ИН4С

ИН4С портал

Бојни отрови у Сирији, yes и њет

1 min read

vladimir_putin_01Државни секртетар САД Џон Кери изјавио је да је неспорно да је у Сирији употребљено хемијско оружје и оптужио предсједника Башара ел Асада да је уништавао доказе. Међутим, предсједник Русије Владимир Путин каже да још увијек нема доказа да је забрањено оружје коришћено, нити назнака ко би могао да буде одговоран за то.

Кери је на конференцији за новинаре прошлонедјељне нападе у којима је Асадов режим наводно употребио хемијско оружје назвао „моралном скарадношћу“ која би требало да потресе савјест свијета.

Према његовим ријечима, САД има додатне информације о тим нападима које ће објавити у сљедећих неколико дана.

Кери је рекао да гранатирање те области послије хемијског напада није понашање владе која покушава да сарађује са истражитељима УН који покушавају да оцјене шта се десило.

Сличне изјаве стижу и из Бијеле куће. Амерички предсједник Барак Обама разматра прикладан одговор на коришћење хемијског оружја, али за сада није донио одлуку о том питању, саопштио је портпарол Бијеле куће Џеј Карни.

Предсједник Русије Владимир Путин је, међутим, британском премијеру Дејвиду Камерону у телефонском разговору рекао да за сада нема доказа да су сиријске снаге користиле хемијско оружје против побуњеника, саопштила је канцеларија Камерона.

И Путин и Камерон су прекинули редовне обавезе због ситуације у Сирији. Иначе, двојица лидера у посљедњих неколико мјесеци одржавају редовне контакте.

Током разговора, Путин је рекао да „нема доказа да је извршен напад хемијским оружјем, нити ко би могао да буде одговоран“.

Камерон је инсистирао да су скоро без сумње напад извеле снаге режима, и сматра да побуњеници нису способни за то. Камерон је истакао да су режимске снаге започеле велику офанзиву у области у којој се, наводно догодио напад хемијским оружјем, неколико дана прије инцидента.

„Режим је такође спријечио прилаз тој области стручњацима за оружје Уједињених нација одмах послије напада, што сугерише да они нешто крију“, рекао је Камерон руском предсједнику.

Док су се лидери великих сила разматрали могуће одговоре на најновије догађаје у Сирији, експерти Уједињених нација су на терену прикупипли „вриједан“ материјал у вези са наводним нападом хемијским оружјем у близини Дамаска, упркос томе што су се нашли под снајперском ватром, саопштавају званичници светске организације.

„Неидентификовани нападачи су пуцали на конвој УН док се приближавао Гути, источно од Дамаска, погодивши гуме и вјетробран првог возила“, саопштио је портпарол УН Фархан Хак.

Тим УН је касније на мјесто наводног напада хемијским оружјем покушао да дође другим путем.

„Био је ово врло продуктиван дан, тим је учинио своје процјене и намјерава да сутра настави с радом“, изјавио је Хак.

Сличног мишљења је и генерални секретар Бан Ки-мун, који је рекао да су „упркос врло опасним околностима, истражитељи УН посјетили и двије болнице, испитујући свједоке, преживјеле и љекаре, а прикупили су и нешто узорака“.

Када је дошло до напада, истражитељи УН су се налазили у тампон зони између владиних и опозиционих снага. Бан Кимун истиче да су УН и једној и другој страни упутиле „оштру притужбу“, затијевајући да безбједност експерата УН буде загарантована.

И побуњеници и предсједник Башар ел Асад за снајперски напад оптужују супротну страну.

Тринаест инспектора УН, седам преводилаца и помоћно особље у Сирију су стигли 18. августа да би утврдили да ли је у конфликту, који траје већ 29 мјесеци, коришћено и хемијско оружје.

Међутим, иако истрага још није завршена, Сиријска национална коалиција је саопштила да због, како тврде, прошлонедјељног напада хемијским оружјем у преграђу Дамасака, одустаје од мировних преговора у Женеви.

Челници Сиријске националне коалиције допутовали су у Истанбул да би са такозваним Пријатељима Сирије разговарали о мировној конференцији.

Представник Арапске лиге Лахдар Брахими, који у име Уједињених нација посредује у припреми мировне конференције у Женеви, изјавио је да разговори не би смјели да буду прекинути, јер је и прошлонедјељни инцидент још један доказ да у Сирији није могуће војно рјешење.

На то је реаговао министар спољних послова Русије Сергеј Лавров оптуживши сиријску опозицију да од почетка ради све како мировни преговори не би успјели.

Све то је распламсало изјаве о евентуалној војној интервенцији у Сирији која се чини ближом него икад од почетка грађанског рата.

Амерички секретар за одбрану Чак Хејгел је рекао да администрација Барака Обаме анализира обавјештајне податке о наводној употреби хемијског оружја и истакао да Обама „разматра све различите опције“.

Шефови турске и британске дипломатије Ахмет Давутоглу и Вилијам Хејг су раније најавили да је могуће одговорити на рат у Сирији и ако не буде постигнут шири консензус у Савјету безбједности УН.

Висока представница ЕУ Кетрин Ештон рекла је да одлука о војној интервенцији у Сирији још није донијета и да је подршка Савјета безбједности за било какву акцију и даље од „изузетног значаја“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy