Бојанић: Већи порези доносе нови круг кризе
Економски амбијент који је сада присутан у држави је толико неповољан због чега би увођење прогресивног опорезивања плата у овом моменту донијело црногорској економији више штете него користи.
То је за „Вијести“ оцијенио посланик Позитивне и члан скупштинског Одбора за економију, буџет и финансије Младен Бојанић.
„Повећањем пореза на добит, као и на доходак физичких лица извршио би се додатни притисак на ионако слабу ликвидност привредних субјеката. То би изазвало нови пад економских активности, смањење зарада и повећање броја незапослених. Сматрам да би већу корист донијело смањење или укидање пореза приликом отварања нових радних мјеста умјесто најављених повећања пореза на добит и доходак физичких лица“, истакао је Бојанић.
Министарство финансија припремило је пет верзија могућег новог опорезивања плата у Црној Гори од којих су два рјешења за повећање пропорционалне стопе и три за прогресивно опорезивање, а тиме планирају веће приходе.
Пропорционално опорезивање подразумијева постојање једне стопе без обзира на величину прихода, а у верзијама Министарства предвиђено је њено повећање са садашњих девет на 10,11 или 12 одсто. У верзијама за прогресивно опорезивање, предвиђен је додатни порез на зараде преко 1.440 еура са 19 или 21 одсто.
Како ће се плате опорезивати у наредном периоду коначни предлог да ће Влада након мишљења Министарства на чијем челу је Радоје Жугић, а одлуку ће донијети Скупштина
Бојанић је рекао да Позитивна сматра да је прогресивно опорезивање најправичнији начин опорезивања, упркос разним проблемима који га прате у процесу обрачуна и наплате.
„Исправна је теза да терет кризе треба највише да поднесу они који имају највеће приходе, али прво треба натјерати оне који већ имају порески дуг да га плате, па тек онда ићи у нове пореске захвате. Уз то, треба спровести препоруке Државне ревизорске институције (ДРИ) у вези дефинисања начина на који би се износом претплате једне врсте пореза могао намирити дуг на основу другог пореског давања. То би свакако утицало на растерећење привреде“, казао је Бојанић.
Унија послодаваца и економски аналитичари сматрају да ће намјера Владе да опорезује плате по већим стопама од садашње, уколико то Скупштина прихвати, неминовно довести до пада зарада, повећања трошкова рада запослених, веће незапослености. Оцјењују и да могућа рјешења која се предлажу за опорезовање плата, неће допринијети економском расту јер ће се смањити лична потрошња грађана што може довести до пада наплате других пореза попут оног на додату вриједност.
Осим другачијег опорезивања плата. Министарство ће предложити да се промијени начин опорезивања добити предузећа и промета непокретности. За сада су у опцији три сценарија за опорезовање добити правних лица за које сада важи јединствена стопа од девет одсто. Према првом сценарију, сви који остваре добит до 100.000 еура платили би порез по стопи од девет одсто, док би изнад тог износа стопа пореза била 15 одсто. Тај модел донио би буџету приход од око милион еура. Други сценарио подразумијева повећање јединствене стопе са девет на десет одсто, што би довело до раста прихода од око три милиона еура, док трећи сценарио предвиђа стопу од 11 одсто и приход од око шест милиона еура.
Када је ријеч о опорезовању непокретности. Министарство предлаже да се предузму одређене мјере (утврђивање, надзор и принудна наплата) како би се обезбиједио потпуни обухват предмета опорезивања, односно, проширила пореска основица, повећао број обвезника. Према важећем закону прописан је распон стопа пореза на непокретности од 0,1 до један одсто тржишне вриједности, а њену висину самостално одређује општина својим прописом.
Влада сипа из „шупљег у празно“
Бојанић је казао да селективним опраштањем пореских дугова, према његовим ријечима, директно се шаље погрешна порука актерима на тржишту, односно легализује се пракса да нису сви учесници на тржишту једнаки.
„Конзистентност економске политике најбоље се може процијенити на основу сталности пореске политике. У посљедњих 12 година стопа пореза на доходак физичких лица је мијењана пет пута, а ево у припреми је и шеста измјена закона. Скоро да се изједначио број измјена закона са бројем мандата премијера. Оног истога премијера који нам је прије непуну годину дана најавио престанак политике стезања каиша. Влада и њен премијер очигледно настављају да тумарају и потежу исхитрене потезе чији је домет раван пресипању из „шупљега у празно““, истакао је Бојанић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

