја не може бити изговор за непоштовање разумног рока.
– Ваше истицање да се ради о сложеном предмету звучи као признање немоћи. Зар то значи да у Црној Гори никада нећемо имати пресуде у законским роковима за најтежа кривична дјела? Ова изјава је аларм за цијело друштво – ако је ово истина, наш правосудни систем је на ивици колапса. Шесто, огласили сте се тек сада, тврдећи да сте реаговали и одредили притвор након кршења мјере забране напуштања стана. А гдје сте били када вас је Управа полиције више пута обавјештавала о истим тим кршењима? Суд тада није ни одговорио, нити предузео било какве мјере. То ћутање је омогућило наставак вршења најтежих кривичних дјела. Седмо, како је могуће да сте у посљедње три године пустили на слободу 70 извршилаца најтежих кривичних дјела, од чега око половине само у протеклој години, због недоношења пресуда у року од три године? Свима је јасно – ти људи, након што их ви пустите, постају или убице или мете – наводи даље он.
Даље наводи да „ако су информације на вашем сајту тачне, специјално одјељење Вишег суда није донијело нити једну пресуду против извршилаца најтежих кривичних дјела из области организованог криминала у 2024. години“.
– Шта то говори о вашој ефикасности? Како то оправдавате пред грађанима који траже правду и сигурност? Девето, према члану 6 Европске конвенције о људским правима, сваки грађанин има право на правично суђење у разумном року. Али шта је са правом жртава и њихових породица на правду? Када суд не донесе пресуду у законом прописаном року, то није само процедурални пропуст – то је издаја правде и безбједности друштва. И на крају, случај Лалатовић вас разоткрива без милости. Нико, ни грађани, ни стручна ни лаичка јавност, не вјерује да нијесте могли донијети пресуду за убиство које је Лалатовић признао. Ваша неспособност или неспремност да поступите по закону угрозила је животе других људи. Господо, правосуђе није привилегија, већ одговорност. Ако нисте у стању да пружите правду, онда сте дио проблема. Црна Гора заслужује правосудни систем који штити грађане, а не извршиоце кривичних дјела. Вријеме је да преузмете одговорност за своје пропусте, јер народ то неће заборавити – прецизира он.
Према његовим ријечима, правосуђе је стуб сваке демократске државе.
– Када тај стуб пукне под теретом немара, неефикасности или, што је још горе, спрега појединаца са криминалом, друштво постаје талац безакоња. Ми нећемо ћутати пред овим пропустима. Правда није привилегија, већ право сваког грађанина. А од оних који носе судијске тоге, тражимо само једно – да раде свој посао у интересу правде и народа – закључује Богдановић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Ko normalan bi glasao za Demokrate koji su na sva važna mijesta u pravosuđu i ostalim važnim mjestima postavljali i ostavljali DPS vojnike !?
Čekamo veting koji će ovu bagru korumpiranu ne samo lišiti funkcije veći i poslati pravo u Spuž da sade luk sa Katom, Z i malim od makine Petrom