IN4S

IN4S portal

Bogorodica Sumela

1 min read
"Slične scene mogli smo da vidimo prije nekoliko godina u hramu Hrista Spasitelja u Prištini u kom je sniman muzički spot. Pravoslavne svetinje na Kosovu i Metohiji su i dalje pod udarom albanske propagande. Crkve i manastiri koje nisu uspjeli da unište, kosovski Albanaci danas pokušavaju da predstave kao kulturno nasleđe Kosova i albanskog naroda"

Dnevna žurka u srednjovjekovnom manastiru!

Bogorodica Sumela je drevni manastir u Trapezuntu (Trabzon u današnjoj Turskoj) osnovan u IV vijeku. Za vrijeme Vizantijskog carstva bio je značajan pravoslavni monaški centar koji je bio pod posebnim carskim pokroviteljstvom.

Nakon pada Trapezunta, sultan Selim I (1512-1520) izdao je povlastice ovom manastiru koje su potvrđivali i naredni osmanski vladari. Monaštvo u ovom manastiru je bilo brojno naročito u XVIII i XIX vijeku.

Nakon progona grčkog pravoslavnog življa iz Male Azije manastir je zapustio a njegove freske, velike umjetničke vrijednosti, su vremenom uništavane. Monasi su čudotvornu ikonu Bogorodice „Sumela“ odnijeli u Grčku kako bi je spasili od skrnavljenja i uništenja.

Prije nekoliko dana snimljen je video klip na kom se vidi kako grupa turista igra uz muziku. Ovaj spot snimljen je uz dozvolu turskih vlasti u cilju promocije manastira kao turističke lokacije. U cilju turističke promocije turske vlasti su preuzele i radove za zaštitu ovog kompleksa koji više ne služi u bogoslužbene svrhe.

Slične scene mogli smo da vidimo prije nekoliko godina u hramu Hrista Spasitelja u Prištini u kom je sniman muzički spot. Pravoslavne svetinje na Kosovu i Metohiji su i dalje pod udarom albanske propagande. Crkve i manastiri koje nisu uspjeli da unište, kosovski Albanaci danas pokušavaju da predstave kao kulturno nasleđe Kosova i albanskog naroda.

Ovakav scenario pripreman je i u Crnoj Gori, gdje je režim usvojio zakon o oduzimanju crkava, manastira i drugih crkvenih objekata i imanja.

Koliko priloga o istoriji hrišćanstva u XXI vijeku.

Izvor: Romfea.gr/Fejsbuk

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *